, niedziela 14 lipca 2024
Nadmierna prędkość i alkohol, czyli kierowcy w statystykach cieszyńskiej policji
W wypadku do jakiego w maju doszło na DK-81 w Drogomyślu ranne zostały cztery osoby. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Nadmierna prędkość i alkohol, czyli kierowcy w statystykach cieszyńskiej policji

JM, KPP CIESZYN
Nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami to główne przyczyny wypadków na drogach powiatu cieszyńskiego. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego podsumowali stan bezpieczeństwa na drogach naszego regionu.
5 osób zginęło, a 103 zostały "ranne lub zmarły do 30 dni" w 78 wypadkach, które wydarzyły się na drogach powiatu cieszyńskiego w pierwszej połowie tego roku. To taka sama liczba zdarzeń jak w analizowanym okresie roku 2010. O jeden zmalała liczba osób, które zginęły na miejscu, a o dwa osób, które zostały "ranne lub zmarły do 30 dni".

Nastąpił spadek liczby kolizji drogowych. Z 782 w pierwszym półroczu 2010 roku do 718 w takim samym okresie tego roku. - Głównymi przyczynami zdarzeń drogowych w 2011 roku było: nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków drogowych oraz niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami - mówi mł.asp. Rafał Domgała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Jak mówią policjanci trudno określić, które z miejsc na drogowej mapie powiatu cieszyńskiego są najbardziej niebezpieczne. Wiadomo jednak, że najczęściej do wypadków oraz kolizji dochodzi na odcinku drogi krajowej nr 81 od Zbytkowa do Harbutowic oraz drogi wojewódzkiej nr 941 od Harbutowic do Wisły - czyli na popularnej "wiślance".

Mimo licznie prowadzonych kampanii mających na celu wyeliminowanie pijanych kierowców z ruchu drogowego, ci stanowią prawdziwą plagę. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach tego roku policjanci w naszym regionie zatrzymali blisko 150 amatorów jazdy na "podwójnym gazie". To aż o 52 kierowców więcej, niż w podobnym okresie poprzedniego roku. Na szczęście spadła liczba wypadków i kolizji z ich udziałem - z 33 zdarzeń w 2010 roku do 28 w roku bieżącym.

Policjanci zatrzymali 107 praw jazdy (o 37 więcej niż w 2010 roku) oraz 659 dowodów rejestracyjnych (o 2 więcej niż w roku poprzednim).

Zmalała liczba nałożonych przez policjantów "drogówki" mandatów: z 4400 w 2010 roku do 3964 w 2011 roku. - Ponad połowa mandatów została nałożona za niestosowanie się do przepisów dotyczących prędkości. Wzrosła natomiast ilość wniosków skierowanych do Sądu Rejonowego z 106 w 2010 roku do 130 w 2011 roku - mówi Domagała.
Komentarze: (9)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

MZD uwija się przy drogach że aż miło. Szkoda że za chwile znikną z cieszyńskich ulic. Takiej Rajskiej żadne prace nie grożą. Wstyd aby takie coś nazywać gminną ulicą. Jest jeszcze kilka takich pokrak w pobliżu. Pan Burmistrz zadbał kiejsi aby droga była tylko do swojego miejsca pracy. Dali zamazali. Teraz też nic się nie dzieje

a chcesz się wymądrzać na tematy z wyższej półki...

co to jest glut?
ps cieszą dwa pierwsze i kierownicy, wpisy- ... ach te policaje, to urwisy!

glut to je smark dla niesteloka

Domniemywam co stan dróg i bezpieczeństwo na drogach nie jest rzeczą najważniejszą. Najważniejszym jest dobra nazwa drogi albo Ronda. Tak - słuszna nazwa to chwała i gloria dla pomysło-dawcy. W przeciwieństwie do nawierzchni takiej wspomnianej Katowickiej na który nadziewają się kolejne zastępy naiwnych kierowców. Odpowiedzialnych za "lodowy" stan nawierzchni nie uświadczysz. Bo i po co. Firmy ubezpieczeniowe i blacharze mają co robić. Jedni tną koszty, drudzy windują ceny, a lud Boży się wkurza. Tak trzymać! Ciekawa jestem które z Rond nazwane zostanie Rondem Blacharzy, a które Rondem Samowolki. Proponuję takze nazywać przejścia dla pieszych np. Przejście Dla Orłów, lubo Przejście Do Kostnicy.

wpisywanie w komentarzach glutów to dosyć prymitywna metoda na zaistnienie w sieci

Jak sie nie umie jeździć to i rondo takiemu przeszkadza.

rond, które je powiększają, brak pasów do zjazdów na ekspresówkę, dziurawych jezdni i zablokowanego chaotycznymi remontami miasta?... to wszystko pewnie zdaniem policji nie wpływa na bezpeczeństwo jazdy?... No pewnie, że wpływa, ale prościej kazać Kowalskiemu dmuchnąc w balonik, przyczaić się w krzokach na niego z radarem niż zaczynać wojowanie ze starostwem czy ratuszem.

Nic nowego. Będzie tak nadal. Będzie tak dopóki odpowiedzialność za zachowania na drodze będzie zależała nie od rodzaju przewinienia lecz od układów i pozycji sprawcy. Kumpel policjantów, lokalna "władza", czy np. przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości nawet Poseł - nadal mogą liczyć przynajmniej na umorzenie lub niską szkodliwość czynu. Pomroczności, jabłuszka i inne przypadłości przecież "wszystko" tłumaczą. Na prostaczka spadną i gromy i pierony a i nie wypłaci się do dni swoich końca. Policja nadal niezależną nie jest a zadziwia nadal jej ograniczanie w działaniach. A to benzynki nie damy, a to papier ograniczymy, a to kolejne sprawozdania i tak się służba toczy. Są rzeczy które można wykryć i takie których wykryć nawet nie wypada. Byle kadencja, byle do wyborów. Najważniejsze aby na państwowe i lokalne imprezy Policjant miał koszulkę czyściutką.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama