, wtorek 23 lipca 2024
Premiera "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej na deskach Teatru Cieszyńskiego
Spośród wielu rzeczy złych, które cechują człowieka, do przedstawienia w sztuce wybrano głupotę. Największym jej wcieleniem jest Żona (w tej roli Małgorzata Pikus). fot: Karin DziadkováDodaj do Facebook

Premiera "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej na deskach Teatru Cieszyńskiego

SM
Premiera "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej na deskach Teatru Cieszyńskiego

Jedną z postaci dramatu jest również Dziecko (w tej roli Halina Paseková), zapominane przez matkę w dorożce, obserwujące zażarte kłótnie rodziców. fot. Karin Dziadková

Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierę tragikomedii Gabrieli Zapolskiej "Ich czworo", której reżyserii podjęła się Katarzyna Deszcz. Premiera odbędzie się w sobotę 10 maja o godz. 17.30. Sztuka Gabrieli Zapolskiej, napisana w 1907 roku, lekko i zabawnie, ale także niezwykle precyzyjnie opisuje rozpad rodziny. Bohaterów łączy głupota, ale także bezmyślność, chciwość, brak wrażliwości i egoizm.

"Ich czworo. Tragedia ludzi głupich" to realistyczna i dobrze ukazująca psychikę bohaterów historia małżeńskiego trójkąta. Akcję poprzedza prolog z udziałem Mandragory, uosabiającej duszę ludzką. Spośród wielu rzeczy złych, które cechują człowieka, do przedstawienia w sztuce wybrano głupotę. Największym jej wcieleniem jest Żona (w tej roli Małgorzata Pikus) - kobieta, która przez małżeństwo chciała jedynie podnieść swoją pozycję społeczną. Mało inteligentna, nie znająca właściwie podstawowych zasad zachowania, w stałym konflikcie z Mężem (w tej roli Dariusz Waraksa), który nie potrafi zapanować nad sytuacją. Punktem kulminacyjnym sztuki jest ujawnienie romansu Żony i jej Kochanka (w tej roli Tomasz Kłaptocz). Jedną z postaci dramatu jest również Dziecko (w tej roli Halina Paseková), zapominane przez matkę w dorożce, obserwujące zażarte kłótnie rodziców.

Oprócz wspomnianych wyżej aktorów w spektaklu wyreżyserowanym przez Katarzynę Deszcz występują również Lidia Chrzanówna (wdowa), Joanna Gruszka (szwaczka), Mariusz Osmelak (dorożkarz) oraz Barbara Szotek-Stonawski (sługa).

Premiera spektaklu "Ich czworo" odbędzie się w sobotę 10 maja o godz. 17.30 w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie. Bilety można rezerwować telefonicznie w Teatrze Cieszyńskim pod nr + 420 558 746 022. Wejściówki można również zakupić w przedsprzedaży w Regionalnym Centrum Informacji w Czeskim Cieszynie lub w dniu spektaklu w kasie teatru.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są dwa podwójne zaproszenia na spektakl "Ich czworo". Nagrodę ufundowała Scena Polska Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Jak tytuł nosiła poprzednia premiera w Teatrze Cieszyńskim?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w kasie teatru przed rozpoczęciem spektaklu.

Udzielenie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama