, sobota 9 grudnia 2023
Brenna: Znaleziono martwego wilka
Zwłoki wilka zostały zabezpieczone w oparciu o zezwolenie GDOŚ i zostaną poddane szczegółowej obdukcji lekarskiej.  fot: Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"Dodaj do Facebook

Brenna: Znaleziono martwego wilka

KT
W korycie potoku Węgierski w Brennej znaleziono martwego wilka. Dorosły samiec w wieku około 6-7 lat został zastrzelony z broni palnej. Badania przeprowadzane są obecnie przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk". Sprawę prowadzi policja w Skoczowie.

Po otrzymaniu informacji od skoczowskiej policji, w poniedziałek 1 lipca, oględziny przeprowadził Michał Figura – członek Zarządu SdN „Wilk”. W ich wyniku stwierdzono, że wilk to dorosły samiec w wieku około 6-7 lat, został zastrzelony z broni palnej dzień lub dwa dni wcześniej na terenie obwodu łowieckiego nr 189. Sądząc po wieku i kondycji mógł to być samiec rozmnażający się w jednej z dwóch wilczych grup rodzinnych żyjących na terenie Beskidu Śląskiego. Obecnie grupy te wychowują swoje 6-tygodniowe szczenięta. Brak rodzica może mieć istotny wpływ na ich przeżycie.

Zwłoki wilka zostały zabezpieczone w oparciu o zezwolenie GDOŚ i zostaną poddane szczegółowej obdukcji lekarskiej. Pobrane zostały próby genetyczne dla sprawdzenia pokrewieństwa z lokalnymi rodzinami wilczymi i statusu socjalnego osobnika. Informacje zostaną przekazane policji i prokuraturze, które prowadzą śledztwo w sprawie kłusownictwa na zwierzęciu prawnie chronionym.

Wilk został zastrzelony na terenie obszaru Natura 2000 Beskid Śląski, który utworzono m.in. dla ochrony lokalnej populacji tego drapieżnika.
Badania nad wilkami w Beskidzie Śląskim prowadzone są przez Stowarzyszenie dla Natury "Wilk" od 1997 r. Już wcześniej do jego członków docierały sygnały o nielegalnych odstrzałach wilków na tym terenie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama