, sobota 21 maja 2022
Cieszyn: Scena Polska kończy sezon z przytupem
Bohatera poznajemy jako chłopaka z krwi i kości, który przerywa naukę w gimnazjum, wraca w Beskidy i uwodzi wszystkie dziewczyny w okolicy. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Cieszyn: Scena Polska kończy sezon z przytupem

MAŁGORZATA BRYL
20 czerwca miała miejsce ostatnia premiera Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego w tym sezonie teatralnym.

Aktorzy Sceny Polskiej zagrali w widowisku plenerowym „Ondraszek. Pan Łysej Góry” w reżyserii Bogdana Kokotka. Jest to jednocześnie trzecia premiera plenerowa na Wzgórzu Zamkowym, wcześniej bowiem mogliśmy obejrzeć tam spektakle „Makbet” i „Cyrano de Bergerac”. Jednak już wiadomo, że Wzgórze Zamkowe oficjalnie stało się sceną plenerową Sceny Polskiej, co zapowiedziała Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn. Można więc przypuszczać, że takich przedstawień będzie więcej. Trudno o lepsze miejsce na wieczorne przedstawienia w sezonie letnim. W otoczeniu wiekowych, rozłożystych dębów i lip, poza zgiełkiem miasta i w bezpośredniej bliskości z monumentalną Wieżą Piastowską przedstawienia zyskują specyficzny, magiczny klimat.

Tak też było w przypadku „Ondraszka”. „Ondraszek. Pan Łysej Góry”, zespołowe dzieło scenopisarskie Renaty Putzlacher, Tomáša Kočko i Bogdana Kokotka, tętni potoczystymi dialogami, pieśniami i poezją ludową. Ondraszek przetrwał w ludowych przekazach jako obrońca chłopów i wróg wielmoży, dlatego jest przedmiotem wielu ludowych podań, legend i pieśni.

Jednak w tym przedstawieniu bohatera poznajemy jako chłopaka z krwi i kości, który przerywa naukę w gimnazjum, wraca w Beskidy i uwodzi wszystkie dziewczyny w okolicy. Ma swoje wady, często zagląda do kielicha, nie dochowuje wierności dziewczynie, która kocha go ponad życie. Mimo tego jest wrażliwy, widzi i słyszy więcej niż jego bracia z karczmy. Wysłany przez ojca do pracy w domu możnego hrabiego Prażmy zauważa dysproporcje w życiu chłopów i możnych panów, więc postanawia temu zaradzić. Wtedy też zawiązuje szajkę rozbójników, która odbiera bogatym, by dawać biednym. Rzecz jasna, możnowładcy nie pozostają bierni i wyznaczają wysoką nagrodę za schwytanie Ondraszka. Wtedy też okazuje się, że odmieniec, Ondraszek nie ma przyjaciół, a jedyną jego popleczniczką staje się Natura, w którą zawsze potrafił się wsłuchać intensywniej i głębiej niż inni.

W tej magicznej historii z granicy jawy i snu dominuje taniec, śpiew i muzyka. Z zespołem Sceny Polskiej występuje Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Akcja przedstawienia odbywa się na placu przed Wieżą Piastowską i to ona jest osią teatralnych zdarzeń. Aktorzy znikają i wyłaniają się zza wieży niczym zza kulis. Historia krąży wokół wieży, która raz staje się domostwem Szebesty i Szebestowej, rodziców Ondraszka, innym razem pałacem hrabiego, jeszcze w innej scenie karczmą. Oświetleniem eksponowane jest też okno wieży, gdzie w jednej ze scen pojawiają się aktorzy. Ponadto zapadająca noc, pochodnie i płonące ognisko, które w pierwszej scenie przedstawienia rozpala Ondraszek, dodają aury tajemniczości. Całość dopełniają kostiumy, powłóczyste i wymyślne szaty oraz tajemnicze maski dla postaci fantastycznych oraz regionalne stroje.

Dynamika scen, śpiew i taniec porwały publiczność, która czasem włączała się do wspólnego śpiewania i wspierała wykonawców oklaskami. Mimo chłodu nocnego atmosfera została gorąca do samego końca, a aktorzy wychodzili do oklasków kilkakrotnie. Jednym słowem, Scena Polska zakończyła sezon z przytupem.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama