, środa 28 luty 2024
Cieszyn: Ogólnopolska inauguracja kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"
Od 29 maja do 5 czerwca potrwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczna inauguracja imprezy odbędzie się w Cieszynie. fot. mat. pras. Dodaj do Facebook

Cieszyn: Ogólnopolska inauguracja kampanii "Cała Polska czyta dzieciom"

JM, mat. pras.
Ewa Farna, Robert Janowski i Dorota Zawadzka - to tylko niektóre z osób, które już na początku czerwca przyjadą do Cieszyna, gdzie wspólnie będę promować ogólnopolską inaugurację akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W całej Polsce włączy się w nią ponad 2400 miejscowości.
Od 29 maja do 5 czerwca potrwa X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który rozpocznie obchody Jubileuszu 10-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Tegoroczna ogólnopolska inauguracja kampanii odbędzie się w Cieszynie i będzie miała inny niż dotychczas przebieg. Równocześnie zainaugurowany zostanie I Międzynarodowy Tydzień Czytania Dzieciom. To wspólna inicjatywa polskiej Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" oraz siostrzanej czeskiej Fundacji "Celé Česko čte dětem".

Imprezę poprowadzą piosenkarka Ewa Farna oraz dziennikarz Maciej Orłoś. W symbolicznym miejscu, na moście granicznym łączącym Polskę i Czechy, odbędzie się wspólne czytanie "Lokomotywy" J. Tuwima oraz zaśpiewana zostanie czeska piosenka "Kozel", którą zaintonuje Jaromir Nohavica.

Nieopodal, na tarasie Czytelni i Kawiarni Literackiej NOIVA w Czeskim Cieszynie, goście specjalni z Polski, Czech i innych krajów oraz delegacje dzieci podpiszą proklamację programu "Cała Europa czyta dzieciom" - "All of Europe Reads to Kids", którego celem jest propagowanie głośnego czytania dzieciom w krajach europejskich.

Następnie polskie i czeskie dzieci, w przebraniach bajkowych, wymienią się proporcami polskiej i czeskiej Fundacji i przejdą w korowodach na rynki swych miast - Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, gdzie odbywać się będą dalsze części programu. Na głównym Rynku Cieszyna odbędzie się impreza plenerowa "Cała Polska czyta dzieciom i bawi się bezpiecznie", organizowana we współpracy z lokalnymi służbami mundurowymi. Poprowadzą ją dziennikarka radiowej Trójki Katarzyna Stoparczyk i Maciej Gąsiorek, znany dzieciom jako krasnoludek Piksel. Na młodych uczestników imprezy czeka mnóstwo atrakcji, w tym m.in. występy teatralne i wokalno-taneczne, gry i zabawy, miasteczko ruchu drogowego, konkurs o bezpieczeństwie, warsztaty i pokazy oraz oczywiście - głośne czytanie.

Inauguracji X Tygodnia Czytania towarzyszyć będzie debata na temat perspektyw kultury, edukacji i czytelnictwa pt. "Jaka kultura?' z udziałem młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz polityków, dziennikarzy, przedstawicieli świata kultury. Natomiast goście z zagranicy i reprezentanci fundacji organizujących inaugurację spotkają się przy okrągłym stole, aby omówić strategię wprowadzenia w życie programu "Cała Europa czyta dzieciom". Całość zakończy wieczorny koncert galowy Roberta Janowskiego i lokalnych artystów w cieszyńskim teatrze.

Kolejnego dnia, 2 czerwca, odbędzie się konferencja edukacyjna "Mądre wychowanie", podczas której wykłady wygłoszą: Dorota Zawadzka, psycholog, telewizyjna Superniania, Irena Koźmińska, prezes Fundacji
"ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom", Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji oraz Bogdan Kocurek, dyrektor Książnicy Beskidzkiej.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Cała Polska czyta dzieciom... ... komentarze na codziennej

podobno pan janowski bierze za udział 80 tyś zł!!!!!!!!!!!faktycznie propagujemy magiczne wartości wsrod najlmodszych!!!!!!!!!!!złodzieje złodzieje!!

z Farna i Orlosiem to bedzie 1 czerwca w Cieszynie bo tego w artykule nie napisano !!!!!?????

Dobrze ze na Cieszyn zwrocono uwage , chyba po promocji w telewizyjnej 2 , a to przyniesie wymierne efekty tego ciekawego - podzielonego granica miasta . Festiwl filmowy ktory wlasnie sie zakonczyl i dalsze akcje kulturalne moze ozywia to ospale miasto a i burmistrz moze sie do tego dolozyc i dla dobra miasta cos zrobic. To faktycznie pozytywne ze telewizja ostatnio czesto w naszym miescie gosci ale co robila przez lata TVP Katowice ...??? No tez sie starala ale nie zawsze u wladz miasta miala uznanie. Niech wreszcie cos w Cieszynie sie ruszy zeby zaczal byc medialny a to jest dzwignia reklamy , ..... , no nie ?????

Kocurek , na temat wychowania ma sie wypowiadac dyr ksiaznicy w Bielsku ...???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama