, środa 30 listopada 2022
Strażacy uratowali mienie o wartości ponad 103,5 mln zł
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 roku w naszym powiecie zanotowano łącznie 1755 zdarzeń, które usuwane były przez jednostki PSP i OSP. fot: Jarosław RakowskiDodaj do Facebook

Strażacy uratowali mienie o wartości ponad 103,5 mln zł

JM
15 mln 397 tys. zł wyniosły straty w wyniku pożarów i miejscowych zagrożeń, jakie wydarzyły się na terenie powiatu cieszyńskiego w 2013 roku. W tym samym okresie wartość uratowanego mienia podczas działań ratowniczych straży pożarnej wyniosła ponad 103,5 mln zł.

Na terenie powiatu cieszyńskiego działają trzy Jednostki Ratownicze-Gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, 68 terenowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dwie takie jednostki zlokalizowane w zakładach.

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 roku w naszym powiecie zanotowano łącznie 1755 zdarzeń, które usuwane były przez jednostki PSP i OSP. Wśród nich najwięcej było miejscowych zagrożeń - 1246. Odnotowano też 352 pożary, a w 157 przypadkach były to alarmy fałszywe.

Powstawanie "miejscowych zagrożeń" w 245 przypadkach nie została ustalona, w 236 związane było z huraganami, silnymi wiatrami i tornadami. Najczęstszą przyczyną powstania pożarów - poza nieustalonymi w 147 przypadkach - była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych na paliwo stałe - 35 razy. Alarmy fałszywe w 80 przypadkach były podnoszone w dobrej wierze, w 75 pochodziły z instalacji wykrywania, a w dwóch zostały zakwalifikowane jako złośliwe.

W minionym roku najwięcej strażaków uczestniczyło w kwietniowej akcji gaszenia pożaru tartaku w Istebnej i kościoła Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce w Istebnej, który wybuchł na początku grudnia. Odpowiednio 20 i 22 zastępy.

- Ilość zdarzeń, poza 2010 rok, kiedy zmagaliśmy się z powodzią, w ciągu ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie - podsumowuje mł. bryg. Jan Kieloch, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Wykrywalność - śladowa.
Czy chałupa doszczętnie zalana liczy się jako uratowana, czy może bierze się pod uwagę jedynie wartość materiałów z rozbiórki?

piszecie o ubiegłorocznych działaniach, a fotka sprzed nastu dni z pożaru karczmy...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama