, czwartek 20 czerwca 2024
Cieszyn | Český Těšín: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic
Jednym ze spektakli tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic jest „Sztuka intonacji” w reżyserii Tadeusza Słobodzianka.  fot: Krzysztof BielińskiDodaj do Facebook

Cieszyn | Český Těšín: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic

ŁP
Cieszyn | Český Těšín: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic

294 STATEČNÝCH - fikcyjno‐dokumentalny spektakl poświęcony „najbardziej bohaterskiemu wydarzeniu w dziejach Czechosłowacji” – zamachowi na protektora Czech i Moraw w czasie II wojny światowej, Richarda Heydricha.


Cieszyn | Český Těšín: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez hranic

Plakat 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic/Bez hranic.

Już wkrótce w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie ruszy święto teatru, w ramach którego organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Bez Granic zapraszają na najciekawsze i najbardziej wartościowe przedstawienia z Polski, Czech i Słowacji, a także spotkania z twórcami kultury, koncerty i wystawy. Mimo iż sporo pozycji z bogatego programu zostało już wyprzedanych, to nadal można kupić bilety na wybrane spektakle. Część wydarzeń jest również bezpłatna, a do udziału w nich wymagane jest jedynie pobranie darmowej wejściówki. Na które? Szczegóły znajdziecie poniżej.

Festiwal, organizowany przez Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką od kilku lat wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Člověk na hranici, zawsze angażujący w roli partnerów wiele instytucji szacownych i organizacji nie tylko z Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, ale też z Pragi, Warszawy czy Bratysławy, co roku wyczekiwany jest przez miłośników dobrego teatru, chcąc być na bieżąco z tym, co najbardziej wartościowego dzieje się w kulturze teatralnej Polski, Czech i Słowacji. Nie trzeba jechać do Pragi, Brna, Bratysławy, Warszawy, Krakowa czy Poznania, żeby blisko domu obejrzeć najwartościowsze przedstawienia, jakie w ostatnim czasie powstały w tych miastach, co więcej, organizatorzy dokładają wszelkich starań, żeby ceny biletów były „cieszyńskie” - czyli na ogół znacząco niższe niż w siedzibach teatrów, które gościmy. Co więcej, bardzo rzadko jest okazja, by tak jak na cieszyńskim festiwalu zaraz po spektaklu podzielić się z artystami swoimi wrażeniami, powiedzieć, co się podobało, a co się nie podobało, albo poprosić o wyjaśnienie motywów takiego a nie innego kształtu widowiska.

Bogaty program 31. edycji festiwalu zawiera 15 spektakli. Część z nich została już wyprzedana, po tym jak uruchomiona została sprzedaż biletów. Nadal można jednak nabyć bilety na takie spektakle jak:

 • SZTUKA INTONACJI – najnowsze dzieło wielkiego polskiego dramatopisarza Tadeusza Słobodzianka – Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy. Reżyseria Anna Wieczur. Spektakl znalazł się w finale 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; na 62. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej, nagrodę aktorską zdobył Łukasz Lewandowski (za rolę Jerzego), a całe przedstawienie publiczność nagrodziła Mianem Naj‐Bogusławskiego. W prestiżowym rankingu aktorów polskich, ogłaszanym co roku przez Jacka Sieradzkiego, znalazło się aż trzech aktorów w rolach z tego przedstawienia: Adam Ferency i Łukasz Lewandowski – (z notą: „mistrzostwo”) i Modest Ruciński (z notą „na fali”). Będzie to prawdziwa uczta teatralna. Dodatkową atrakcją jest fakt, że autor dramatu będzie gościem festiwalu w ramach cyklu Popołudnie Mistrza.

 • 294 STATEČNÝCH – (pol. 294 odważnych) reż. Tomáš Dianiška, Divadlo Pod Palmovkou, Praga (Czechy) – fikcyjno‐dokumentalny spektakl poświęcony „najbardziej bohaterskiemu wydarzeniu w dziejach Czechosłowacji” – zamachowi na protektora Czech i Moraw w czasie II wojny światowej, Richarda Heydricha (tzw. Operacja Antrophoid). Przedstawienie bardzo atrakcyjne wizualnie, igrające z konwencjami kultury masowej (komiksu czy filmu akcji). Z jednej strony uczta dla miłośników dobrego teatru, z drugiej – dobra okazja, by po raz kolejny zastanowić się nad kosztami bohaterstwa. W 2020 roku przedstawienie zdobyło czeską Nagrody Krytyki Teatralnej za wystawienie sztuki współczesnej, było też nominowane do nagrody Marka Ravenhilla.
 • PRÍBEHY STIEN ­– (pol. Ściany, mury, płoty) – Bratislavské Bábkové Divadlo (Słowacja), reż. Katarína Aulitisová, spektakl opowiadający o granicach, barierach, jakie ludzie budują między sobą. Widowisko wyróżnione już wieloma nagrodami, m.in. w Polsce nagroda za reżyserię, za scenografię oraz nagroda publiczności za aktorstwo na 32. Międzynarodowym Festiwalu Walizka w Łomży, a także Grand Prix na 10 Międzynarodowym Festiwalu Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie.
 • R.U.R – sztuka Karela Čapka, w której sto lat temu po raz pierwszy pojawiło się słowo „robot”, a i humanoidy po raz pierwszy trafiły na scenę – w brawurowej adaptacji na język teatru lalek. Reż. Radek Beran, teatr Buchty a loutky, Praga (Czechy).
 • AUDIENCJA, WERNISAŻ, a więc dwie jednoaktówki Vaclava Havla w wykonaniu renomowanego zespołu Kašpar z Pragi.

  W programie znajdą się także przedstawienia zespołów Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie. Są to BARWY/BARVY polsko‐czeskiej Sceny Bajka, Szklana Menażeria w wykonaniu aktorów Sceny Polskiej, a także premiera Sceny Czeskiej: MILUJU TĚ, ALE.... Na spektakle te nadal można kupić bilety.

  W cyklu spotkań festiwalowych pod nazwą Popołudnie Mistrza – gościem będzie TADEUSZ SŁOBODZIANEK – jeden z najwybitniejszych polskich dramatopisarzy, do niedawna dyrektor Teatru Dramatycznego w Warszawie, którego „Sztuka intonacji” gości w programie tegorocznej imprezy. Chociaż sztuki Słobodzianka „Prorok Ilja” i „Nasza klasa” były laureatkami nagrody na naszym festiwalu, ich autor spotka się po raz pierwszy z publicznością teatralnego święta nad Olzą. Z kolei w Tramwaj Cafe będzie można wziąć udział w rozmowie z JACKIEM POMORSKIM, autorem powieści Praskie święta radości

  Z kolei 6 października w sali Domu Narodowego odbędzie się koncert zespołu TRICOLOR, którego duszą jest Iwona Loranc, wokalistka i aktorka specjalizująca się w piosence poetyckiej, obdarzona aksamitnym głosem (laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej). Towarzyszą jej: Jan Stachura – gitarzysta i Krzysztof Maciejowski – skrzypek i kompozytor z bogatym dorobkiem również w zakresie muzyki teatralnej.

  Program festiwalu zamyka sześć wystaw, a wśród nich słowacka wystawa Martina Smatany ‐ ROK DOBRYCH WIADOMOŚCI (Rynek w Czeskim Cieszynie oraz kawiarnia Tramwaj Cafe), plenerowa wystawa współczesnej POLSKIEJ FOTOGRAFII TEATRALNEJ (Park Pokoju w Cieszynie), wystawa POLSKA KARYKATURA TEATRALNA (Cieszyński Ośrodek Kultury COK Dom Narodowy), TWARZE OBRAZU (Galeria Půda w Czeskim Cieszynie), ZMIERZCH BOGÓW (Galeria Most w Czeskim Cieszynie) oraz Václav Havel ANTIKODY (Kawiarnia i Czytelnia AVION w Czeskim Cieszynie).

  W bilety na poszczególne wydarzenia można się zaopatrzyć za pośrednictwem strony internetowej festiwalu: borderfestival.eu. Wstęp na wystawy, jak również spotkanie z Tadeuszem Słobodziankiem oraz koncert TRICOLOR jest bezpłatny. Bezpłatne wejściówki można pobrać tutaj.

 • Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

  Dodaj komentarz

  Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

  Więcej informacji na temat formatowania

  Image CAPTCHA
  Wpisz znaki widoczne na obrazku.
  reklama
  reklama