, środa 30 listopada 2022
Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, czyli spacerem przez sztukę
Gabriela Pienias, Magdalena Szadkowska i Adam Molenda podczas otwarcia Biennale w Wenecji Cieszyńskiej fot: EMDodaj do Facebook

Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, czyli spacerem przez sztukę

EM
Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, czyli spacerem przez sztukę

Od wczoraj w Cieszynie dzieła sztuki współczesnej można poznawać podczas spacerów ulicami miasta


Biennale w Wenecji Cieszyńskiej, czyli spacerem przez sztukę

Otwarcie trzeciej edycji Biennale w Wenecji Cieszyńskiej miało bardzo kameralny charakter

28 kwietnia na ulicy Przykopa rozpoczęła się trzecia edycja Biennale w Wenecji Cieszyńskiej. Mimo iż festiwal został zorganizowany z rozmachem i ma rangę międzynarodową, to samo otwarcie miało bardzo kameralny charakter. Wzięli w nim udział mieszkańcy polskiego i Czeskiego Cieszyna, studenci Uniwersytetu Śląskiego, artyści prezentujący na wystawach swoje prace oraz organizatorzy festiwalu.

Gości przywitała Magdalena Szadkowska z Fundacji Animacji Społeczno - Kulturalnej, organizatorka festiwalu, Gabriela Pienias, koordynatorka konferencji, będącej jednym z punktów programu Biennale oraz koordynator do spraw artystycznych festiwalu Adam Molenda, który podczas krótkiego przemówienia przypomniał ideę Biennale w Wenecji Cieszyńskiej oraz zaznaczył, że organizacja festiwalu sztuki to bardzo trudne przedsięwzięcie, nie zawsze kończące się sukcesem. - Brałem udział w tworzeniu kilku artystycznych imprez cyklicznych i muszę przyznać, że zazwyczaj największym osiągnięciem były dwie edycje danego wydarzenia. W przypadku Biennale mamy już trzecią. Jest to niewątpliwie znak, że taki festiwal w Cieszynie jest potrzebny. Duże znaczenie ma jego formuła, która polega na uczynieniu sztuki mniej hermetyczną i otwarciu jej na szerszą publiczność. Kolejne edycje pokazują, że idea jest trafna. Można więc przypuszczać, że festiwal wpisze się w kalendarz cyklicznych wydarzeń kulturalnych miasta - mówił podczas otwarcia Adam Molenda.

Na wystawach zlokalizowanych w 24 punktach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna można oglądać prace ponad stu artystów z Polski i zagranicy. - Uczestnicy Biennale przyjechali do nas między innymi z Czech, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Być może ich nazwiska za wiele jeszcze nie mówią, ale chodzi o to, żeby po zakończeniu festiwalu stali się dla lokalnej publiczności bardziej rozpoznawalni. Zależało nam, żeby zaprezentować na cieszyńskich ulicach prace artystów spotykanych zazwyczaj w galeriach dużych miast i w ten sposób przybliżyć ich osiągnięcia mieszkańcom, jak również turystom odwiedzającym w tym czasie Cieszyn. Mam nadzieję, że uda się nam to osiągnąć. Wszystkich zachęcam do odwiedzania wystaw. Wystarczy wybrać się na spacer ulicą Przykopa, żeby zobaczyć część ekspozycji - podkreśliła Magdalena Szadkowska.

Warto zatem skorzystać z okazji i wziąć udział w trzeciej edycji Biennale. Przypominamy, że prace można oglądać po obu stronach Olzy do 4 maja w godzinach od 10.00 do 18.00.

1. Przykopa (przestrzeń ulicy),
2. Cieszyńska Wenecja; ul. Przykopa 29
3. Domek Biały i Piękny; ul. Przykopa 25
4. Piwnica Teatralna; ul. Śrutarska 39
5. Być Razem (tajemniczy ogród); ul. Przykopa 4
6. Avion; ul. Hlavní třída 1, Český Těšín
7. U Huberta; ul. Hlavní třída 3, Český Těšín
8.–13. Wzgórze Zamkowe (Antresola, Basteja, Wieża Piastowska, Rotunda, Sala konferencyjna w Oranżerii); ul. Zamkowa 3
14. Muzeum Drukarstwa; ul. Głęboka 50
15. 16. Dom Narodowy: Galeria, Piwnica; Rynek 12
17. Galeria CTF; Bobrecka 29
18. Park Pokoju; róg ul. Limanowskiego i Regera
19. Witryna sklepu Canea; ul. Głęboka 35
20. Teren wzdłuż Olzy; CZ/PL
21. Galeria Szara; ul. Srebrna 1
22. Książnica Cieszyńska; ul. Mennicza 46
23. Galerie PŮDA; ul. ul. Střelniční 256/1, Český Těšín
24. Synagoga Szomre-Szabos, ul. Božkova 16, Český Těšín

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama