, czwartek 19 maja 2022
Seryjny zabójca w Cieszynie i Wiśle - recenzja
Pisarka główną akcję powieści umieściła w dwóch domostwach w Wiśle-Równe. fot: mat. pras.



Dodaj do Facebook

Seryjny zabójca w Cieszynie i Wiśle - recenzja

MB
W wydawnictwie Novae Res ukazał się kryminał autorstwa urodzonej w Wiśle Hanny Greń. "Cień sprzedawcy snów” to debiut literacki pisarki, którego główna akcja rozgrywa się na terenie Wisły i Cieszyna. Przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania jest jeden egzemplarz tej książki.

Hanna Greń urodziła się w Wiśle w 1959 roku i w Wiśle-Równe mieszkała do osiemnastego roku życia, kiedy to wraz z rodziną przeniosła się do Bielska- Białej. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach, następnie pracowała jako księgowa, przez dwadzieścia lat prowadziła biuro rachunkowe.

Pisarka główną akcję powieści umieściła w dwóch domostwach właśnie w Wiśle-Równe. Mieszkające tam samotnie kobiety - Petra i Zena nie przypuszczają, że ich życie odmieni grasujący w okolicy morderca, ale także para policjantów, którzy zrobią wszystko, by go schwytać. Z kolei niebezpieczne zdarzenia zbliżają do siebie świeżo zapoznane pary.

Napisaną soczystym językiem książkę czyta się z zainteresowaniem do ostatniej strony. Melodramatyczne wątki równoważą dość wstrząsające i wiejące grozą fragmenty, w których autorka w detalach opisuje morderstwa niebezpiecznego psychopaty. Choć opisane zdarzenia nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością (wszystkie kobiety są powalająco piękne, a główne bohaterki dodatkowo bardzo bogate, z kolei wszyscy policjanci do obłędu przystojni i bohaterscy), autorka zadbała, byśmy polubili bohaterów. Są to żywe postacie, które posługują się równie żywym językiem, od czasu do czasu mówią nawet gwarą Śląska Cieszyńskiego.

Choć w powieści pojawiają się miejsca z rejonu Wisły, Bielska-Białej, a nawet Zakopanego, jest ich dość mało. Jeśli akcja trafia do centrum Wisły, to rozgrywa się tylko pod pawilonem handlowym lub komisariatem policji, z kolei w Zakopanem są to np. Krupówki. W Cieszynie bohaterowie przemieszczają się ulicą, ale nawet nie wiadomo którą itd. Trochę szkoda, zwłaszcza, że powieść mogła przy okazji "przemycić” kilka atrakcyjnych pod względem turystycznym miejsc, pełniąc pośrednio także rolę promocji regionu. Zrozumiałe jednak, że autorka wolała zrezygnować z długich opisów zabytków na rzecz pędzącej na łeb na szyję akcji, jak przystało na dobry kryminał.

"Cień sprzedawcy snów” Hanny Greń można polecić każdemu miłośnikowi tego gatunku. Książka wciąga do ostatniej strony, a dodatkowo z przyjemnością śledzi się perypetie głównych bohaterów, których w trakcie lektury można bardzo polubić. Jedynym bowiem czarnym charakterem tej powieści jest seryjny, okrutny morderca, ale o tym, czy ostatecznie uda się go schwytać i czy główni bohaterowie wyjdą z tego cało, dowiadujemy się na samym końcu.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy świąteczny konkurs, w którym nagrodą jest jeden egzemplarz powieści kryminalnej "Cień sprzedawcy snów" autorstwa Hanny Greń.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: W którym roku zostało założone wydawnictwo Novae Res?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowane drogą mailową.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bardzo fajnie że coś powtaje w naszych stronach. Mam tylko nadzieję, że działania operacyjne policji wiernie odwzorowano konsultując temat z prawdziwymi dochodzeniowcami. Książkę pewnie kupię i przeczytam ;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama