, piątek 19 kwietnia 2024
Cieszyn rozpoczął świętowanie 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej
Obchody rozpoczęły się od ekumenicznej mszy św. odprawionej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Cieszynie-Krasna. fot: Maciej Kłek



Dodaj do Facebook

Cieszyn rozpoczął świętowanie 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

JAKUB MARCJASZ
Cieszyn rozpoczął świętowanie 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

Obchody 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej potrwają w Cieszynie do niedzieli. fot. Maciej Kłek

W przypadającą na 12 września 330. rocznicą Odsieczy Wiedeńskiej, spektakularnej wygranej wojsk polsko-austriacko-niemieckich nad imperium osmańskim, w Cieszynie rozpoczęły się kilkudniowe obchody tego wydarzenia.

Nad Olzą nie przez przypadek świętowana jest ta rocznica. Według źródeł historycznych w 1683 roku przez miasto przemaszerowało 20-tysięczne wojsko króla Jana III Sobieskiego, zmierzające na odsiecz wojskom sojuszniczym pod Wiedniem. Z tej okazji do niedzieli w Cieszynie ma odbyć się szereg imprez, które mają przypomnieć wspaniałe czasy Królestwa Polskiego. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Uroczystości rozpoczęły się od ekumenicznej mszy św. odprawionej w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Cieszynie-Krasna. W liturgii, koncelebrowanej przez ordynariusza bielsko-żywieckiego bp. Tadeusza Rakoczego, wziął udział m.in. zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego bp Paweł Anweiler. - Rzeczpospolita w 1683 roku przyczyniła się do ocalenia chrześcijańskiej Europy przed zbrojnym zalewem islamu. Dzisiaj Rzeczpospolita, nasza ojczyzna, nasz naród, ma być przyczyną zwycięstwa tego co w nas najbardziej szlachetne, wartościowe, zwycięstwa miłości nad nienawiścią, zwycięstwa pięknego języka polskiego nad językiem nienawiści i pogardy, który coraz bardziej znajduje sobie prawo obywatelstwa w naszej ojczyźnie, językiem jedności, a nie podziału, również nad dyskryminacją najsłabszych, języka szacunku i zrozumienia nad językiem pogardy i wyższości. Wszystko to mieści się pod wspólnym mianownikiem, którym jest Chrystus i Jego Ewangelia - mówił prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, który w swoim kazaniu nie tylko przypomniał o wydarzeniach sprzed 330 lat w kontekście kulturowym i cywilizacyjnym, ale odniósł się też do obecnej sytuacji społecznej i jakości życia publicznego. - Czy możemy być dumni, jak wówczas pod Wiedniem, gdy tak jednoznacznie przed całym światem opowiedzieliśmy się po stronie wartości chrześcijańskich i katolickich? - pytał prymas.

Po zakończeniu mszy św. dalsza część uroczystości odbyła się na cieszyńskim rynku. - Rocznica wielkiego triumfu polskiego oręża stanowi niezwykłą okazję do refleksji nad naszą historią i przywołania chlubnego dziedzictwa Wojska Polskiego [...] Niech to wydarzenie będzie dla wszystkich jego uczestników żywą i niepowtarzalną lekcją patriotyzmu oraz wielką wędrówką po chlubnych kartach księgi narodowej historia - napisał w liście do uczestników obchodów Tomasz Siemioniak, minister obrony narodowej. Odczytany został również list Bogdana Borusewicza. - Senat od początku swojej istnienia stara się w swej pracy spłacać duchowe długi wobec wielu pokoleń Polaków stających do walki w obronie wolności, nie tylko własnego narodu. W imieniu senatu Rzeczypospolitej Polski pragnę zatem skierować słowa najwyższego uznania i podziękowania pod adresem władz Cieszyna i wszystkich osób zaangażowanych w organizację obchodów, za to, że godnie postanowił uczcić tę rocznicę - napisał marszałek Sejmu.

Po oficjalnej inauguracji uroczystości goście oraz mieszkańcy mieli okazję zobaczyć inscenizację przedstawiającą wydarzenia z 1939 roku związane z ocaleniem tablicy pamiątkowej ufundowanej przez Polaków w 200. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej, a także musztrę paradną w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Na rynku odbyła się też projekcja filmu "Bitwa pod Wiedniem" w reżyserii Renzo Martinelli. Andrzej Kępa, organizator biegu Szlakiem Husarii Polskiej, przekazał na ręce burmistrza Cieszyna komplet symbolicznych skrzydeł, a także wydany przez Pocztę Polskę z okazji 330. rocznicy bitwy okolicznościowy znaczek, stempel i pocztówkę.

Obchody rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej potrwają w Cieszynie do niedzieli. W piątek odbyła się już konferencja naukowa poświęcona bitwie pod Wiedniem, a także wernisaż wystawy w Książnicy Cieszyńskiej. O godz. 19.00 chętni będą mogli wysłuchać koncertu "Muzyczny salon Sobieskiego i Marysieńki", który odbędzie się w kościele pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W sobotę będzie miała m.in. rekonstrukcja przemarszu wojsk Jana III Sobieskiego, a także fabularna gra historyczna "Miłość i wojenka". Uroczystości zakończy msza odpustowa w kościele Najświętszej Maryi Panny. Szczegółowy program można znaleźć tutaj.

Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

może ktoś w tym zas...m ratuszu weźmie się w końcu za drogi w Cieszynie - WSZYSTKIE drogi
tak zdewastowanych dróg nigdy nie było, ale non stop świętują - wg mnie za dużo kasy idzie na zabawę - czas zrobić coś dla ludzi

"Na rynku odbyła się też prelekcja filmu..." Prelekcja a projekcja, to zupełnie coś innego. Ech....

Literówka poprawiona. Dziękujemy za czujność. :)

Nic chyba nie przebije strony www.cieszynfest.pl ;) ciekawe ile pan Wieczorek wzial za jej zrobienie?? i ile placi za biuro swojej firmy w coku, u boku Cecylii?? :)

Dam sobie reke uciac ze znacznie mniej niz pan Slawek za strone Victorii

brawo do władz szczurek ty boroku, zmarnować tyle publicznych pieniędzy ile kosztowała ta genialna strona victoria330 robiona przez przydu.... twojej rzecznik ,co za zbieg okoliczności łajdacy .

to tak jakby na szybko w pośpiechu zwykłego szkloka ślónskiego zapakować w sreberko po belgijskiej pralinie i udawać że mamy piękne słodycze i to robione w cieszynie....
paranoja
...a impreza to porażka
....chciałam zobaczyć w czwartek film na rynku to jak przyszłam przed 20.00 to się okazało że juz połowa filmu minęła, bo jakiś inteligent przyśpieszył projekcje ??? no bez przesady

BO NAJWAZNIEJSZE ZEBY WAM SIE NIE PODOBAŁO. UWIELBIAM TEN KRAJ ZA TEN PESYMIZM, WIECZNE NARZEKANIA I "OJ JAK TO U NAS JEST NIE DOBRZE". nie podoba się granice są otwarte.

ż e n a d a...

To podobno najważniejsza impreza w Cieszynie w całej jego historii, tak to przedstawia Naczelny Sz....r miejski. Okazja, żeby poimprezować z VYPAMI, a przy okazji vypyć...

w cieszynie została nam już tylko odsiecz ..................i rozpacz

co to ma wspólnego z cieszynem , nie wiem za chiny ludowe.... ktoś se kampanie urządza dla vipów czy jak?

Szczurek kaj się zapodział? Nie modli się o reelekcję?

...tylko to mu juz zostało

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama