, niedziela 2 kwietnia 2023
warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/users/betagc/public_html/sites/default/modules/cck/content.module on line 1284.
Jest śledztwo ws. zastrzelenia orła Urbana
Sekcja orła da odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy ptak zginął tam, gdzie go znaleziono czy też ranny doleciał w to miejsce. fot: koo.org.plDodaj do Facebook

Jest śledztwo ws. zastrzelenia orła Urbana

PAP/INTERIA.PL

Komentarze: ()    Zobacz opinię czytelników (10)    Dodaj opinie
Prokuratura w Cieszynie w województwie śląskim wszczęła śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci orła przedniego. Nieżywego ptaka znaleziono w lutym w lesie niedaleko Cieszyna.

Cieszyńskie śledztwo prowadzone jest w sprawie nielegalnego zabicia zwierzęcia i do tego z zagrożonego gatunku. Taki orzeł to bowiem bardzo rzadki ptak.

Wiadomo, że ptak przyleciał do Polski ze specjalnym nadajnikiem z Czech. Tam był pod obserwacją specjalistów. Z odczytanego nadajnika wynika, że ptakowi Czesi nadali imię Urban.

Na terenie Śląska Cieszyńskiego pojawił się na początku roku. Kontrolujący orła Czesi zaniepokoili się, kiedy sygnał z nadajnika zaczął sugerować, że ptak cały czas tkwi w jednym miejscu. Martwego ptaka znaleziono w lesie w odludnym miejscu. Badanie rentgenowskie wykazało, że w ciele zabitego orła tkwił śrut.

To będzie trudne śledztwo - mówi szef prokuratury rejonowej w Cieszynie Mariusz Lampart. Prokuratorom udało się ustalić, że strzał padł najprawdopodobniej z broni myśliwskiej. W trakcie przesłuchania leśniczy zeznał, że w tym rejonie nie pojawiali się wcześniej kłusownicy.

Teraz sprawdzane są wszystkie tak zwane książki polowań w okolicznych kołach łowieckich. Kontrolowani będą też wszyscy myśliwi, którzy w lutym w tym rejonie mogli polować indywidualnie. Trzeba też sprawdzić osoby pilnujące okolicznych stawów przed szkodnikami, bo i ci ludzie mają zgodę na używanie broni.

Niebawem ma być przeprowadzona sekcja zwłok orła. Musi ona być bardzo precyzyjna, żeby nie spowodować dodatkowych uszkodzeń, bo taki ptak, już nawet tylko jako eksponat jest bardzo cenny. Sekcja da odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy ptak zginął tam, gdzie go znaleziono czy też ranny doleciał w to miejsce.

Orzeł przedni to bardzo rzadki ptak, który jest u nas pod całkowitą ochroną. Mieszka ich w naszym kraju około 30 par.

Orzeł przedni jest najsilniejszym europejskim orłem. Potrafi unieść młodą kozicę górską. Rozpiętość jego skrzydeł sięga 150 do 240 cm. Zamieszkuje północną część Afryki, środkową Azję, Amerykę Północną oraz Karpaty i Alpy. Ma brązowe upierzenie i żółty dziób, czarno zakończony.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Moim zdaniem jeśli zrobił by to myśliwy to jakiś idiota.Trzeba szukać wśród tych dla których Orzeł nógłby być poważniejszym zagrożeniem (stawy hodowlane)Jeśli ten kawaler przyprowadził by sobie partnerkę lub sam osiadł by na tym terenie to teren stałby się chroniony . Nie wolno by tam było jeżdzić samoch. traktorami może i zpuszczać wody ze stawu ,a to już jest problem z biznesem .Na terenie stawów w D... u ścina się potężne dzewa napewno kilka topoli lecz chyba i dęby i ciekawe czy całkiem legalnie .W zaroślach i na drzewach nad stawem co roku można zobaczyć ślepowrony , może wtym roku już nie będzie ich bo nie będą miały swojego miejsca gdzie co roku siedziały.

Dokonałem rejestracji tylko po to, żeby napisać po raz kolejny, że w celowniku rzeczownik "ptak" brzmi PTAKOWI, a nie "ptaku", jak bezmyślnie kopiujecie za Interią. Pies z kulawą nogą od wczorajszego wieczora nie zareagował na tę informację.
Dodatkowo - żałoba narodowa skończyła się o północy, a GC wciąż na czarno.
A! Strona chodzi tak wolno, jak cieknie krew z nosa. Trochę zaangazowania, Redakcjo!

Taka szkoda, taki piękny ptak!

dlaczego osoba strzelająca nie zabrała ptaka ze sobą, bała się kontroli w domu? -jeżeli byłby to "zawodowy kłusownik", to strzelałby w celu pozyskania zdobyczy - to pewnie jakiś amator ale żeby zabić tak wielkiego, mocnego ptaka, trzeba wiedzieć, w jaką część ciała strzelać...obawiam się, że znalezienie winowajcy będzie bardzo trudne

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama