, piątek 19 kwietnia 2024
Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej
Książkę "Holland. Przewodnik Krytyki Politycznejj" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1). fot: ARC SPOT



Dodaj do Facebook

Księgarnia Krytyki Politycznej poleca: Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej

KATARZYNA SIEWKO
"Agnieszka Holland - jedyna reżyserka filmowa, która na własne oczy widziała praską wiosnę i "Solidarność", kręciła filmy w gierkowskiej Telewizji Polskiej i w amerykańskich sieciach kablowych, pracowała z hollywoodzkimi gwiazdami i w teatrach na polskiej prowincji.”- w ten sposób przewodnik Krytyki Politycznej określa reżyserkę, o której od czasu "W ciemności" oraz niedawno powstałego serialu "Gorejący krzew" mówi się coraz więcej. Swoją uwagę poświęca reżyserce wydawnictwo Krytyki Politycznej w jednym z cyklicznych przewodników.

"Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej" to wnikliwy obraz nie tyle dorobku reżyserskiego Holland, co jej osoby, doświadczeń, poglądów, które wpłynęły na jej reżyserski warsztat. Książka zyskuje na różnorodności form oraz autorów, którzy o reżyserce wypowiadają się w sposób nieszablonowy.

O Agnieszce Holland mówi się tutaj przez eseje, rozprawy historyczne i filozoficzne, rozmowy z samą reżyserką, czy analizy jej filmów. Autorzy nie patrzą na Holland przez pryzmat wielkiej reżyserki, zwłaszcza w kontekście sukcesu "W ciemności", czy wspomnianego wyżej „Gorejącego krzewu”, który stał się niemalże wydarzeniem narodowym w Republice Czeskiej. Ukazują natomiast jej relacje ze sztuką, człowiekiem oraz historią. Autorkami oraz autorami tomu są między innymi Kazimiera Szczuka, Maria Janion, Cezary Michalski, Marcin Masecki.

Reżyserka doceniana jest za bezpośrednie podjęcie złożonej tematyki Holokaustu, bo jak sama mówi: "Holokaust zamienił się w rodzaj stereotypu, który w pewnym sensie przykrył prawdę o tym, czym był naprawdę". Agnieszka Holland śmiało podejmuje konfrontację z historią, którą w swoich filmach przedstawia w sposób surowy i nieubarwiony. Wynika to, z doświadczeń, których Holland była bezpośrednim uczestnikiem, a o których można dowiedzieć się dzięki wydawnictwu Krytyki Politycznej.

Książkę "Holland. Przewodnik Krytyki Politycznejt" można zakupić w Księgarni i Czytelni "Na Granicy" (Most Przyjaźni, ul Zamkowa 1) otwartej od poniedziałku do piątku od godz. 13.00 do godz. 18.00 oraz w soboty od godz. 12.00 do godz. 19.00.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą jest książka "Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i odpowiedzieć na pytanie: W którym roku film Agnieszki Holland "W ciemności" został nominowany do nagrody Oscara?.

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście

Na film "W ciemności" pani reżyserowej Agnieszki Holland były spędzane szkoły. Oczywiście uczniom film nie musiał się podobać – wystarczyło, żeby zapłacili – raz w podatkach (państwowe dotacje), a drugi – za bilety.

Taaa, biedni rodzice musieli zainwestować w swoje pociechy, tzn. dać na bilet do kina. Naprawdę przerażające.

Czy dawne zwiedzanie muzeum Lenina w Poroninie też nazwałbyś inwestycją w swoje pociechy?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama