, sobota 9 grudnia 2023
Beatyfikacja Jana Pawła II: Śląsk Cieszyński uczci pamięć papieża
Główna część uroczystości w Skoczowie odbędzie się na wzgórzu Kaplicówka. fot. Natalia Rybica  Dodaj do Facebook

Beatyfikacja Jana Pawła II: Śląsk Cieszyński uczci pamięć papieża

JAKUB MARCJASZ
Transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu, dziękczynne msze święte, okolicznościowe wystawy, spektakle i koncerty. Sprawdzamy, co wydarzy się na Śląsku Cieszyńskim w związku z niedzielnym wyniesieniem na ołtarze Jana Pawła II.
Skoczów

Już w sobotę, 30 kwietnia, otwarta zostanie otwarta wystawa fotografii "Jan Paweł II wśród skoczowian”. Na zdjęciach zaprezentowane zostaną wydarzenia pamiętnej wizyty sprzed szesnastu lat. Z członkami jej komitetu organizacyjnego będzie można porozmawiać podczas spotkanie w ARTadresie o godz. 11.00.

1 maja, w dniu beatyfikacji, na Kaplicówce stanie telebim. Chętni będą mogli zobaczyć na nim najpierw film dokumentujący wizytę papieża w mieście, a potem transmisję uroczystości z Watykanu. O godz. 18.30 w "Teatrze Elektrycznym" zaprezentowany zostanie inspirowany dramatem Karola Wojtyły spektakl "Hiob", a pół godziny później film "Świadectwo".

Trójwieś

- To jest podziękowanie i wyraz hołdu za beatyfikację Ojca Świętego - mówi Tadeusz Papierzyńskich, kierownik Zespołu Regionalnego "Istebna". W miejscowym kościele pw. Dobrego Pasterza, 1 maja, o godz. 16.30 odprawiona zostanie wyjątkowa, góralska msza święta. Po jej zakończeniu odbędzie się koncert w wykonaniu regionalnych zespołów: "Wałasi", "Istebna", "Koniaków", "Jetelinka" oraz "Mała Jetelinka" z Jaworzynki. Wśród zaprezentowanych utworów maryjnych i wielkanocnych znajdą również się te poświęcone papieżowi. - Kapela Wałasi zaśpiewa utwór, którego słowa zostały napisane specjalnie na rekolekcje podhalańskie, z którymi Zbyszek Wałach jeździł do Rzymu - dodaje Papierzyński.

Natomiast 3 maja o godz. 18.00 w "Galeria Kukuczka" na polsko-czeskim przejściu granicznym w Istebnej-Jasnowicach odbędzie się wernisaż wystawy "Jan Paweł II w malarstwie polskim". Wydarzenie uświetni występ Ireny Staniek oraz Ingi Madej. Wystawa będzie można oglądać do końca maja, codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

Cieszyn

W kościele św. Marii Magdaleny 1 maja o godz. 17.00 odbędzie się przygotowany przez uczniów ze szkół katolickich i dzieci z katolickiego przedszkola koncert słowno-muzyczny ku czci błogosławionego Jana Pawła II. Po wieczornej dziękczynnej mszy świętej o godz. 18.00 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy za dar beatyfikacji papieża Polaka.

Simoradz

W niedzielę o godz. 9.00 w miejscowym kościele św. Jakuba Apostoła odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica, a stojący przy nim krzyż misyjny, który zwieńczał skoczowski ołtarz papieski, uhonorowany zostanie cierniową koroną. Otwarta zostanie również wystawa papieskich pamiątek, wśród których znalazły się przedmioty, z których osobiście korzystał papież. Kolekcjonerzy będą mogli nabyć "Simoradzki medal beatyfikacyjny", a miłośnicy słodkości zjeść tak zwane "papieskie kremówki", które specjalnie przywiezione zostaną z Wadowic.

PISALIŚMY: Skoczów przygotowuje się do beatyfikacji Jana Pawła II
Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Do@ Ciebie to chyba podwórko wychowało a potem Cię ktoś wykorzystał,Ty już wiesz dobrze kto,że tak pałasz nienawiścią.Gratuluję głupoty.

Malinka - wychodzi twoje wychowanie w Domu Dziecka siroto. Franek - przecież sam pytałeś: co pozostało w WAS...więc napisałem. Napisz lepiej co pozostało w tobie, a nie pytasz innych, kots odpowie a pierdzielisz bez sensu. AMEN

chrześcijaństwo jest w permanentnym kryzysie, należy mieć do zagubionych owieczek wiele współczucia: za mało pasterzy, za wiele psów pasterskich...

chyba piszesz o własnych skłonnościach i przeżyciach...

Pewnie usuwającemu komentarze moja opinia przypadła do gustu że jej nie skasował.Nie gorączkuj się tak fanatyku,najpierw naucz się pisać poprawnie. Gratuluje twojej matce takiego kryształka jakim Ty jesteś.Od kiedy oszołomie wiara ewangelicka to sekta?

Oko za oko, ząb za ząb

co pozostało w was z nauczania Jana Pawła II?

Malinka - "ładną" laurke sobie wystawiasz. Szkoda, ze usowajacemu komentarze nie przeszkadza twoje chamstwo. Sekciara

Bajka!ty jesteś taki głupi czy tylko tak udajesz?miałeś się chyba podpisać Koszmar.Przyznaj się z jakiej wiary jesteś?bo jak katolik to już widzę jaką miłość Ci wpoił JPII ,ksiądz i matka do ludzi z innej wiary.Ciesz się że nie szczekasz,bo taka była balanga,znasz ten kawał?

ten wie co myśleć o sprawach takich jak Kościół, Watykan, papież, biskup, Jan Paweł II.....

...tylko Jezus, nikt inny nie będzie Panem serca prawdziwego chrześcijanina....!!!

spotkałem artykuł jednego wiślanina pod tytłem "Luter o beatyfikacji" jak luteranizm odnosi się do tej beatyfikacji mysle ze wart przyczytania
http://grobelny.blog.onet.pl/Luter-o-beatyfikacji,2,ID426379194,n

kult jednostki nie jest godny skromnego,szlachetnego człowieka, jakim był Karol Wojtyła...

prawdziwa ojczyzna, to ojczyzna duchowa, ojczyzna zwana Polską,to jej parodia...

Nie mój cyrk, nie moje małpy

Ale czytajcie ze zrozumieniem, prosze. Nie kwestionuje zasług JPll ! Ubolewam nad tymi zabobonami, którymi radzą nas purpurowe berety. "Jest jeden Bóg" kontrastuje z czczeniem fiolek z krwią człowieka ! To juz lepiej czcic cielca jak starożytni niż iść droga tej Vatykanskiej obludy ! tragedia. To nie wina JPll, ze za zycia stawiali Mu pomniki zamiast budować szpitale. Smutne to.

Tak mam czelność kwestionować bo o ile dobrze wiem to jest wolność słowa i mogę pisać to co myślę a ty mi nie zabronisz!Jestem wierzącą ewangeliczką ale dla Ciebie ewangelicy w Polsce katolickiej to drugi gatunek albo i trzeci.Najlepiej to obejrzyj film LUTER,może Ci da to coś do myślenia.

ale ON to przez 27 lat robil zeby uczciwe zycie i ofiarnosc i milosierdzie wzielo gore nad nienawiscia i ciaglym przepychaniem sie tak jak to ma niejsce terz w PL. To nas w koncu zgubi !!!!!!!!

przy całym szacunku...najlepszy spośród Polaków? co to ranking? wielu Polaków poniosło wielkie zasługi - brat Kolbe, niezwykła kobieta, która ocaliła wiele dzieci żydowskich...

bzdury pisza bo brak autorytetyw w koncu nas zgubi !!! Oj biedni wy Polacy

a co ty w zyciu zrobiles ze masz czelnosc kwestionowac taki dorobek intelektualny no chyba ze jestes niewierzacy .... w nic ??????

nie rozumiecie i nie chce pisac ze jestescie innowiercy bo jak nie mozna doceniac dokonan najlepszego sposrod Polakow. Tez takie wasze zycie jest zafajdane!!!!!!!!!!!!

Bajka popieram Cie.Niech wezmą i kasują za oddanie czci fiolce 5 euro od osoby.Co takiego zrobił JPII że jest nazywany Ojcem Świętym?Zrobiliście z niego złotego cielca.

A jednak za życia te wszystkie pomniki,place i ulice z jego ksywką, mu nie przeszkadzały

Zgadzam sie. Przewraca sie w grobie z tego wzgledu, co wyrabiaja po Jego smierci "wierni" fanatycy. Myslalem, ze mnie szlag trafi jak czytalem o pewnym fakcie. Otuz pozostaly cztery ampulki z krwia JPII. Dwie dostal Dziwisz a dwie beda wystawione jako relikwie !!! Kur...cze ! Skromny JPII przewraca sie w grobie ! To, co pururowi czynia z Jego spuscizna wola o pomste do nieba.

tak,wystarczy...papież się w grobie przewraca!

Czekamy na Międzynarodowy Festiwal Filmowy JPII w Cieszynie. Jeszcze jedno - zamiast Floriana postawimy 127 metrowy pomnik JPII. Uff. Wystarczy ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama