, piątek 23 luty 2024
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Obalić flaszke piwa, to poradzi każdy chłop
Ni ma tydnia, coby sie cosi nowego nie ciepło tustelokóm w Cieszynie na łoczy. Łostatnio przszła wielko moda na reklamowani tego nowego cieszyńskigo piwa, kierymu kierysi doł na miano “Noszak”.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Obalić flaszke piwa, to poradzi każdy chłop

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Przidajne do hópkanio

Ni ma tydnia, coby sie cosi nowego nie ciepło tustelokóm w Cieszynie na łoczy. Łostatnio przszła wielko moda na reklamowani tego nowego cieszyńskigo piwa, kierymu kierysi doł na miano “Noszak”. Uż żech roz ło tym pisoł, że je to jakisi dziwoki, bo gdo tam kansi w Polsce se wszymnie jak poczyto to chwolidło, że je to piwo aże z Cieszyna. Nie wiym też kómu, pizło cosi takigo do czepani, coby chrómego Noszaka reklamowoł ganc zdrowy Cieszyniok ? Przeca wszedcy uż w Cieszynie wiedzóm, gdo to był tyn Noszak i żodnych chwolideł wieszać przi cestach uż u nas nie potrzeja. Ale jakby ty chwolidła powieszali po całej Polsce, to przeca ty maluśki litery na kierych idzie poczytać, że to piwo je z Cieszyna, to na zicher trzeja było dać to s przodku. Bo mało kiedy to je tak, że każde chwolidło ludzie czytajóm do kóńca skyrs tego, bo resztem dycki se sami dopowiedzóm. Tak czy inakszyj nie wiym, jako sie to kómu podarziło, że chłopa ze zdrowymi klepetami, kiere sóm mu przidajne do hópkanio po ringu, namówili do pokazowanio swojigo gzychtu na tej reklamie ? Ale nejsrandowniejsze je to, że je tam napisane ło tym, że jak kiery szofer obali pół litra tego piwa to mo sie mieć na baczności, ale nie pisze przed czym ani przed kim. Tak samo majóm sie miarkować paniczki, kiere sóm przi nadzieji, ale gdosi se przepómnioł napisać, że na iste to piwo też dobrze nie zrobi małymu Cieszyniokowi, kiery rychtuje sie do obezdrzynio tego naszego pieknego świata. To niech mi kiery to wyłośli, po co sie reklamuje wiec, kiero szkodzi szoferóm i paniczkóm przi nadzieji?

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

tydnia - tygodnia, kierymu kierysi - któremu ktoś, jakisi dziwoki - jakieś dziwne, se wszymnie - na to wpadnie, chwolidło - reklama, pizło cosi - wpadło coś, czepań - głowa, ganc - całkiem, skyrs - z powodu, gdo - kto, c esta - droga, idzie poczytać - można przeczytać, dycki - zawsze, klepeta - nogi, sie podarziło - się udało, do hópkanio - do skakania, gzycht - twarz, nejsrandowniejsze - najśmieszniejsze, przi nadzieji - w ciąży, na iste - na pewno, rychtuje sie - przygotowuje się, do obezdrzynio - do popatrzenia, wiec - rzecz, paniczka - kobieta/pani.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama