, czwartek 6 października 2022
Czytelnik do Straży Miejskiej: Czy takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze?
Jazda z prędkością 105-110 km/h na godzinę jest w Harbutowicach jest normą, ale często zdarza się, że samochody jadą tamtędy szybciej niż drogą ekspresową, bo 120-130 km/h, a nawet i więcej.  fot: ARC SPOTDodaj do Facebook

Czytelnik do Straży Miejskiej: Czy takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze?

JAKUB MARCJASZ
Od tego roku Straż Miejska w Skoczowie może przeprowadzać pomiary fotoradarem na DW 941 w Harbutowicach. Ustawienie fotoradaru na łuku drogi, a także to, że strażnicy w tym miejscu są niewidoczni dla kierujących budzi jednak sporo kontrowersji. - Czy takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze - pyta nasz czytelnik.

Do tej pory skoczowscy strażnicy mogli dokonywać pomiarów prędkości w czterech miejscach. To ul. Cieszyńska (w rejonie cmentarza), ul. Stalmach (w rejonie ogródków działkowych), ul. Bielska (w rejonie liceum ogólnokształcącego i przystanku autobusowego) oraz ul. Kiczycka (na granicy Skoczowa i Kiczyc). Od tego roku pomiary mogą być również przeprowadzane na DW 941 w Harbutowicach. W tym miejscu obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h. O możliwości kontroli fotoradarem w tymi miejscu informują odpowiednie znaki.

Ustawienie fotoradaru na łuku drogi, a także to, że strażnicy w tym miejscu są niewidoczni dla kierujących budzi jednak sporo kontrowersji. - Nie wiem, czy da się prawidłowo nastawić fotoradar na łuku drogi (by dobrze mierzył drogę) i czy w miejscu w którym stoi Straż Miejska fotoradar jest dla nich widoczny (martwię się o ten drogi sprzęt by go ktoś nie ukradł lub zniszczył) - pisze w mailu do naszej redakcji czytelnik. I pyta: - Niewidoczna Straż Miejska i fotoradar na łuku drogi. Czy takie działanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na drodze? - czytamy w mailu.

Artur Tyrna, komendant Straży Miejskiej w Skoczowie, mówi, że spotkał się już podobnymi pytaniami od innych kierowców. Dlaczego więc fotoradar ustawiony jest, jak twierdzi nasz czytelnik, na łuku drogi? - Łuk przed tym przejściem dla pieszych jest dosyć ciekawie skonstruowany. Najpierw jest łuk, później jest 21-metrowy kawałek odcinka prostego, który z perspektywy kierującego może nie być widoczny, i kolejny łuk. Fotoradar jest tak ustawiony, aby pole jego działania zmieściło się tylko w granicach tego w miarę prostego odcinka drogi, a kąt pomiarowy wynosił 22 stopnie, bo taka jest specyfikacja techniczna fotoradaru - mówi komendant Straży Miejskiej w Skoczowie, który podkreśla, że takie warunki muszą być spełnione, bo jeśli tak by nie było to są podstawy do zakwestionowania wykonanych zdjęć przed sądem.

Dlaczego samochód Straży Miejskiej jest niewidoczny? - Zgodnie z przepisami nie musi być widoczny (podobnie jak sam fotoradar - przyp. red.), a poza tym w tym miejscu za bardzo nawet nie ma miejsca, gdzie mógłby bezpiecznie stanąć. Zawsze stoimy jednak w takiej odległości, aby była zachowana łączność pomiędzy fotoradarem a samochodem, gdzie znajduje się zestaw komputerowy, za pomocą którego od razu ściągamy zdjęcia, które zrobił fotoradar - tłumaczy Tyrna, który dodaje, że zdarzyło się, że jeden z kierowców, który przekroczył prędkość, zawrócił i przewrócił fotoradar, ale mimo tego jego wykroczenie zostało odnotowane. Obecnie postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji w Skoczowie.

Jazda z prędkością 105-110 km/h na godzinę jest w Harbutowicach normą, ale często zdarza się, że samochody jadą tamtędy szybciej niż drogą ekspresową, bo 120-130 km/h, a nawet więcej. Ustawienie fotoradaru przed przejściem dla pieszych, gdzie już teraz obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h, miało sprawić, że kierowcy jadący DW 941 będą się stosować do tych znaków. Częściowo się to udało, bo na początku w ciągu sześciu godzin fotoradar wykonywał nawet 260 zdjęć, teraz w ciągu ośmiu godzin jest ich ok. 100.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

po prostu odpowiem - nie ! mało tego jestem za likwidacja WSZYSTKICH fotoradarów bo to jest zagłożenie na drodze - -----------------------------------------------

wyobraźcie sobie taką sytuacje

-

widzimy fotoradar wiemy ze jedziemy w miare spokojnie ale z reguły każdy patrzy na licznik i wtedy jest dekoncentracja mozemy wjechać w pojazd przed nami albo nie zauwazyc rowerzysty tusz obok itd !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MOWI NIE bo sam mialem kilka gorących momentów sam lub poprzez innych wspoluzytkownikow drogi - likwidacja fotoradarów tylko i wyłącznie !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zlikwidowac tych nierobow, policja jest od tego a nie jakas straz miejska a jesli jest miejska to niech siedzi w miescie i pilnuje czy ktos papierka nie rzucil bo do tego sie tylko nadaja !!!!!!

DW 941 jest droga wojewódzką, a obszar zabudowany dotyczy dróg krajowych. Więc mogą dokonywać pomiarów

Fotoradar, aż się prosi w Cieszynie na ul. Katowickiej przy szkole podstawowej gdzie tiry pomykają ile mogą !!!

art 129b ust 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym

4. Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.

Z tego co wiem to w/w obszar to nie jest teren zabudowany, więc kto dał prawo sm stawiać w ogóle radar w Harbutowicach.

Kpina i żart! Cały ten cyrk fotoradorwy służy tylko nabijaniu kasy a nie poprawie bezpieczeństwa!!!
Tutaj macie kanał na YT sobie zobaczcie jak to działa: http://www.youtube.com/user/TVBigos?feature=c4-overview

DW 941 w Harbutowicach - kontrola prędkości przez straz miejską na drodze wojewódzkiej to skandal!!!

Nowy komisariat Policji w Skoczowie. Zlikwidować miejskich na rzecz większej ilości policji w mieście! Jak się coś naprawdę dzieje, trzeba rozdzielić jakąś bujkę, zatrzymac wandala to Strażacy Miejscy i tak nie przyjdą bo się boja. Wypisać mandat za złe parkowanie, picie/palenie w miejscu publicznym potrafil by chyba kazdy. Kontrola nad ruchem drogowym to powinna byc sprawa tylko i wyłacznie drogówki!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama