, środa 30 listopada 2022
55. Tydzień Kultury Beskidzkiej
Wyjątkowy klimat imprezy co roku przyciąga nie tylko fanów folku i sztuki ludowej, ale wielu turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.  fot: arch. GCDodaj do Facebook

55. Tydzień Kultury Beskidzkiej

DR
W najbliższy weekend rozpoczyna się najstarsze i największe święto folkloru w Europie. Od 28 lipca do 5 sierpnia będziemy podziwiać piękno tradycji Beskidów, a także niezwykłych gości zza granicy. Wyjątkowy klimat imprezy co roku przyciąga nie tylko fanów folku i sztuki ludowej, ale wielu turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Liczby mówią same za siebie. W tym roku na Tydzień Kultury Beskidzkiej przyjadą 64 zespoły z Polski, 13 zza granicy, do tego dołączą zespoły z estrad towarzyszących, a także trudna do zliczenia ilość kapel, grup śpiewaczy i solistów. Łącznie wystąpi kilka tysięcy artystów, a ich prezentacje podziwiać będzie około 150 tysięcy widzów.

Głównymi wydarzeniami TKB będą wieczorne koncerty, odbywające się równocześnie na pięciu głównych estradach plenerowych – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, oraz trzech towarzyszących – w Istebnej, Jabłonkowie i Ujsołach. Z kolei do południa na małych estradach w Wiśle, Szczyrku i Żywcu zaprezentują się kapele polskie i zagraniczne.

W tym roku gospodarzem dwóch imprez o charakterze konkursowym będzie Żywiec. To tam odbędzie się 49. Festiwal Folkloru Górali Polskich, podczas którego wystąpi 25 zespołów, m.in. górale żywieccy, śląscy, biali, babiogórscy, podhalańscy, łąccy, zagórzańscy. Drugim konkursem będą 29. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, gdzie zobaczymy 16 zespołów z 14 krajów, w tym 3 zespoły z Polski.

Atrakcją co roku przyciągającą tłumy widzów są uliczne korowody. Podczas 55. TKB odbędą się one w Wiśle (28.07), Szczyrku (29.07), Istebnej (29.07), Żywcu (4.08) i Jabłonkowie (5.08).

TKB to również imprezy towarzyszące: 24. Festyn Istebniański w Istebnej (28-29.07), 71. Gorolski Święto w Jabłonkowie (3-5.08), Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (4-5.08).

Dodatkową atrakcją są także Targi Sztuki Ludowej na żywieckim Rynku, gdzie można podpatrzeć ludowych twórców podczas rzeźbienia, heklowania, zwijania bibułkowych kwiatków, jak i nabyć ludowe rękodzieło.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama