, sobota 20 sierpnia 2022
Bielsko-Biała i powiat bielski w przewodniku Pracowni na Pastwiskach
Przewodnik można kupić m.in. w księgarni Matras w Cieszynie, w Cieszyńskim Centrum Informacji oraz księgarni Piastowskiej w Cieszynie. Cena przewodnika wynosi 28 zł.  fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Bielsko-Biała i powiat bielski w przewodniku Pracowni na Pastwiskach

SM
Bielsko-Biała i powiat bielski w przewodniku Pracowni na Pastwiskach


Bielsko-Biała i powiat bielski w przewodniku Pracowni na Pastwiskach


Bielsko-Biała i powiat bielski w przewodniku Pracowni na Pastwiskach

W ostatnim czasie produktywność Pracowni na Pastwiskach, znanej z tytułów takich jak: "Cieszyn i Czeski Cieszyn. Śladem tramwaju" czy "Śląsk Cieszyński od Bielska Białej do Ostrawy", zdecydowanie wzrosła. Nie tak dawno, bo w grudniu polecaliśmy przewodnik dla rodzin z dziećmi po Śląsku Cieszyńskim, gminie Godów i Jastrzębiu-Zdroju, a dziś prezentujemy kolejny przewodnik, którego bohaterem jest miasto Bielsko-Biała oraz powiat bielski.

"Bielsko-Biała było po wojnie bardzo specyficznym miastem. Drugi po Łodzi ośrodek włókienniczy w Polsce, ale bez Żydów i Niemców, którzy tę włókienniczą potęgę budowali. I właśnie w Bielsku-Białej mój ojciec otrzymał prokuratorską posadę. Osiadł tam z żoną i małym synem. Moje najwcześniejsze wspomnienia z dzieciństwa to wycieczki z rodzicami w góry. Jakaś droga, ja wlokę się za nimi, ciągnięty za ręce. Tylko we trójkę. Rodzie, mieszkając w Bielsku, wypracowali taki styl życia, że w niedzielę albo jechało się do dziadków do Krakowa, albo szło w góry. Zarazili mnie tymi górami na całe życie. Gdy zostałem licealistą, mama pracowała w teatrze Banialuka. Czasami w wakacje załatwiała mi tam pracę. Byłem bileterem albo usadzałem dzieci na widowni" - takimi słowami Bielsko-Białą opisuje w przewodniku Jerzy Stuhr, aktor, reżyser filmowy i teatralny, który kończy swoje wspomnienia słowami: "Zapraszam Państwa do miejsc mojego dzieciństwa".

Obok słów Jerzego Stuhra, największym zaproszeniem do Bielska-Białej oraz miejscowości powiatu bielskiego jest jednak sama zawartość najnowszej publikacji Pracowni na Pastwiskach. Na prawie 200 stronach, charakterystycznego - kwadratowego przewodnika znajdziemy m.in. charakterystykę Śląska i Małopolski, informacje na temat śląskiego Bielska i małopolskiej Białej oraz miejscowości powiatu bielskiego: od Kotliny Oświęcimskiej do Beskidu Śląskiego (na śląsku) oraz od Kotliny Oświęcimskiej do Beskidu Małego. W przewodniku znajdziemy również spis wybranych imprez cyklicznych, miniatlas Bielska-Białej i powiatu bielskiego, plan orientacyjny Bielska-Białej z 1904 r. oraz oczywiście mapy.

Ogromną wartością nowego przewodnika Marcina Żerańskiego jest krótka, przejrzysta, a przy tym merytoryczna forma prezentowanych informacji, bogata szata graficzna i liczne ciekawostki z których dowiemy się m.in. o tym skąd wzięła się nazwa Podbeskidzie; czym jest Cieszynit; dlaczego w okolicach Bielska-Białej stale występuje niskie ciśnienie atmosferyczne; o tym, że bielski pomnik Syrenki Warszawskiej jest jedyną statuą tej legendarnej postaci postawioną poza stolicą; o liczbie "maluchów" wyprodukowanych w bielskiej fabryce Fiata; o tym, że miejscowość Kozy słynie z przemysłowego wypieku opłatków wigilijnych, komunikantów i hostii mszalnych, a także o złudzeniu optycznym, które sprawia, że przedmioty na pewnym odcinku drogi wiodącej na szczyt góry Żar (koło zakazu wjazdu) wydają się toczyć pod górę.

Przewodnik turystyczny "Bielsko-Biała i powiat bielski, na styku śląska i małopolski", można kupić w księgarniach Matras, Sklepie Podróżnika (Warszawa, Kraków, Bielsko-Biała, Katowice, Łódź, Poznań, Gdańsk), w księgarni Klimczok w Bielsku-Białej, w Cieszyńskim Centrum Informacji, księgarni Piastowskiej w Cieszynie oraz w księgarniach internetowych: Matras, Klimczok, Sklep Podróżnika. Cena przewodnika wynosi 28 zł.

UWAGA! KONKURS!

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są 3 egzemplarze przewodników turystycznych "Bielsko-Biała i powiat bielski, na styku śląska i małopolski".

Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na portalu GazetaCodzienna.pl i przesłać na nasz adres prawidłową odpowiedź na pytanie: Za jaki przewodnik Pracownia na Pastwiskach otrzymała wyróżnienie podczas XXII Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej?

Odpowiedzi prosimy przesłać na adres konkursy@gazetacodzienna.pl.

Wraz z odpowiedzią należy podać swoje dane (imię i nazwisko), nazwę użytkownika (podaną podczas rejestracji) oraz numer telefonu. Wygrywają osoby, które jako pierwsze wyślą prawidłową odpowiedź na pytanie.

Jeśli nie jesteś jeszcze zarejestrowanym użytkownikiem, możesz to uczynić poprzez formularz dostępny pod adresem: www.gazetacodzienna.pl/user/register

Nagrodzone w konkursie osoby zostaną poinformowane drogą mailową. Nagrody będą do odebrania w redakcji portalu w Cieszynie (ul. Bielska 184).

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama