, sobota 20 kwietnia 2024
11 tysięcy kilometrów w poszukiwaniu plecionkarstwa
Wczorajszy wernisaż wystawy "Viva Basket - 11 tysięcy kilometrów” otworzyły członkinie Stowarzyszenia Serfenta, Paulina Adamska-Malesza i Anna Krężelok, Jane Jünger, dyrektor norweskiego Sunnhordland Museum, a także Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, który jest współorganizatorem wystawy. fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

11 tysięcy kilometrów w poszukiwaniu plecionkarstwa

MB
11 tysięcy kilometrów w poszukiwaniu plecionkarstwa

Jan Zogota, który plecie kosze od pięćdziesięciu lat, w trakcie wystawy prezentował technikę i efekty wyplatania z korzeni świerka, fot. ARC SPOT


11 tysięcy kilometrów w poszukiwaniu plecionkarstwa

Na wystawę składają się zdjęcia i wyroby plecionkarskie, które dokumentują pracę ok. dwudziestu twórców z Polski i zagranicy, fot. ARC SPOT

Wczoraj, 9 stycznia w Zamku Cieszyn miał miejsce wernisaż wystawy polskiego i norweskiego plecionkarstwa "Viva Basket - 11 tysięcy kilometrów”. Ekspozycję można będzie jeszcze zwiedzać do 15 lutego. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawa jest częścią większego projektu dotyczącego plecionkarstwa w Polsce i za granicą, jakie prowadzi cieszyńskie Stowarzyszenie Serfenta. W jego ramach są prowadzone badania etnograficzne na terenie Polski i Norwegii dokumentujące tradycyjne rzemiosło. Długoterminowym celem tych działań jest także wpisanie plecionkarstwa na Listę UNESCO.

Wystawa "Viva Basket - 11 tysięcy kilometrów” jest podsumowaniem dotychczasowej pracy Stowarzyszenia Serfenta i jego współpracy z norweskimi partnerami: Sǿre Skogen - organiczną farmą zlokalizowaną na zachodnim wybrzeżu Norwegii, która koncentruje się na rozwoju w obszarze dziedzictwa kulturowego, przede wszystkim plecionkarstwa oraz Sunnhordland Museum - jedno z najstarszych muzeów na zachodzie Norwegii.

Na wystawę w Zamku Cieszyn składają się zdjęcia autorstwa Rafała Solińskiego w opracowaniu graficznym Alicji Woźnikowskiej-Woźniak i Anny Pillar, a także wyroby plecionkarskie, które dokumentują pracę ok. dwudziestu twórców z Polski i zagranicy. - Do wszystkich tych wyrobników Stowarzyszenie Serfenta dotarło w toku swoich pięcioletnich badań etnograficznych - mówi Anna Krężelok. - Badania wiązały się z bardzo długą podróżą. W sumie przejechaliśmy około 11 tysięcy kilometrów - dodaje Paulina Adamska-Malesza. Wśród plecionkarskich artefaktów na wystawie znalazły się nie tylko różnych rozmiarów kosze, ale także meble, a nawet buty. Zaskakuje też zróżnicowanie materiałów, z których przedmioty są wyplatane. Przykładowo Jan Zogata, który plecie kosze od pięćdziesięciu lat, w trakcie wystawy prezentował technikę i efekty wyplatania z korzeni świerka. Ekspozycji towarzyszy także pokaz filmów z wypraw terenowych projektu.

Wczorajszy wernisaż wystawy "Viva Basket - 11 tysięcy kilometrów” otworzyły członkinie Stowarzyszenia Serfenta, Paulina Adamska-Malesza i Anna Krężelok, Jane Jünger, dyrektor norweskiego Sunnhordland Museum, a także Ewa Gołębiowska, dyrektor Zamku Cieszyn, który jest współorganizatorem wystawy. - To była długa podróż, która wiele nas nauczyła. Mamy nadzieję, że nasza praca przyłoży się do ochrony tego rodzaju rękodzielnictwa - powiedziała Jane Jünger, która przekazała pozdrowienia od wszystkich norweskich partnerów i przyjaciół zaangażowanych w to przedsięwzięcie. - Jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy wykonać tę pracę - dodała.

Ekspozycję polskiego i norweskiego plecionkarstwa "Viva Basket - 11 tysięcy kilometrów” można zwiedzać codziennie od 10 stycznia do 15 lutego 2015 r. w godzinach od 10.00 do 17.00 w bastei i antresoli Zamku Cieszyn (wstęp wolny). Wystawa będzie pokazywana także w ramach 10. Urodzin Zamku Cieszyn pod koniec lutego, a także podczas majowego Wroclove Design we Wrocławiu oraz sierpniowego Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa w Nowym Tomyślu. Ekspozycja zostanie także zaprezentowana w Norwegii, m.in. w Sunnhordland Museum.

Ponadto w ramach wystawy odbędą się dwudniowe warsztaty w dniach 24 - 25 stycznia (w godz. 9.00 - 17.00), prowadzone przez Lois Walpole, brytyjską artystkę stosującą pradawne techniki do tworzenia przedmiotów na bazie materiałów powszechnie uznawanych za "odpady”. Z kolei 4 lutego będą miały miejsce warsztaty dla dzieci (w godz. 10.00 - 13.00 oraz 14.00 - 17.00). Udział w warsztatach jest bezpłatny, obowiązują jednak zapisy pod numerem telefonu 33 851 08 21 wew. 30 lub e-mail: ltrojan@zamekcieszyn.pl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama