, piątek 21 czerwca 2024
Będzie nowy proces w sprawie śmierci Szymona z Będzina
W sierpniu prokurator okręgowy w Bielsku-Białej wniósł apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach z maja tego roku. fot: Maciej KłekDodaj do Facebook

Będzie nowy proces w sprawie śmierci Szymona z Będzina

MB
Po tym jak w sierpniu tego roku prokurator okręgowy w Bielsku-Białej wniósł apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach, żądając ostrzejszej kary dla rodziców Szymona z Będzina, Sąd Apelacyjny w znacznym zakresie uchylił nieprawomocny wyrok Sądu Okręgowego. W pierwszej instancji ojcu chłopca wymierzono karę 10, a matce 5 lat pozbawienia wolności. Teraz ruszy nowy proces, a rodzice mogą być surowiej ukarani za to, co zrobili.

W sierpniu prokurator okręgowy w Bielsku-Białej wniósł apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach z maja tego roku. Prokurator zarzucił wyrokowi błąd w ustaleniach faktycznych. Nie zgodził się z wyrokiem, według którego ojciec Jarosław R. spowodował ciężki uszczerbek na zdrowiu dziecka, a matka Beata Ch. nieumyślnie doprowadziła do śmierci dziecka. - W ocenie prokuratury oskarżeni winni są zbrodni zabójstwa - stwierdził prokurator.

Prokuratorzy ustalili, że chłopiec został wielokrotnie uderzony przez ojca, w wyniku czego doszło do pęknięcia jelita cienkiego dziecka. Po uderzeniu w brzuch jego stan pogarszał się. Chłopczyk umierał trzy dni. Po porzuceniu zwłok dziecka przy stawie w Cieszynie w lutym 2010 roku, rodzice nadal przez półtora roku wyłudzali zasiłki rodzinne i mieszkaniowe na rzecz nieżyjącego syna. Ze względu na fakt, że według prokuratora oskarżeni są winni zbrodni zabójstwa oraz „ich postawa wykazuje cechy zuchwałości, nasilenia złej woli, motywacji nagannej wręcz oburzającej” zażądano zaostrzenia kary dla rodziców zmarłego Szymona. Dlatego prokurator wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Apelację wniesiono do Sądu Apelacyjnego w Katowicach za pośrednictwem Sądu Okręgowego w Katowicach, który wydał wyrok w tej sprawie.

Wczoraj, 15 grudnia ogłoszono wyrok w tej sprawie Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Według Sądu Odwoławczego apelacja prokuratury jest zasadna. W uzasadnieniu Sąd podał między innymi, że rodzice godzili się ze śmiercią dziecka i nie dali mu żadnych szans. W związku z tym wyrokiem sprawę ponownie będzie musiał rozstrzygnąć Sąd Okręgowy w Katowicach i to on zadecyduje, czy rodzice Szymona z Będzina będą odpowiadać za zabójstwo, czego żąda prokurator. Jeśli w tym zakresie (o który wnosi oskarżyciel) zapadnie prawomocny wyrok, wymierzona kara ulegnie znaczącemu zaostrzeniu. Proces I instancji trwał od września 2013 do maja 2015 roku. Za sprawą obecnego wyroku Sądu Apelacyjnego rodzice Szymona z Będzina będą mieli kolejny proces.

Ciało chłopczyka znaleziono w marcu 2010 roku obok stawu hodowlanego, na obrzeżach Cieszyna. Miesiąc później odbył się pogrzeb dziecka w Cieszynie, ale nie udało się jeszcze wtedy ustalić tożsamości chłopca. Po ponad dwóch latach niejasna sprawa została rozwiązana przez śledczych. Chłopczyk nazywany "Jasiem z Cieszyna" okazał się Szymonem z Będzina. Do zwrotu w sprawie doszło dzięki informacji od sąsiadki, która zatelefonowała do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zatrzymano rodziców chłopca i wszczęto przeciw nim postępowanie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama