, niedziela 2 października 2022
Liberalizacja ustawy o narkotykach lepszym rozwiązaniem
Zaostrzenie przepisów o posiadaniu narkotyków w Polsce przyniosło odwrotne od zamierzonych skutki. fot: ARCDodaj do Facebook

Liberalizacja ustawy o narkotykach lepszym rozwiązaniem

Od dwóch lat posiadanie niewielkiej ilości narkotyków w Czechach traktowane jest jako wykroczenie, a nie przestępstwo. Tym samym liberalizacja ustawy antynarkotykowej w Czechach przyniosła pozytywne efekty, odwrotnie do polskich zaostrzeń wprowadzony w 2000 roku.

- Rzadsze są na przykład zarażenia HIV wśród uzależnionych. Po raz pierwszy od 1995 roku spadła liczba 16-latków używających marihuany - powiedział dla tygodnika"Polityka" Viktor Mravcik, dyrektor czeskiego Narodowego Centrum Monitoringu Narkomanii.

W Polsce sytuacja ma się zgoła inaczej. Zaostrzenie przepisów dotyczących narkomanii przyniosło odwrotne niż w Czechach skutki. Przestępstwa narkotykowe, choć częściej wykrywane, stają się coraz to większym problemem wśród coraz to młodszych osób.

W artykule dla "The New York Times" Aleksander Kwaśniewski przyznał, że podpisanie zaostrzonej ustawy narkotykowej było błędem. - Zakładaliśmy, że prawo do zatrzymania i karania osób za posiadanie nawet minimalnej ilości narkotyków, nawet marihuany, zwiększy skuteczność walki z handlarzami. Zakładaliśmy, że perspektywa więzienia odstraszy ludzi od używania narkotyków i tym samym obniży popyt na nie. Myliliśmy się w obu sprawach - stwierdził były prezydent.

Z policyjnych statystyk wynika, że wykrywalność przestępstw narkotykowych z roku na rok jest coraz wyższa, nie zmienia to jednak faktu, że po używki sięga coraz więcej osób. Dla przykładu, w 2005 roku, policja zabezpieczyła ponad 201 kg marihuany, a w 2010 roku liczba ta wzrosła do 1324 kg.

- W związku z liberalizacją prawa po czeskiej stronie zauważyliśmy wzrost przestępstw narkotykowych. Coraz więcej ludzi podczas zatrzymania tłumaczy się, że wraca z Czech, bo tam zakupili używki. Zatrzymani najczęściej posiadają niewielkie ilości narkotyków, do 3 gramów, co jednak zgodnie z naszym prawem jest przestępstwem - komentuje podkom. Mariusz Białoń z Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Liberalizacja to temat-zadanie które nas czeka. Nie unikniemy tego choćbyśmy nie wiem ile opon wypalili. Jednak nadal większość z nas myśli zbyt wąsko, a nawet dość prymitywnie. Wielu myśli że jak temat nie będzie podjęty to go nie będzie. Głupota. Więzienia są pełne młkosów, którzy zamiast dostać polecane przez niektórych "prawdziwych polaków" klapsy, kierują swoją przyszłość ku zorganizowanej przestępczości. Racja jest też taka że ich kary są niewspółmierne do niektórych innych czynów. Urzędnicy popełniają milionowe błdęy i nie raczą nwet przepraszać. Gówniarz który w wyniku zaniedbań ze strony Rodziców, Szkoły czy też innych "wychowawców" i piewców "wartości", obrócił paroma gramami lub je zażył, jest przestępcą. Wielu takich co to albo wpuszczali TIR-y z przemytem, albo wprowadzali korupcyjne przepisy, albo też jawnie naruszają oczywiste zakazy w prawie, korzysta nawet z imunitetów czy innej ochrony. Jeden siedzi na ławie oskarżonych za wybryk słowny. Inny pluje nienawiścią w publiczny mikrofon, a poplecznicy go beatyfikują. Przykładów nie trzeba szkuać w Warszawie. Z samego tylko Cieszyna płynie rzeka nagannych wiadomości. Opamiętajmy się

Istnieją badania, z których wynika niezbicie , że dzięki "trawce" liczba wypadków drogowych powinna się zmniejszyć. A to dlatego, że palący marihuanę kierowcy rezygnują z picia alkoholu, który jeszcze bardziej zwiększa ryzyko kolizji.

Lepsze rozwiązanie? To po co zlikwidowano sklepy z dopalaczami? Byli konkurencją?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama