, poniedziałek 15 sierpnia 2022
Idzi Panic prezentuje "Osobliwości skoczowskie"
Profesor zakończył spotkanie przesłaniem kierowanym do każdego, by dokumentować to, co robią ludzie nam bliscy i współcześni, bowiem dla przyszłych historyków będzie to wiedza bardzo cenna i przydatna.  fot: Katarzyna SiewkoDodaj do Facebook

Idzi Panic prezentuje "Osobliwości skoczowskie"

KATARZYNA SIEWKO
Idzi Panic prezentuje "Osobliwości skoczowskie"

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są trzy egzemplarze książki "Osobliwości skoczowskie" podarowane przez prof. Panica. fot. Katarzyna Siewko

Zapowiadana od początku roku publikacja na temat Skoczowa, wydana i opracowana przez prof. Idziego Panica, jest już dostępna! W trakcie spotkania promocyjnego książki "Osobliwości skoczowskie", które odbyło się 11 września w Artadresie w Skoczowie profesor opowiadał o motywach, które przyświecały powstaniu książki oraz o historycznej niezwykłości naszego terenu.

"Osobliwości skoczowskie" to książka napisana przez anonimowego twórcę potocznie nazywanego skoczowskim anonimem. Istnieje wiele teorii na temat jego pochodzenia oraz tożsamości. Prof. Panic skłania się ku założeniu, że musiał być to ktoś mieszkający w Skoczowie lub ścisłej okolicy, ponieważ bardzo bliski i znany był mu świat mikrolokalny. Panic wyklucza również szlacheckie pochodzenie pisarza, ponieważ ktoś tej rangi nie pisałby o kobiecie, która weszła na drzewo, w które akurat trafił piorun, a takie historie są zawarte w "Osobliwościach skoczowskich".

-Ta książka powstała egoistycznie - po prostu nie chciałem, żeby zrobił to za mnie ktoś inny. Chciałem także zakończyć ten wątek skoczowski, bo to jest naprawdę ciekawe miasto. Każde miasto jest ciekawe, ale na pewno nie każde jest tak obłożone źródłami - mówi o okolicznościach powstania książki profesor.

Publikacja ta na pewno nie powstałaby gdyby nie praca ks. Leopolda Szersznika. Wśród jego licznych zbiorów znalazła się pozycja "Skotschauer Denkwürdigkeiten" autorstwa wcześniej wspominanego anonima. To właśnie cieszyński ksiądz odnalazł to źródło i przetłumaczył je na język niemiecki.

- Szersznik już wtedy musiał być świadomy wagi tego tekstu, skoro zajął się jego tłumaczeniem - wyjaśnia Panic.
Tłumaczenie księdza Leopolda jest zawarte w jego bibliotece znajdującej się w Książnicy Cieszyńskiej, gdzie trafił profesor, czego efektem są „Osobliwości skoczowskie”.

Publikacja pokazuje ludzi zupełnie zwyczajnych, takich których omijają wielkie publikacje historyczne. Przedstawia życie codzienne mieszkańców Skoczowa w myśl tendencji, by przybliżać możliwie jak najdokładniej zwyczajne, lokalne społeczeństwa. Profesor zakończył spotkanie przesłaniem kierowanym do każdego, by dokumentować to, co robią ludzie nam bliscy i współcześni, bowiem dla przyszłych historyków będzie to wiedza bardzo cenna i przydatna.

Książka "Osobliwości skoczowskie" do nabycia w księgarni ARTadresu w Skoczowie (Rynek 18)

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są trzy egzemplarze książki "Osobliwości skoczowskie" podarowane przez prof. Panica.

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Kto był autorem "Dziennika" - poprzedniej publikacji na temat Skoczowa, którą opracował prof. Panic?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl. Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji), numer telefonu. Wygrywa osoba, która jako pierwsza prześle prawidłową odpowiedź na pytanie konkursowe.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzona w konkursie osoba zostanie poinformowana drogą mailową. Nagroda będzie do odebrania w siedzibie redakcji przy ul. Bielskiej 184.

Wysłanie odpowiedzi w konkursie, jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu, który jest dostępny pod adresem www.gazetacodzienna.pl/regulamin.

KONKURS ZAKOŃCZONY! Osoby nagrodzone zostały poinformowane drogą mailową.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Obecnie największą osobliwością Skoczowa jest nawierzchnia ulicy Górny Bór (na wysokości osiedla o tej samej nazwie). Nie trzeba jechać do afrykańskiej Górnej Wolty, by zobaczyć jak tam wygląda klasyczna droga tzw. trzeciego świata. Widać, że władze miasta Skoczowa chcą zachować dla potomnych takie cudo i jedynie raz w roku - chyba tylko z konewki zalewają asfaltem większe dziury, aby broń Panie Boże nie stracić nic z tej osobliwości.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama