, poniedziałek 11 grudnia 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio być nimocnym, to je opowoga
Dzisio bydymy szpacyrować za szczypiónkóm prociw grypie, ale ni yno po Cieszynie, ale po całym powiecie. Bydzie to dzisio tako insztrukcyja dlo tych, co uż sóm jakisi czas na pyndzyji i majóm moc nadbytnigo czasu.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dzisio być nimocnym, to je opowoga

FJD
Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Szrajtofa schudnie

Dzisio bydymy szpacyrować za szczypiónkóm prociw grypie, ale ni yno po Cieszynie, ale po całym powiecie. Bydzie to dzisio tako insztrukcyja dlo tych, co uż sóm jakisi czas na pyndzyji i majóm moc nadbytnigo czasu. Bydzie to fest przidajne dlo wszeckicch starek i starzików, kierzi eszcze poradzóm wyrozumieć naszóm cieszńskóm rzecz. Nie wiym czy wszedcy wiedzóm, ale tustelocy kierym podarziło sie przehópnóć sześdziesiónt piyńć roków, to majóm te szczypiónkem moc łacniejszóm. Zaś tym, kierym pizło uż siedymdziesiónt piyńć roków dostanóm jóm s darma. Worce ło tym wiedzieć, bo jak sie to podarzi, to w kapsie zustanie nóm pińdziesiónt złociszów, kiere pudzie udać na insze wieca. Rychlij jednakowóż trzeja nawszczywić swojigo dochtora i popytać go, coby napisoł nóm recept na lyk prociw grypie. Jak uż tyn recept mómy w gorści, abo w telefónie to trzeja sie wywiedzieć kaj na niego idzie cylnóć. Ni ma to taki leki, bo jo akurat na to zmitrynżył aże sztyry tydnie, coby naroz we Skoczowie na takóm sczypiónkem trefć. Trefić, a kupić to sóm dwie ganc rozmajte wieca, bo dycki rychlij trzeja dować pozór na swojigo dochtora, coby tyn recept napisoł jak sie patrzi. Bo jak na nim nie dej boże dochtór nie szkryfnie, że to mocie mieć s darma, to rzeście sóm przegrani i wasza szrajtofla schudnie ło pińdziesónt złotych. Jak uż to wszecko jakosi wóm sie szczynśliwie podarzi i ta szczypiónka nóndzie sie we waszej kapsie, to se ani po cichu nie myście, że zaros jakosi siostrziczka w biołym mantlu pichnie wom jegłe do ramiynio. Coby łona mógła was pichnóć, to eszcze roz musicie zónś do swojgo dochtora i go popytać, coby łón doł na to powolyni.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

prociw - przeciw, na pyndzyji - na emeryturze, nadbytnigo czasu - nadmiernego czasu, przidajne - potrzebne, poradzóm - potrafią, cieszyńskóm rzecz - cieszyńską mowę, podarziło - udało się, przehópnóć - przeskoczyć, łacniejszo - tańsza, recept - recepta, worce - warto, insze wieca - inne rzeczy, rychlij - szybciej, nawszczywić - odwiedzić, popytać - poprosić, kaj - gdzie, cylnóć - trafić, zmitrynżył - zmarnował, dycki - zawsze, s darma - za darmo, szrajtofla - portmonetka, sie podarzi - uda się, siostrzyczka - pielęgniarka, mantel - płaszcz, jegla - igła, pichnąć - ukłuć, powolyni - pozwolenie.

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku!

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama