, niedziela 23 czerwca 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pinióndze aji w papiórzanej kiśniczce, sóm tela samo wort
Podziwejcie sie ludziska jako tyn czas żynie. Eszcze rok tymu było tela hałdamaszu na rynku w Cieszynie skyrs tego granio s Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a latoś jakosi żodyn grać nie chcioł. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Pinióndze aji w papiórzanej kiśniczce, sóm tela samo wort

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie ”kursywom” na tóm czornóm szczałke w tej szarej kostce, kierom nóndzie zaroz pod spodkym abo tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie też pod spodkym”.

Tela hałdamaszu

Podziwejcie sie ludziska jako tyn czas żynie. Eszcze rok tymu było tela hałdamaszu na rynku w Cieszynie skyrs tego granio s Orkiestrą Świątecznej Pomocy, a latoś jakosi żodyn grać nie chcioł. I nie wiym, czy ni mioł chynci czy raczyj powolynio. Szło jednakowóż na rozmajte diwolóngi trefić, kiere plyntły sie po mieście. Na rynku stoł autobus do pobiyranio krwie, kiery jakosi ni mioł wziyńcio, bo isto rychlij żodyn ło nim nie wiedzioł. Stoł też tam jedyn wojok, a tak naprowde jedyn taki synek fest przi sobie, kiery wojoka udowoł. Po co dzier-żoł taki wielki gwer w rynkach, tego nie wiym, ale możne tymu, coby tustelocy kierzi sie tam prziplyntali ciepli mu porę złotych do tej papyndeklowej kiśniczki. Coby ludzi nachósować do dowanio piniyndzy na tyn szczytny cel, to pore chłopów miało taki napad, coby na zómku dować piwo za tela, wiela gdo móg do tej kiśniczki wciepać piniyndzy. Insi zaś namowiali lufciorzi, kierzi tym padym znaszli sie na zómku, do szpacyrowanio po nim s takim jednym chłopym przewleczónym za jakigosi “cudoka”. To szpacyrowani jednakowóż sie przidało tym, kierzi s historyjóm Cieszyna sóm na bakier, bo tyn”cudok” jak szeł to fórt opowiadoł, co kiejsi i gdo robił na cieszyńskim zómku. Wszecko to nie było taki fest zaimawe jak kiejsi, ale wystarczyło, coby ludzie kierzi szmatłali sie po Cieszynie to uwidzieli i ciepali pinióndze o podstyrczónych papyndeklowych kiśniczek. S tego widać, że lustelokóm stykło se yno spómnieć, jako to kiejsi przi tym zbiyraniu piniyndzy wiesioło bywało i ze zawrzitymi łoczami poradzili trefić do papiórzanych kiśniczek.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

żynie - gna, hałdamasz - zabawa, skyrs - z powodu, latoś - w tym roku, żodyn - nikt, powolyni - zezwolenie, isto - pewnie, rychlij - szybciej, wojok - żołnierz, fest - mocno, dzierżoł - trzymał, gwer - karabin, ciepli - rzucili, papyndeklowo - tekturowa, kiśniczka - pudełko, nachóswać - namówić, napd - pomysł, lufciorz - turysta, tym padym - w tym momencie, fórt - ciągle, podstyrczóne - podstawione, kiejsi - kiedyś, zawrzite - zamknięte, poradzili - potrafili, papiórzany - papierowy.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama