, niedziela 14 sierpnia 2022
Chrystus z Ustronia (prawie) najszpetniejszą budowlą w Polsce
24-metrowa rzeźba nie spodobała się 2 304 głosującym.  fot: nasz-ustron.plDodaj do Facebook

Chrystus z Ustronia (prawie) najszpetniejszą budowlą w Polsce

JM
Figura Jezusa Chrystusa Króla Polski, która stoi przed jednym z kościołów w Ustroniu-Zawodziu, uznana została za jedną z najbardziej szpetnych budowli w plebiscycie na Makabryłę Roku, zorganizowanym przez serwis bryla.pl.

Czym jest Makabryła? - To budynek, pomnik lub inna budowla, która wyjątkowo nie pasuje do otoczenia, jest za duża lub nieproporcjonalna, pstrokata i niefunkcjonalna. To twór, który nigdy nie powinien znaleźć się w naszej przestrzeni, a jakimś dziwnym trafem występuje w niej całkiem często - pisze Agnieszka Rumińska z serwisu bryła.pl w tekście podsumowującym piątą edycję plebiscytu na Makabryłę Roku.

W tegorocznym głosowaniu wzięło udział 14 tys. internautów. To oni zdecydowali, że najgorszą realizacją jaka powstała w 2011 roku był pomysł nadbudowy secesyjnej kamienicy w Mławie w województwie mazowieckim. Ta propozycja zdobyła ponad 4 tys. głosów i okazała się bezapelacyjnym zwycięzcą.

Głosującym nie spodobał się również ustroński pomnik Jezusa Chrystusa Króla Polski, który w maju 2011 roku stanął przed kościołem św. Brata Alberta przy ul. Sanatoryjnej w Zawodziu. Na 24-metrową rzeźbę głosowały 2 304 osoby, tym samym zajęła ona drugie miejsce w konkursie. "Wystarczy już tych nielegalnych pseudo-pomników Jezusa" - napisał, podpisujący się nickiem polololo.ltd, jeden z nich.

Przypomnijmy, w toku prowadzonego przez powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego postępowania wyjaśniającego okazało się, że pomnik ustrońskiego Jezusa Chrystusa Króla Polski został postawiony bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę. Na razie nie została podjęta jeszcze ostateczna decyzja, czy budowla zostanie rozebrana.

Co ciekawe, w plebiscycie na czwartym miejscu, wśród najbardziej brzydkich budowli, znalazł się Stadion Narodowy w Warszawie.

Komentarze: (11)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do "anonim" tak prawo jest jedno czy chcesz czy nie ,ale jest jedno ale jedni maja plecy i wszystko im wolno ,a drudzy mają plecy do bicia. Napewno wydział budownictwa nie chce się kłocić i podstawiać klerowi, a wiadomo im wszystko wolno w imię Boga. Nie potrzeba mi słuchać audycji to widzć i czuć na odległość!!!!!!

Mam wrażenie, że forumowicz Sowa żyje w jakimś Matrixie skoro jest przekonany, że w naszym kraju prawo jest jednakowe dla wszystkich obywateli. Wystarczy choćby obejrzeć program red. Jaworowicz, Uwagę na TVN, aby wyrobić sobie jakąś bardziej trzeźwą opinię.

Czy ta samowola już zalegalizowana ?

Moi drodzy mnie jest jedno czy ktoś sobie wierzy w Boga , czy akurat w ten posąg, czy choćby kamień nad Wisła. Ja uwazam sie za chrześcijanina, ktory narodził sie i wychował w domu katolickim do pewnego czasu. Ojciec wstąpił do zielonoświatkowców, a ja jako młody chłopak zaczynałem jako monistrant ,ale do pewnego czasu.Teraz uważam sie za chrześcijanina wierzącego w Boga ale na swój sposób chodzę czasami do kościoła ewangelickiego, wyznaję zasadę ,że Bóg jest wszechmocny i wszechsłyszący i jeżeli zechce Ciebie wysłuchać to uczyni to nawet klęczącemu na kamieniu na odludziu nie koniecznie w kościele czyli domu Bożym. To tyle ale zajmijmy się budowlą bez pozwolenia a tą jest nie stety ów posąg w Ustroniu. Nie wiem jak długo będzie się zastanawiał wydział budownictwa co z nim zrobić, jezeli ktoś by postawił budynek bez wymaganych pozwoleń to natychmiast wydana zostałaby decyzja o jego robiórce, więc dziwię się ,że takiej jeszcze nie ma. Oświadczam ,że nie mam nic przeciwko stawianiu ładnych czy brzydkich posągów ale jednak prawo jest prawem i jednakowe dla wszystkich obywateli tego kraju.
Pozdrawiam wszystkich.

Każdy chwali Boga jak potrafi. Jeżeli jesteś obdarzony większym talentem - spróbuj zrobić coś lepszego.

Jak to mówił Paweł czy Gaweł (nie pamiętam już) "Wolnoć Tomku w swoim domku"? Otóż nie! Czas zatrzymać proceder dowolnego "zagospodarowywania" przestrzeni!!!

Widzę, że Śląsk Cieszyński zaczyna wyróżniać się w kraju występowaniem tworów najszpetniejszej klasy. Że ten pomysłodawca nie obraził niczyich uczuć religijnych wystawieniem czegoś takiego.

Bryla.pl. to serwis największego w Polsce koncernu medialnego Agory utworzony w 2007 roku. Do Agory należy również Wyborcza, która szczególną estymą jak się wydaje darzy katolików.

A ja słyszałem że portal bryla.pl został uznany za jeden z najbardziej beznadziejnych portali wszechczasów ;)

Jest to bardzo ważna informacja dla naszego regionu :(

Zapowiada się długi serial o posągu w Ustroniu. Mam nadzieję, że nie będzie to never ending story podobnie jak serial o małej Magdzie z Sosnowca, który króluje we wszystkich polskich mediach.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama