, sobota 20 sierpnia 2022
Premiera filmu Pod Mocnym Aniołem w cieszyńskim kinie Piast
Jerzy trafia na oddział intensywnej terapii i po raz kolejny zostaje skierowany na kilkudniowy odwyk. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. fot: Jacek DrygałaDodaj do Facebook

Premiera filmu Pod Mocnym Aniołem w cieszyńskim kinie Piast

Dziś tj. w czwartek 17 stycznia na ekrany kin w całym kraju wchodzi najnowszy film Wojtka Smarzowskiego - "Pod Mocnym Aniołem". Reżyser "Drogówki", "Róży" i "Wesela" przygotował dla widzów wstrząsającą opowieść o nałogu i próbach wydobycia się z niego, opierając swój scenariusz na znakomitej powieści Jerzego Pilcha "Pod Mocnym Aniołem". Film od dziś dostępny jest również w cieszyńskim kinie "Piast", do którego zapraszamy i w ramach zachęty rozdajemy podwójne zaproszenie!

Jerzy (Robert Więckiewicz) jest pisarzem i nałogowym alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia Jerzy idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna picie. Potem kupuje alkohol w nocnym, wraca do swojego mieszkania i pije dalej. Bez końca.

- Pomysł na opowieść opiera się na założeniu, że czas pijaka nie jest czasem linearnym. To co przedtem dzieje się jednocześnie potem i teraz. Żeby to zrozumieć, trzeba pić. Czas w tym filmie to kluczowy element. Główny bohater pije, leczy się, trafia na odwyki, znowu pije. Szybko gubimy poczucie czasu. Nie wiemy który to odwyk, nie wiemy który raz nasz bohater pierze swój obsrany dres. On też tego nie wie. Ucieka mu czas. W momencie, w którym sobie to uświadomi, zacznie się leczyć naprawdę. Takie traktowanie czasu narzuca rozpięcie historii na trzech porach roku, wiosenno-letniej, jesiennej i zimowej. Niektóre sceny chcę tak prowadzić, żeby między jednym a drugim słowem zmieniała się aura przy jednoczesnym zachowaniu ciągłości dialogu i emocji. Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał - mówi o swoim filmie Wojtek Smarzowski.

Jak film ma się do książki? - Jerzy, bohater książki i filmu, trafia na oddział deliryków. Jednym z elementów terapii jest opisywanie swoich pijackich historii. Jerzy "w cywilu" jest pisarzem, w książce szybko okazuje się, że w zamian za drobne prezenty pomaga swoim współtowarzyszom, czyli w praktyce pisze za nich większość historii. Z powodów dramaturgicznych, w scenariuszu i w filmie, ten moment odkrycia prawdy chciałbym przesunąć. Kilka historii, które pojawią się w filmie nie występuje w książce. Ten film jest "workiem" do którego wrzucam inne mniej lub bardziej śmieszne, mniej lub bardziej przerażające, autentycze historie z życia alkoholików. Nie zabierając nic z klimatu książki Pilcha, chciałbym dodawać do "jego" opowieści "moje" - dodaje Smarzowski.

Film "Pod Mocnym Aniołem" można zobaczyć w cieszyńskim kinie "Piast" w następujących terminach:

17-22 stycznia, godz. 18.00, 20.00
23 stycznia, godz. 16.00, 18.00

Ceny biletów: 18 zł (norm.); 14 zł (ulg.). Bilety ulgowe przysługują: dzieciom, młodzieży uczącej się, rencistom i emerytom.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest podwójne zaproszenie na film "Pod Mocnym Aniołem". Nagrodę ufundowało kino "Piast" z Cieszyna.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi powieść Jerzego Pilcha przeniesiona na duży ekran w 1994 roku?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w kasie kina "Piast" przed rozpoczęciem seansu w dowolnie wybranym terminie.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoba nagrodzona została poinformowana drogą mailową.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

"Spis cudzołożnic".

Powinien obejrzeć Mach - ten temat dotyczy jego !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama