, wtorek 16 kwietnia 2024
Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię
Książkę "Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię" można zakupić w Księgarni i Czytelnia "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1). fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię

SM
Owszem, prawda jest taka, że i ja, za romantykami, kreśliłam apologię polskiego, romantycznego szaleństwa. I ja idealizowałam Polaków jako naród jednolicie bohaterski. I ja widziałam w naszym mesjanizmie przede wszystkim słuszną gloryfikację polskiego cierpienia - mówi żywa legenda polskiej nauki, guru wiedzy o romantyzmie, znawczyni wampirów i guseł, żydowskich bohaterów polskiej historii i zapomnianych legend słowiańszczyzny, rewizjonistka polskich tradycji i Królowa Matka polskiego feminizmu. Mowa oczywiście o prof. Marii Janion, historyczce literatury, idei i wyobraźni, badaczce polskiej kultury XIX i XX wieku.

Profesor Maria Janion w pierwszej części książki "Janion. Transe - traumy - transgresje", która przybrała formę rozmowy z Kazimierą Szczuką, opowiada o dorastaniu w okupowanym Wilnie, młodości spędzonej w bibliotekach, o wierze w socjalizm. A także o wielkich przyjaźniach, tytanicznej pracy - i o nieznośnym "wieńcu męczeńskim na skroni", za którym nie mogą przestać tęsknić współcześni Polacy.

Co ciekawe już na początku rozmowy dowiadujemy się, iż bohaterka niechętnie oddaje się wspomnieniom. Nie lubię tego. Boję się. Męczy mnie to. Pewnie to cecha pokoleń straumatyzowanych przez historię. Ale w moim przypadku nie ma nawet tej poprzedzającej wojnę, idyllicznej wizji dzieciństwa, nie ma mitu "pięknego dwudziestolecia międzywojennego" - wyjaśnia Janion. I dodaje: Zmierzę się tu pewnie z koszmarem wspomnień wojennych bo, mówiąc patetycznie, taka jest powinność ludzi, którzy jeszcze wojnę pamiętają. Ale nie dobre, nieszczęśliwe dzieciństwo to rzecz, o której wolałabym nie opowiadać. Po co? Zresztą to było tak dawno temu! Wszystko jest zatarte, zamazane.... Przeszłość, a przede wszystkim wspomniane przez Janion dzieciństwo pojawiają się jednak w dalszej części książki. Osobiste i traumatyczne momenty życia Janion, w wielu recenzjach, przyćmione zostały jednak jej "coming outem" czyli publicznym ujawnieniem swojej orientacji seksualnej.

Książkę "Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię" można zakupić w Księgarni i Czytelnia "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 11.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 10.00 do godz. 14.00.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest książka Janion. Transe - traumy - transgresje. 1: Niedobre dziecię do których fundator nagrody - Księgarnia i Czytelnia "Na Granicy" w Cieszynie, dodatkowo dodał Kalendarz KP, zawierający przykładowe gry nadesłane przez uczestników projektu: Zeszyt Gier, oraz przeznaczoną dla najmłodszych książkę "Współpraca. Przewodnik dla dzieci".

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i odpowiedzieć na pytanie: Jaki tytuł nosi film dokumentalny osobie prof. Marii Janion?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

próbowałem szukać pod Kulturą, bezskutecznie - redakcja gra nam na nosie... wstyd, układacie się jako strona konfliktu...

ok ale nie ma w chronologicznym zbiorze... /po co te utrudnienia z dodatkowym szukaniem?/

Zakładka najnowsze (wiadomości u góry strony) -> zobacz więcej -> strona 2

Wcześniejsze artykuły wraz z pojawieniem się nowych informacji są automatycznie indeksowane i są dostępne w kategoriach do których zostały przypisane.

gdzie wyparował artykuł o zwolnieniu B. Słupczyńskiego?

wake up, oszi...

Artykuł dostępny jest poprzez wybór przypisanej mu kategorii czyli: "Wiadomości", "Cieszyn", "Kultura", "Polityka".
W najbliższym czasie pojawi się również wśród tematów z kategorii "warto przeczytać".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama