, niedziela 28 maja 2023
CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dobre by było, coby zaś bocónie zaczły przinoszać dziecka
Podziwejcie sie ludzie, co sie zaś w tym naszym Cieszynie porobiło czego jo uż ani nie poradzym po naszymu zmianować.  fot: FJDDodaj do Facebook

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dobre by było, coby zaś bocónie zaczły przinoszać dziecka

CO TYDZIYŃ PO NASZYMU: Dobre by było, coby zaś bocónie zaczły przinoszać dziecka

.”...je rychtowano na ulice Mynniczej...”. fot. FJD

Szpacyrkym po Cieszynie
“Gdo sie za swój jynzyk wstydzi takim nich sie każdy brzidzi”

"Moja ty słodko cieszyńsko mowo
być zawsze do prawjynio gotowo
a jak cie uż żodyn nie bydzie rozumioł
to jyny wiater bydzie po naszymu szumioł"

POZÓR! Kiery nimo chynci tego czytać, abo kansi wraził łokulory, abo mo moc roboty i łoczy go bolóm to se może tego posłóchać jak prziciśnie tóm biołóm szczałke w tej czyrwiónej kostce, kieróm nóńdziecie pod spodkym”.

Kansi sie potracili

Podziwejcie sie ludzie, co sie zaś w tym naszym Cieszynie porobiło czego jo uż ani nie poradzym po naszymu zmianować. Eszcze nie tak downo za każdym winklym był jakisi bank, a dzisio mómy zaś pełno żabek, a jedna ś nich je aji tam kaj downij szło niechać swoji pinióndze i dostać też jakómsi pojczke. Jak by jich tak do kupy wszecki porachować to isto za niedłógo cyntrum Cieszyna trzeja bydzie łotoczyć groblóm i naburzić do niego wody. Przeca ty żabki zustanóm za niedłógo przez tusteloków rozdeptane i jakómsi zachrane dlo nich rotuzowi przeca muszom wyszpekulyrować. Chocioż jakby tak s inszej stróny sie na to podziwać, to tymi żabkami przeca bocónie sie kustujóm, jak dycki przilecóm do nas na wiosnem. A jak wszedcy wiedzóm, to łóne przinoszóm dziecka i tym tuplym s takigo rozmnożanio tych żabek nejwiyncyj profitu bydóm mieć bocónie. Porem tydni tymi żech pisoł, ze fórt nas w Cieszynie ubywo, a rozmajte kszefty rosnóm jak grziby po deszczu. Gdo bydzie w nich nieskorzij kupowoł tego nie wiym, ale na iste na lufciorzi też nie poradzymy rachować, bo łoni kansi sie potracili i bydzie ostuda spadki ich do nas zaś przignać. Możne mało gdo wiy, bo przi tej pandemiji ludzie siedzóm dóma i nie wiedzóm, że w tej wielki chałupie kiero “Bronatnym Jelynim” sie mianuje, egzystuje uż przeszło miesiónc, jakosi zielóno żabka. Drugo też ganc zielóno je rychtowano na ulice Mynniczej i możne, że uż tyn tydziyn odewrzi swoji dwiyrze do korzónt. Coby tego eszcze było mało, to przi tym niedowno odewrzitym kszefcie, kiery“Netto” sie mianuje, kierysi zaś stawio nowy kszeft.

Mini słownik gwary cieszyńskiej:

podziwejcie sie - popatrzcie się, nie poradzym - nie potrafię, zmianować - nazwać, winkiel - narożnik, pojczka - pożyczka, naburzić - napełnić, podziwać - popatrzeć, wyszpekulyrować - wykombinować, dycki - zawsze, bocónie - bociany, kustujóm - odżywiają się, tym tuplym - podwójnie, lufciorze - wczasowicze, kszeft - sklep, kansi - gdzieś, spadki - z powrotem, ganc - całkiem, dwiyrze - drzwi, do korzónt - na oścież, ganc - całkiem, odewrzite - otwarte

Tóż miyjcie sie wszedcy dobrze i wiesiołego popióntku.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama