, środa 24 lipca 2024
Cieszyńskie "Kamienie milowe"
Na cieszyńskim rynku pojawili się miłośnicy zabytkowych skuterów. fot. Marek Ogrodzki Dodaj do Facebook

Cieszyńskie "Kamienie milowe"

AGNIESZKA KACZMARCZYK, zdjęcia: MAREK OGRODZKI
Cieszyńskie "Kamienie milowe"

10 września w Cieszynie obchodziliśmy XIX Europejskie Dni Dziedzictwa pod hasłem \"Kamienie milowe\". Inicjatywa podjęta przez Radę Europy i Unię Europejską w celu promowania regionalnego dziedzictwa i podkreślenia korzeni kultury europejskiej. Uczestniczy w niej czterdzieści dziewięć krajów naszego kontynentu.
- Chodzi o uczczenie znaczących wydarzeń w historii lokalnej. Miasto Cieszyn wyraziło chęć uczestnictwa w Europejskich Dniach i promuje rocznicę powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego z 1918 roku, czyli powołania pierwszej polskiej władzy na ziemiach polskich - mówi Renata Karpińska, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Cieszynie, organizatorka wydarzenia, która zwraca uwagę, że należy pamiętać o faktach historycznych, dlatego zachęca wszystkich do uczestnictwa w tego typu spotkaniach i imprezach.

W ramach tegorocznych obchodów w Cieszynie, 10 września na rynku można było zobaczyć zabytkowe skutery typu Lambretta, wyprodukowane w latach pięćdziesiątych. Miłośnicy skuterów choć długo oczekiwani przez widzów, pojawili się w ramach Zlotu Skutermania 12 Bis. - Pasją zaraziłem się od dziadka. Poprosiłem rodziców, żeby kupili mi taką maszynę i już od kilku lat biorę udział w takich zlotach - mówi Wiktor Keller, trzynastolatek. - Byłem w Piasecznie, Krakowie, Jeleniej Górze, Ustroniu, a wszystkie skutery tutaj produkowane były we Włoszech. Są stare i mają co najmniej 50 lat - dodaje uczestnik zlotu. - W zlotach biorę udział od 3 lat. Jeździmy po całej Polsce. Można powiedzieć, że jesteśmy taką jedną, wielką rodziną. - mówi Wacław Sopotnicki z Gliwic, posiadający Lambretta z 68 roku. Kultowy sprzęt znany jest na całym świecie.

Nie zabrakło programu rozrywkowego. Odbyła się miejska gra terenowa, zorganizowana przez Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich oraz happening taneczny Centrum Tańca i Ruchu Impulso.

Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, zespół muzyków pełniący misję krzewienia kultury narodowej zaprezentował program: "Dobrze, że jesteś Ojczyzno" w Teatrze im. A. Mickiewicza, który zakończył tegoroczne obchody XIX Europejskich Dni Dziedzictwa.

W Polsce patronat nad imprezą objął Bogdan Zdrojewski, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, a impreza jest częścią wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Komentarze: (6)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zachcciało się kilku karierowiczom Polski no i mamy.
Wmówili nam, że odtąd ci z drugiej strony rzeki są głupsii śmiesznie mówią.

"Warto jest chwalic głosy baranie jeśli się wełny za to dostanie "I.Sztaudyngier

Rok 1918 "pierwszawładza polska na ziemiach polskich" ???

motory z lat "60-tych"...?

?

może raczej marki?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama