, wtorek 21 marca 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze to przidajny je dycki paryzol
Jakisi czas tymu, w tym mojim felyjetónie była rzecz ło tym, jakóm to majóm tustelocy ostudem ze spoczywanim na ławkach jak padze deszcz, na tym naszym nowym cieszyńskim banhofie. fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze to przidajny je dycki paryzol

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Jak padze to przidajny je dycki paryzol

”..chrónióm ludzi przed deszczym... fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Dycki po zadku

Jakisi czas tymu, w tym mojim felyjetónie była rzecz ło tym, jakóm to majóm tustelocy ostudem ze spoczywanim na ławkach jak padze deszcz, na tym naszym nowym cieszyńskim banhofie. Przeca mało kiedy s nieba deszcz rowno na ziym padze, a tym tuplym jak w Cieszynie dziynnie wiater fest ducho, to ty ławki sóm wiecznie mokre. Rozchodzi mi sie ło to, że ci macherzi łod stawianio rozmajtych dachów ni majóm we starości tego, coby tyn dach chrónił ludzi przed deszczym, a yno to, coby se stoł porem metrów nad jejich głowami. Ganc inakszyj idzie to uwidzieć w Cz.Cieszynie, kaj na tej Hlavni Trzidzie postawióne sóm autobusowe przistanki, kiere naprowde chrónióm ludzi przed deszczym. Zaś u nas w Cieszynie na Wyższej Brómie przistanki ni majóm żodnych daszków i ludzie jak padze dycki moknóm. Tak rozmyśłom nad tym, skyrs czymu my sóm dycki po zadku za Czechami ? Mómy ich przeca za Olzóm i podziwać sie na nich s bliska, jako robióm ty rozmajte wieca, kiere pumogajóm im lekciyj żyć, to nima przeca procno wiec. To nie trzeja być wielkim uczónym, coby prziś na to, że jak padze to naszo oblyczka bydzie wartko ganc mokro i taki stoci na przistanku, kiery nas przed deszczym nie chróni to ni ma nic do śmiychu. A możne to je tak, że tustelocy po tej nasze strónie Olzy sóm nieprzemakalni i skyrs tego mogóm dycki całymi godzinami stoć na deszczu. Gorzij je w zimie jak śniegym fujo, to tym tuplym przidałoby sie ludzióm kapkem ulżyć i nad głowami postawić chocioż jakómsi małóm schrane.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

była rzecz - był temat, ostuta - kłopot, padze - pada, banhoaf - dworzec, tym tuplym - tym bardziej, fest ducho - mocno wieje, we starości - w świadomości, ganc - calkiem, to uwidzieć - to zobaczyć, dycki - zawsze, po zadku - spóźnieni, podziwać sie - poatrzeć się, wieca - rzeczy, lekciyj - lżej, procno - trudna, skyrs - z powodu, fujo - wieje, kapkem - trochę, schrana - ochrona.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama