, poniedziałek 26 luty 2024
Bez stereotypów: Spotkanie inne bo cieszyńskie
Gośćmi polsko-czeskiego Salonu Dyskusyjnego byli cieszynianie: Petr Prokop Siostrzonek oraz Renata Putzlacher. fot: Beata Mońka/Zamek CieszynDodaj do Facebook

Bez stereotypów: Spotkanie inne bo cieszyńskie

STEFAN MAŃKA
O tym, iż kolejne spotkanie z cyklu "Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie nawzajem", było ważne świadczyła m.in. ogromna frekwencja. Darmowe wejściówki na spotkanie z Renatą Putzlacher oraz Petrem Prokopem Siostrzonkiem skończyły się bowiem już na tydzień przed spotkaniem.

Listopadowe spotkanie jako jedyne zostało poświęcone Śląskowi Cieszyńskiemu. Gośćmi polsko-czeskiego Salonu Dyskusyjnego byli cieszynianie: Renata Putzlacher - poetka, tłumaczka, laureatka wielu nagród, absolwentka Gimnazjum Polskiego w Czeskim Cieszynie oraz Petr Prokop Siostrzonek - przeor klasztoru brzewnowskiego, absolwent Gimnazjum w Czeskim Cieszynie.

Po raz kolejny wsłuchując się w rozmowę, a raczej wspomnienia obu gości nie dało się nie zauważyć, iż ich zestawienie nie jest przypadkowe. Tym razem było spotkanie dwóch przyjaciół, których drogi po raz pierwszy spotkały się w kościele, a aktualnie często napotykają na siebie w różnych dziedzinach życia, zarówno zawodowego jak i prywatnego.

W rozmowie dwóch cieszynian Renata Putzlacher przybrała rolę moderatora, odpytując znanego w Czechach benedyktyna z obranej przez niego życiowej drogi oraz historii powstania klasztoru w Brzewnowie koło Pragi. Przez 1,5 godziny spotkania można było również usłyszeć kilka życiowych mądrości mówiących m.in. o tym, iż dom człowieka jest tam, gdzie pochowani są jego bliscy, a prawdziwym partnerem drugiego człowieka jest ten, który z nim spożywa posiłki - odwołując się tym samym do symboliki stołu. Benedyktyn kilka razy pokusił się również o diagnozę największych bolączek współczesnego człowieka, wśród których pojawiło się np. brak cierpliwości. Słowo to ma bowiem pejoratywny wydźwięk kojarząc się ludziom z cierpieniem. W tym wypadku duchowny zalecił by do słowa "cierpieć" dodać literę "s" by zrozumieć jego etymologię, która określa cierpliwość jako umiejętność znoszenia ze spokojem rzeczy przykrych oraz jako zdolność spokojnego wyczekiwania, opanowanie, wytrwałość. Siostrzonek słowo te skierował do uczestników spotkania w kontekście zbliżającego się adwentu, który według benedyktyna powinien charakteryzować się właśnie cierpliwością.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu "Bez stereotypów. Polacy i Czesi o sobie nawzajem" już za tydzień - w piątek 22 listopada. Tym razem odbędzie się ono na Zamku w Cieszynie. Gośćmi polsko-czeskiego Salonu Designu będą Michał Stefanowski oraz Jiří Pelcl.

Portal gazetacodzienna.pl objął cykl spotkań swoim patronatem medialnym

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama