, poniedziałek 11 grudnia 2023
Włamywacze i złodzieje zatrzymani
Policja zatrzymała dwóch mieszkańców województwa, którzy w ostatnim czasie dokonali kilkunastu włamań także w powiecie cieszyńskim. fot: KPP CieszynDodaj do Facebook

Włamywacze i złodzieje zatrzymani

KK, KPP Cieszyn
Dokonali kilkunastu włamań na terenie województwa, w sumie skradli przedmioty o wartości minimum 300 tys. zł. 41-latek został zatrzymany w areszcie, 28-latek pozostaje pod policyjnym dozorem. Sprawę prowadzi cieszyńska policja.

Od początku roku kryminalni z cieszyńskiej komendy i skoczowskiego komisariatu pracowali nad ustaleniem sprawców szeregu włamań do domów na terenie całego powiatu. - W piątek, 24 lutego, zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 28 i 41 lat. To mieszkańcy Świętochłowic i Katowic. W zatrzymaniu oprócz kryminalnych brało udział kilkunastu funkcjonariuszy z cieszyńskiego wydziału prewencji oraz Komisariatu Policji w Strumieniu i Pawłowicach. Obława na przestępców została przeprowadzona na terenie powiatu pszczyńskiego - informuje asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Przestępcy zostali namierzeni i zatrzymani w Warszowicach. Funkcjonariusze działający operacyjnie podejrzewali, że złodzieje mogą posiadać broń palną. I nie mylili się. - Podczas przeszukania w samochodzie oprócz biżuterii i narkotyków znaleźli 3 pistolety. W bagażniku posiadali także specjalistyczny sprzęt do wyłamywania okuć okiennych. Śledczy zajmujący się sprawą ustalili, że zatrzymani dokonali kilkunastu włamań na terenie kilku powiatów: cieszyńskiego, pszczyńskiego i mikołowskiego, a z procederu tego uczynili sobie stałe źródło dochodu - dodaje Domagała.

Działali według scenariusza. Dokonywali włamań do domów po zmroku. Wcześniej bacznie go obserwowali. Kiedy upewnili się, że domowników nie ma, wyłamywali okno i plądrowali w kilka minut całe mieszkanie. - Starty jakie spowodowali wyniosły około 300 tys. zł. Funkcjonariusze przez weekend dokonali przeszukania ich miejsca zamieszkania. Podczas jednego z nich policjanci ujawnili znaczną część łupów, jakie złodzieje zdołali zgromadzić. Znajdowały się one w wynajętym specjalnie garażu, który był przeznaczony do ukrycia rzeczy pochodzących z kradzieży - wyjaśnia rzecznik cieszyńskiej policji.

Stróże prawa odzyskali kilkaset skradzionych przedmiotów o łącznej wartości ok. 150.000 zł. Znaleźli także ok. 2 kg złotej i srebrnej biżuterii, 1500 monet kolekcjonerskich, sprzęt rtv: telewizor, laptopy, kamery, aparaty cyfrowe, a także kilkadziesiąt butelek drogiego alkoholu.

Przestępczy duet posiadał podrobioną legitymację policyjną, elementy policyjnego umundurowania oraz skaner częstotliwości radiowej policji. Policjanci tymczasowo zajęli im samochody i pieniądze na poczet przyszłych kar i grzywien (łączna wartość około kilkunastu tysięcy złotych). - Obaj byli wcześniej karani za podobne przestępstwa. Starszy zaliczył już 11-letnią odsiadkę w więzieniu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty między innymi kradzieży z włamaniem, usiłowania kradzieży, posiadania broni palnej i narkotyków. Na wniosek policji i prokuratora, sąd tymczasowo aresztował 41-latka na 3 miesiące. Natomiast 28 - latek pozostanie pod policyjnym dozorem - mówi asp. Domagała.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Wyjaśniane będą kolejne włamania.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama