, czwartek 29 września 2022
Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości w gmachu Sejmu Śląskiego
Wystawę "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" można oglądać do 30 kwietnia. fot: BP Witold TrólkaDodaj do Facebook

Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości w gmachu Sejmu Śląskiego

Do końca kwietnia, w gmachy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach można oglądać wystawę planszową "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości", która prezentowana była na rynku w Cieszynie od września do listopada zeszłego roku, w ramach obchodów 100-lecia wymarszu Legionu Śląskiego. - To ważne i nobilitujące nie tylko dla Książnicy, ale i dla całego naszego regionu - komentują autorzy wystawy - pracownicy Książnicy Cieszyńskiej.

Wystawa "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości", to pierwsza próba zestawienia postaci zasłużonych w bojach o niepodległość i wywodzących się ze Śląska Cieszyńskiego. Ilustracją do biogramów są reprodukcje zdjęć, dokumentów, prywatna korespondencja i materiały, spośród których część po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie.

Na ekspozycji przedstawione zostały sylwetki ponad dwudziestu postaci ze Śląska Cieszyńskiego, które położyły największe zasługi w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, począwszy od pierwszej wojny światowej, a na partyzantce antykomunistycznej pierwszych lat po drugiej wojnie światowej skończywszy. W życiorysach przedstawionych postaci znaleźć można wiele górnośląskich akcentów, a wśród osób zaprezentowanych na wystawie znajdują się m.in. Henryk Flame, Paweł Niemiec, Adolf Pilch.

Pomysłodawcą i autorem koncepcji wystawy był dyrektor Książnicy Cieszyńskiej Krzysztof Szelong, a za jej opracowanie merytoryczne odpowiadał Wojciech Święs.

Więcej na temat wystawy "Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości" pisaliśmy w artykule: Echa wystawy: Cieszyńscy Żołnierze Niepodległości.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama