, sobota 20 kwietnia 2024
Cieszyński Klub Hobbystów obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia
Ciekawostką klubu jest to, że przez krótki czas członkinią była pani Wisława Szymborska. fot: Janusz Zięba



Dodaj do Facebook

Cieszyński Klub Hobbystów obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia

Barbara Śliż
W dniu jego założenia, 14 czerwca 1972 roku, był jednym z trzech Klubów Hobbystów na terenie Polski. Dzisiaj jest jedynym z najdłużej i nieprzerwanie działających klubów w kraju. O Cieszyńskim Klubie Hobbystów rozmawiamy ze Stefanem Królem, prezesem CKH.

Klub liczy 18 członków, którzy regularnie spotykają się w Domu Narodowym dzieląc się swoją pasją, opowiadając o tym, co nowego udało się im zdobyć. Jego członkinią była niegdyś Wisława Szymborska. Cieszyński Klub Hobbystów posiada jedną sekcję - Miłośników Militariów, a raz w miesiącu organizuje Targi Staroci, na które zjeżdżają hobbyści i pasjonaci z całego kraju.

Jakie były początki Cieszyńskiego Klubu Hobbystów?
Głównym inicjatorem założenia klubu był redaktor Tadeusz Kopoczek pracujący wówczas w "Głosie Ziemi Cieszyńskiej". Ideą i celem klubu było ratowanie różnych przedmiotów, głównie związanych ze sztuką ludową na Śląsku Cieszyńskim. W miarę jak budowano nowe siedziby rodzinne, to stare sprzęty i pamiątki były wyrzucane i niszczone, dlatego na spotkaniu założycielskim w Domu Narodowym znalazło się kilku pasjonatów, którzy chcieli uchronić przed zniszczeniem te cenne przedmioty. W latach 70-tych akces do klubu zgłosiło wiele osób z całej Polski.

Ciekawostką klubu jest to, że przez krótki czas członkinią klubu była pani Wisława Szymborska. Związek poetki z CKH sprowadzał się do związków z Kornelem Filipowiczem, który był przyjacielem pani Szymborskiej. Para co jakiś czas przyjeżdżała do Cieszyna uczestnicząc w Targach Staroci. Poetka zapisując się do klubu w deklaracji członkostwa, w rubryce zainteresowania, zapisała bibeloty, czyli wszelkie ładne drobiazgi. Jej obecność w klubie wiązała się raczej z sympatii do pana Filipowicza niżeli z potrzeby zbieractwa.

Co jest istotą kolekcjonerstwa?
Istotą kolekcjonerstwa nie jest zbieranie jakiejś rzeczy, ale poznawanie historii, wykonania czegoś, czy w przypadku wojskowości, poznanie dokładnego przebiegu zdarzeń wojennych. Ten obszar jest najbardziej widoczny w sekcji militariów, która organizuje pokazy wojenne i prowadzi tzw. "żywe lekcje historii" udostępniając przy tym swoją kolekcję.

Jakie osoby zrzesza klub?
Klub skupia osoby o bardzo różnych zainteresowaniach. Począwszy od zbiorów nastawionych na etnografię, po osoby, które zbierają przedmioty uniwersalne, unikatowe, które można zbierać w różnych zakątkach Polski czy Europy. Był też pan, który zbierał wszelkie elementy, na których znajdował się herb cieszyński. Jest też grupa osób, najżywotniejsza w tej chwili, która ma swoją sekcję, sekcję militariów, w której zagłębiają wiedzę na temat historii. Niewątpliwym sukcesem tej sekcji jest powstanie w 2008 roku Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich. Ratowanie dziedzictwa regionalnego jest jednym z głównych aspektów działalności Cieszyńskiego Klubu Hobbystów. Wszyscy razem spotykamy się zawsze w drugi i czwarty piątek miesiąca w Domu Narodowym, to jest taka nasza uświęcona tradycja.

Na czym obecnie skupia swoją działalność CKH?
Największym widocznym działaniem klubu są comiesięczne giełdy kolekcjonerskie, które w Cieszynie otrzymały nazwę Targów Staroci. Odbywają się one zawsze w pierwszą niedzielę miesiąca w Domu Narodowym. Wcześniej odbywały się one w budynkach Celmy i na dziedzińcu Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Klub Hobbystów swoim zakresem działania zdobył wysoką pozycję i autorytet wśród kolekcjonerów w całej Polsce, a organizowane "Targi staroci" uratowały wiele wartościowych, zabytkowych przedmiotów oraz archiwaliów.

Cieszyński Klub Hobbystów nieprzerwanie działa od 1972 roku. Czy to ma jakieś znaczenie w skali innych klubów w kraju?
Tak, wśród kolekcjonerów Cieszyn jest bardzo doceniany. Także dlatego, że tak długo nieustannie funkcjonuje. Jest jeszcze inny aspekt. Wartość kolekcji cieszyńskich zbieraczy nie musi być bardzo znacząca pod względem materialnym, ale jest wyjątkowa dlatego, że nasz region ma bardzo bogatą historię, dlatego tak bardzo kolekcjonerzy z innych regionów Polski lubią tutaj przyjeżdżać.

Czy będziecie hucznie obchodzić tegoroczny jubileusz?
Nie, będziemy mieć jedynie takie oficjalne spotkanie razem ze wszystkimi członkami klubu. Do tego dochodzić będzie wystawa w Muzeum Śląska Cieszyńskiego, którą zobaczyć będzie można od 14 czerwca w Sali Rzymskiej. W muzeum prezentowane będą fotografie Śląska Cieszyńskiego ze zbiorów pana Karola Franka i pana Władysława Owczarzego.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama