, czwartek 29 września 2022
Cieszyn: Uniwersytet Śląski zaprasza do Escape Roomu
. Do pokoju w którym jest stacja kosmiczna odwiedzający wchodzą z zawiązanymi oczami lub unieruchomionymi kończynami. Zadaniem jest wspólne rozwiązywanie zagadek. Na opuszczenie pokoju mają 60 minut, zanim przysłowiowa stacja ulegnie całkowitemu zniszczeniu. fot: fot.arch. Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ CieszynDodaj do Facebook

Cieszyn: Uniwersytet Śląski zaprasza do Escape Roomu

UM
Cieszyn: Uniwersytet Śląski zaprasza do Escape Roomu

Studenci podczas tej zabawy mają dowiedzieć się czegoś więcej o niepełnosprawnościach. Jest to zderzenie się rzeczywistością osób niepełnosprawnych, pokonywaniem barier i ograniczeń na co dzień.

W ramach programu „Kierunek Cieszyn” dofinansowanego z Funduszy Unijnych stworzono już między innymi projekt: zbiórki włosów na peruki dla chorych kobiet, oraz tzw. „Strefę komfortu studenta” czyli siedziska wykonane własnoręcznie przez studentki. Teraz na ostatnim piętrze głównego budynku Uniwersytetu w Cieszynie, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji UŚ, otworzył Escape Room pod nazwą "Space with no limits".

Niesamowity klimat miejsca stworzyli studenci wykonując wszystkie dekoracje oraz meblując pomieszczenie. W tym pokoju oprócz odpowiedniego klimatu potrzebne były efekty specjalne i komunikaty głosowe nagrane przez studentów.

Jakie zagadki należy rozwiązać by znaleźć wyjście?

- Stacja Kosmiczna uległa zniszczeniu, musicie odnaleźć moje notatki o kluczowym dla ziemi znaczeniu i wrócić z nimi na ziemię – takie słowa można usłyszeć z głośników w pokoju, a potem zabawa dopiero się zaczyna.

Studenci podczas tej zabawy mają dowiedzieć się czegoś więcej o niepełnosprawnościach. Jest to zderzenie się rzeczywistością osób niepełnosprawnych, pokonywaniem barier i ograniczeń na co dzień. Do pokoju w którym jest stacja kosmiczna odwiedzający wchodzą z zawiązanymi oczami lub unieruchomionymi kończynami. Zadaniem jest wspólne rozwiązywanie zagadek. Na opuszczenie pokoju mają 60 minut, zanim przysłowiowa stacja ulegnie całkowitemu zniszczeniu.

Według dr Szymona Godawy, koordynatora projektu, dopiero takie dosłowne doświadczenie pozostawia trwały ślad. Współpracujący przy projekcie psycholog wzorował się np. na elementach terapii stosowanej w pedagogice specjalnej, takiej jak „krypto grafy” czyli pałki z naniesionymi znakami, które jak w kostce Rubika trzeba ułożyć w hasło. To daje dopiero poczucie jak wygląda komunikacja np. z osobą cierpiącą na autyzm, która ma trudności w nazywaniu zjawisk i dobieraniu pojęć.

- Uczestnikom zabawy, bo chodzi tu oczywiście również o zabawę, chcemy uświadomić jak ważna jest akceptacja niepełnosprawnych i jak trudno z niepełnosprawnościami żyć w dzisiejszej rzeczywistości. Jak ważne jest przywracanie osobom z rozmaitymi dysfunkcjami możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym – podkreśla koordynator projektu.
Na końcu wycieczki po Escape Roomie z głośnika odzywa się komunikat, „jesteście ostatnią nadzieją dla ziemi” i to najlepiej podsumowuje cały projekt, który jest na razie testowany przez studentów.

Pokój zagadek swoje drzwi ma nadzieję otworzyć dla szkół średnich oraz podstawowych, licząc nie tylko na zainteresowanie projektem grona pedagogicznego, ale również samych uczniów.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama