, piątek 23 luty 2024
Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę
Coraz mniej osób czyta słowo drukowane, trwa VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek - akcja zachęcająca do sięgania po książki, czasopisma, gazety. fot. Marek Tomica Dodaj do Facebook

Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę

JM, INFO. PRAS.
56% Polaków nie zagląda do żadnych książek, nawet kucharskich czy słowników. 46% nie czyta choćby krótszych tekstów, artykułów lub opowiadań. Książek nie czytają nawet najlepiej wykształceni - to wynik opublikowanych przez Bibliotekę Narodową badań czytelnictwa za rok 2010.
W Bibliotece Miejskiej w Cieszynie trwa konkurs "Przyłapani na czytaniu", a Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu przyłączają się do VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Cieszyn. Akcja jest częścią europejskiej inicjatywy "Przyłapani na czytaniu", której głównym celem jest promowanie czytelnictwa za pomocą różnych mediów. Konkurs fotograficzny pod tym samym tytułem ma pokazać, że czytanie może stanowić świetną rozrywkę i być jedną z form spędzania wolnego czasu.

Prace (zdjęcie tradycyjne, w papierowej postaci) można dostarczać do biblioteki jeszcze tylko do soboty, 14 maja. W konkursie mogą wziąć udział osoby od 15. roku życia, zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści.

Zdjęcia muszą nawiązywać tematyką do tytułu przewodniego - każda fotografia musi zawierać elementy pozwalające powiązać ją z tematyką książki i czytelnictwa. Jury powołane przez organizatora przyzna nagrody pieniężne i wyróżnienia. Nagroda główna to 300 zł.

Dodatkowe informacje na temat konkursu udzielane są pod numerem telefonu: 33 8520 710 wewn.13 oraz e-mail: czytelnia@biblioteka.cieszyn.pl lub bezpośrednio w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie (ul. Głęboka 15). Regulamin konkursu dostępny jest na stronie biblioteki: www.biblioteka.cieszyn.pl.

Wisła, Strumień W dniach 8-15 maja trwać będzie VIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W akcję włączyły się również Miejska Biblioteka Publiczna w Wiśle oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Strumieniu.

"Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam - wchodzę" to hasło tegorocznego Tygodnia. Ma ono zachęcić do odwiedzin biblioteki nie tylko w celu wypożyczenia książki, ale też bez konkretnego powodu. Główny cel, jaki przyświeca organizatorom, to wytworzenie mody na bywanie w bibliotece. - Rolą bibliotekarzy jest stworzenie optymalnych warunków sprzyjających wygenerowaniu się tego typu mody. Hasło nawiązuje do oczywistego faktu, że biblioteki to niezastąpiony element naszego rozwoju intelektualnego, kariery zawodowej, spędzania wolnego czasu - tłumaczą.

W Wiśle organizatorem wydarzenia jest Miejska Biblioteka Publiczna.

W ramach Tygodnia przewidziano szereg wydarzeń:
- 9 maja - spotkanie z Renatą Piątkowską, autorką książek dla dzieci (godz. 9.00, Szkoła Podstawowa nr 1),
- 10 maja - trzecie spotkanie grupy dyskusyjnej na temat: "Goście wiślańskich pensjonatów, cz. 1. Świat polityki" (godz. 16.00, czytelnia MBP),
- 12 maja - promocja książki Jerzego Klistały pt. "Martyrologium mieszkańców Ziemi Cieszyńskiej w latach 1939-1945. Słownik biograficzny" (godz. 14.00, czytelnia MBP),
- 13 maja - czytanie z Apoloniuszem Tajnerem dla przedszkolaków (godz. 10.00, czytelnia MBP).

Wiele atrakcji czeka również dla odwiedzających bibliotekę w Strumieniu:
- 9 maja - o godz. 13:00 teatrzyk "Bocian i żaba",
- 11 maja - organizatorzy zapraszają na wieczór poezji Jana Chmiela "Poezja po naszymu",
- 12 maja - występ Tomasza Drabiny, który zagra na akordeonie. Ogniste argentyńskie tanga, nastrojowe bałkańskie ballady i własne kompozycje przeniosą słuchaczy w zupełnie inny świat.

Finałowe spotkanie zaplanowano na piątek, 13 maja, o godz. 14.00. Gościem specjalnym będzie Jolanta Reisch, autorka książek dla dzieci.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Polacy sami wolą pisać (np. na forach czy blogach) niż czytać.

To ja sobie pozwolę polecić książkę
"Pan lodowego ogrodu" którą to ukończyłem wczoraj.

nic tak nie rozwija wyobraźni jak słowo czytane, nic też lepiej nie wzbogaca słownictwa i nie uczy ortografii, panuje moda na nieczytanie, ale to już się odbija na rozwoju intelektualnym społeczeństwa!

..wody nie zawrócisz.

nie wiem czego sie czepiacie? Mamy w końcu wolność, kto chce to czyta, kto nie chce to nie czyta. Czas skończyć z tym: "musisz", "powinieneś", "rób tak, a nie inaczej", " choć do kościoła" itp. Oszi nie zauważyłes postępu i zmian? Kiedyś się czytał, kupowało ksiązki i gazety. Teraz jest Internet, komórki, DVD itp. Cały świat sie zmienia.

credo wyborcze demokracji: wtórni analfabeci wybierają twórczych analfabetów...

Patrz Pan, komuna nauczyła ludzi czytać i pisać, udostępniła szkoły na wielką skalę, a Kapitalizm obórocił to w perz. Bo jest jak mówisz. Wtórni nawet nie czytają wyborczych ulotek. Nawet ze Świerszczyków wybierają tylko zdjęcia. Łatwizna króluje. Nie ma co narzekać. Idiota zawsze znajdzie swoich. Głupota była i jest zjawiskiem niezbyt niszowym, a zatem trzeba jest ustąpić z drogi. Czasami to wkurzające, wywołuje stress, ale tak trzeba. Dobrze że choć Bóg widzi tę manipulację masami i od czasu tdo czasu daje "kreatorom" prztyczka. Ustąpmy z drogi. Lepiej mieć wady i niezbyt wielką piękność, niż ścigać się z uwielbianą głupotą.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama