, czwartek 25 lipca 2024
80. rocznica zamordowania żołnierzy ZWK AK pod Wałką
W minioną niedzielę pod pomnikiem poświęconym 24 żołnierzy ruchu oporu Ziemi Cieszyńskiej odbył się uroczysty apel upamiętniający tragedię, która wydarzyła się 80 lat temu w lasku nad Olzą. fot: FJDDodaj do Facebook

80. rocznica zamordowania żołnierzy ZWK AK pod Wałką

FJD
80. rocznica zamordowania żołnierzy ZWK AK pod Wałką

fot. FJD


80. rocznica zamordowania żołnierzy ZWK AK pod Wałką

fot. FJD


80. rocznica zamordowania żołnierzy ZWK AK pod Wałką

fot. FJD

W minioną niedzielę pod pomnikiem poświęconym 24 żołnierzy ruchu oporu Ziemi Cieszyńskiej odbył się uroczysty apel upamiętniający tragedię, która wydarzyła się 80 lat temu w lasku nad Olzą.

Na uroczysty apel pod Wałką przybyły władze Ceszyna i powiatu cieszyńskiego, oraz różne instytucje kulturalne i pozarządowe, a także liczni mieszkańcy Cieszyna. Inauguracji tej uroczystości dokonał zastępca burmistrza Cieszyna Krzysztof Kasztura mówiąc między innymi “...że przyszedł czas aby formułować odpowiedzi, a przede wszystkim pokazać w czynach że odrobiliśmy jako pojedynczy ludzie ale i całe społeczeństwo, jako politycy i przedstawiciele władz lekcje historii i jakie wyciągamy wnioski z przeszłości. Wydarzenia z przed 80 laty powinny być dla nas przestrogą co niesie za sobą wojna, totalitaryzm i zbrodnie popełniane przez okupanta.To ważne, że spotykamy się w tym miejscu, składamy kwiaty zapalamy znicze. Spotykamy się jednak w czasie kiedy obok nas w sąsiedniej Ukrainie żołnierze rosyjscy mordują cywili, atakują szpitale, domy dziecka i inne bezbronne obiekty. Jesteśmy w szczególnym czasie, bo w naszym mieście przebywa wielu obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed rosyjskim agresorem. Tak że od naszych postaw zależy czy historia zatoczy koło czy jednak zacznie pisać nową kartę w której słowo pokój będzie na pierwszym miejscu a na zbrodnie nie będzie miejsca. Codzienność którą zbudujemy na konkretnych działaniach nie poprzestaniemy na słowach i deklaracjach...” i zakończył tymi słowy: - Slawa Ukrainie ! Herojem Slawa! Slawa Bohu!

Po tym uroczystym wprowadzeniu poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych, a następnie odśpiewano rotę. Ta heroiczna walka największej patriotycznej organizacji Śląska Cieszyńskiego z niemieckim okupantem została przedstawiona także na wystawie w cieszyńskim muzeum która nosi tytuł: “Wałka 1942, Współczesność i pamięć “.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama