, niedziela 2 października 2022
Kajto: Trzeba mieć dużo pokory
Kajetan Kajetanowicz wspiera policję w akcji "Z młodym kierowcą po doświadczenie". fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Kajto: Trzeba mieć dużo pokory

KK
Kajto: Trzeba mieć dużo pokory

Kajto z Ireneuszem Korzonkiem, zastępcą naczelnika Wydziału Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie. fot. Maciej Kłek

Kajetan Kajetanowicz włączył się w policyjną akcję "Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie". Podczas testów na ustrońskiej Równicy przekonywał, jak ważne jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Statystyki policyjne są niepokojące. - Według statystyk w województwie śląskim prawie 1/4 młodych kierowców, w wieku od 18 do 25 lat, uczestniczy w wypadkach drogowych będąc ich sprawcami. Przyczyny, to po pierwsze prędkość, po drugie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, na trzecim miejscu jest ich nietrzeźwość - zauważa asp. Rafał Domagała, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Policyjna akcja "Z młodym kierowcą po doświadczenie" ma zachęcić młodych kierowców do jazdy bezpiecznej, a na jazdę brawurową zaprosić na zamknięte odcinki drogi i wyznaczone do tego tory. - Jest to kolejna akcja, w której chcemy zadbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z analiz wynika, że u młodych kierowców odzywa się instynkt rajdowy i realizują go w warunkach ruchu drogowego - przyznaje aspirant sztabowy Ireneusz Korzonek, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie i dodaje: - Kajetan Kajetanowicz stara się przekonać do idei, że jeśli chcemy sprawdzić swoje umiejętności, róbmy to na zamkniętych placach. Chcemy zadbać o bezpieczeństwo tych młodych kierowców a przez to o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi.

A problem z młodymi, skłonnymi do szybkiej i niebezpiecznej jazdy, kierowcami nasila się. - Statystycznie zwiększa się gwałtownie liczba młodych kierowców. Kiedyś prawo jazdy robiono w starszym wieku, nie było też tyle pojazdów. Wyjeżdżenie kilkudziesięciu godzin w trakcie kursu nie zawsze przygotowuje w sposób należyty, żeby uczestniczyć bezpiecznie w ruchu drogowym - zauważa Korzonek.

W policyjną akcję mają zaangażować się osoby medialne. Autorytet Kajetana Kajetanowicza, dwukrotnego rajdowego Mistrza Polski, ma skłonić młodych kierowców do refleksji. - Najważniejsze jest bezpieczeństwo, od tego zaczynamy, potem możemy cieszyć się jazdą. Możemy koncentrować się na jak najlepszym ustawieniu samochodu, sprawdzeniu opon i jak najlepszym przygotowaniu się do najbliższych eliminacji do Mistrzostw Polski - przyznał popularny Kajto.

Rajdowiec z Ustronia podkreśla, jak ważna jest świadomość na drodze. - Trzeba pamiętać, że na drodze nie jesteśmy sami. Nawet jeśli sami błędu nie popełniamy, to ktoś inny może to zrobić. Szczególnie w ostrych zakrętach, kiedy jedziemy na granicy przyczepności, musimy się liczyć z tym, że nie widzimy co lub kto się za tym zakrętem znajduje - przyznaje Kajetan Kajetanowicz.

Sportowiec zwraca uwagę, że o bezpieczeństwie myśleć trzeba zawsze. - Nie sztuką jest przejechać 100 zakrętów, sztuką jest przejechać wszystkie. Trzeba mieć dużo pokory. Ciężko pracować i cieszyć się z jazdy.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama