, czwartek 19 maja 2022
Wywiad-rzeka Kazimiery Szczuki z Marią Janion
Wywiad chronologicznie przedstawia wątki z życia Janion, tworzące historię nie tylko jednej z najwybitniejszych historyczek literatury, ale także ukazujące szerzej wydarzenia związane z przemianami społecznymi, politycznymi i kulturowymi w Polsce XX w.  fot: F.J.DralDodaj do Facebook

Wywiad-rzeka Kazimiery Szczuki z Marią Janion

MB
Wczoraj, 12 grudnia, w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy” w Cieszynie odbyło się spotkanie Tadeusza Sławka i Kazimiery Szczuki poświęcone wywiadowi-rzece z Marią Janion, jaki powstał i wciąż powstaje.

"JANION. TRANSE - TRAUMY - TRANSGRESJE. 2. prof. MISIA” to kolejna już, druga część wywiadu, jaki z Marią Janion prowadzi Kazimiera Szczuka. W zeszłym roku pojawiła się 1. część wywiadu pod tytułem "JANION. TRANSE - TRAUMY - TRANSGRESJE. 1: Niedobre dziecię”. Jak przyznała w trakcie spotkania Kazimiera Szczuka, w przyszłym roku ukaże się jeszcze trzeci tom tego wywiadu-rzeki.

Wywiad chronologicznie przedstawia wątki z życia Janion, tworzące historię nie tylko jednej z najwybitniejszych historyczek literatury, ale także ukazujące szerzej wydarzenia związane z przemianami społecznymi, politycznymi i kulturowymi w Polsce XX w.

Jednocześnie wywiad jest też rozmową uczennicy z nauczycielką, bowiem Szczuka uczęszczała na seminaria prowadzone przez Janion, dlatego znają się od wielu lat. Pewien rodzaj serdeczności, a nawet bliskości jest więc widoczny w tych rozmowach.

Wczorajsza rozmowa Tadeusza Sławka z Kazimierą Szczuką wyszła także poza kontekst powyższych książek. Profesor Sławek pytał o postawę humanisty, a także status wykładowcy i uniwersytetu w XX wieku. Kazimiera Szczuka nie przedstawiła jednak optymistycznej wizji, wskazując, że reprezentowanej przez Janion postawy humanistki nie da się przedłużyć, a jej naśladowców nie będzie. Dodała jednak, iż są ludzie inspirujący się tą badaczką, choć, jak przyznała, nie zawsze celnie interpretują przekaz profesor Janion.

Siłą rzeczy wczorajsza dyskusja podążyła też śladem relacji mistrzyni-uczennica, jakie wiążą Janion ze Szczuką. Kazimiera Szczuka wspominała, że Janion jako wykładowczyni zawsze chciała być niejako na marginesie życia społecznego, razem z młodzieżą lub uczestnicząc w niszowych imprezach i działaniach. Jak wskazała autorka wywiadu, z tej rozmowy wyłania się także obraz Polski, ale jest to zarazem wizerunek niejednoznaczny i migotliwy, w którym raczej na pierwszym tle mimo wszystko znajduje się rys pesymistyczny i melancholijny składający się na postawę badawczą Janion.

Mimo tego, że w rozmowie próbowano zestawić postawę profesor Janion z dzisiejszymi realiami, podczas spotkania nie padła jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co może być dziś potrzebne z jej dorobku naukowego i w jakim stopniu jej przekaz może dziś brzmieć aktualnie. Odpowiedź na te pytanie jest raczej zadaniem dla każdego, kto zechce przeczytać pierwszą i prawdopodobnie jedyną tak długą udokumentowaną rozmowę z Marią Janion.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest jeden egzemplarz najnowszego 2. tomu rozmowy Kazimiery Szczuki z Marią Janion pt. "JANION. TRANSE - TRAUMY - TRANSGRESJE. 2. prof. MISIA”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres odpowiedź na pytanie: W jakim mieście mieszkała w czasie II wojny światowej Maria Janion?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odbioru w Świetlicy Krytyki Politycznej "Na Granicy” w Cieszynie.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Lewica nie ma prawa bytu

placi to Komintern z moskwy :))

Ja wiedziałem, że Pan Sławek ma chore poglądy, ale nie przypuszczałem, że pan(i) Szczuka będzie obiektem jego zainteresowania.

Kto za to płaci? Miasto?

to na pewno zrzutę na książkę zrobił były burmistrz na pół z nowym! Dogadali się!

Szkoda ,że w Cieszynie gdzie lewica ma tak wspaniałe tradycje i postacie dzisiaj jest tak marnie.
Żadna p.Szczuka z jej rewolucją feministyczną nie wypełni potrzeb jakie mogłaby spełniać lewica.
O SLD lepiej nie wspominać bo towarzyszy z PZPR coraz mniej, a każde wspomnienie kojarzy się z polskim dzikim kapitalizmem.
Skoro jest taka pustka to może warto wrócić do myśli i idei Cieszyniaków z przed 100lat takich jak Reger.
Czy znajdzie się ktoś kto w Krytyce Politycznej zorganizuje podobne spotkanie o Regerze jako wzorcu na dzisiaj.

Nikłe zainteresowanie "rzeką" Kazi?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama