, poniedziałek 26 września 2022
Zmiany w placówkach oświatowych w Dębowcu: Szkoła Podstawowa w Dębowcu z filiami
Zmiany będą polegały na tym, że szkoły w Simoradzu, Iskrzyczynie i Ogrodzonej pozostaną szkołami z klasami I-VI, natomiast zostaną przekształcone w filie Szkoły Podstawowej w Dębowcu. fot: mat pras.Dodaj do Facebook

Zmiany w placówkach oświatowych w Dębowcu: Szkoła Podstawowa w Dębowcu z filiami

AK
14 grudnia podczas sesji Rady Gminy Dębowiec radni podjęli decyzje o planowanym kształcie placówek oświatowych w gminie. Poprzednie uchwały intencyjne, zgodnie z którymi szkoły podstawowe w Ogrodzonej, Simoradzu i Iskrzyczynie miały zostać przekształcone ze szkół z klasami I-VI, na szkoły z klasami I-III zostały uchylone. Ratując szkoły gmina musi zwolnić dwunastu nauczycieli.

Od 1 września 2013 roku uczniowie klas IV-VI z całej gminy mieli uczęszczać do Szkoły Podstawowej w Dębowcu. Radni uznali jednak, że taki układ sieci szkół, mimo znacznych oszczędności, spowoduje szereg komplikacji głównie ze względu na dojazd uczniów do Dębowca, przeniesienie dzieci do szkół poza gminą i marginalizację szkół w Iskrzyczynie, Simoradzu i Ogrodzonej.

- Po spotkaniach z mieszkańcami oraz analizie kosztów na komisjach rady uznano, iż propozycja przedstawiona przez mieszkańców Simoradza na spotkaniu w dniu 14 listopada br. dotycząca zmian w sieci szkół, mimo mniejszych oszczędności dla gminy, jest najkorzystniejsza dla uczniów i rodziców. Radni podjęli uchwały intencyjne zmierzające do tego, aby w Ogrodzonej, Iskrzyczynie i Simoradzu nadal funkcjonowały szkoły z klasami I-VI - mówi Remigiusz Jankowski, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Dębowcu i dodaje, że zmiany będą polegały na tym, że szkoły w Simoradzu, Iskrzyczynie i Ogrodzonej pozostaną szkołami z klasami I-VI, natomiast zostaną przekształcone w filie Szkoły Podstawowej w Dębowcu.

Dzięki temu dla dzieci i rodziców nic się nie zmieni (uczniowie dalej będą uczęszczać do klas I-VI w szkołach w swoich miejscowościach), natomiast nauczyciele będą zatrudnieni w jednej szkole, a wykonywać swoje obowiązki we wszystkich czterech szkołach podstawowych w gminie. Oszczędności na takiej zmianie, będą wymuszały zwolnienie dwunastu nauczycieli.

Aby dokonać tych zmian najpierw należało podjąć uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Ogrodzonej, Szkoły Podstawowej w Iskrzyczynie, Szkoły Podstawowej w Simoradzu i Przedszkola Publicznego w Simoradzu. Po przeprowadzeniu niezbędnych działań tj. zawiadomieniu o zamiarze likwidacji rodziców uczniów tych placówek i Śląskiego Kuratora Oświaty oraz po otrzymaniu opinii w tej sprawie od Śląskiego Kuratora Oświaty zostaną podjęte ostateczne uchwały, zgodnie z którymi placówki w Ogrodzonej, Iskrzyczynie i Simoradzu staną się filiami Szkoły Podstawowej w Dębowcu.

Zaznaczyć należy, iż po dokonaniu proponowanych zmian, od 1 września 2013 r. nadal będzie prowadzony nabór do Szkoły Podstawowej w Dębowcu oraz do wszystkich trzech filii. W przypadku niemożności zrealizowania zarządzenia Wójta określającego minimalną liczbę uczniów przyjmowanych do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Dębowiec. tj. zapisania mniejszej ilości uczniów do klasy I - klasy będą mogły być łączone. Nadal będzie prowadzony nabór do oddziału przedszkolnego w Simoradzu Szkoły Podstawowej w Dębowcu dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zgodnie z uchwałami intencyjnymi placówki oświatowe w gminie Dębowiec od 1 września 2013 r. będą wyglądały następująco:

- Przedszkole Publiczne w Dębowcu (dzieci w wieku przedszkolnym)
- Przedszkole Publiczne w Ogrodzonej (dzieci w wieku przedszkolnym)
- Przedszkole Publiczne w Iskrzyczynie (dzieci w wieku przedszkolnym)
- Szkoła Podstawowa w Dębowcu (klasy I-VI)
- Szkoła Podstawowa w Dębowcu filia w Ogrodzonej (klasy I-VI)
- Szkoła Podstawowa w Dębowcu filia w Iskrzyczynie (klasy I-VI)
- Szkoła Podstawowa w Dębowcu filia z oddziałem przedszkolnym w Simoradzu (dzieci w wieku przedszkolnym i uczniowie klasy I-VI)
- Gimnazjum w Dębowcu (klasy I-III)

Komentarze: (28)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Emeryci nie zabierajcie pracy bezrobotnym bo to nieuczciwe!

No właśnie, emeryci w szkołach gminnych ...najczęściej to znajomi lub uprzywilejowani różnej maści, którzy i tak mają różne dodatkowe dochody (zarząd, mąż w zarządzie spółki, wykłady na pseudokursach czy pseudouczelniach) a nie koniecznie są pedagogami wysokiej klasy, bo już w poprzedniej epoce byli "ustawieni".
No i takie osoby "blokują" miejsca pracy młodym, kreatywnym nauczycielom. A dyrektorzy, którzy ich zatrudniają powinni się od razu podać do dymisji, bo zatrudniają ich ze strachu, że sami stracą stołek i się narażą (wójtowi, burmistrzowi, księdzu i nie wiadomo komu jeszcze).
Ilu emerytów pracuje w szkołach gminy Dębowiec?
Bo np. w szkołach skoczowskich pracuje wielu, np. pracujący w szkole emeryt, członek zarządu ZNP i komisji oświaty rady miejskiej; pracujący w szkole emeryt, członek rady miasta i komisji oświaty.....
W tej sytuacji prawdziwe jest stwierdzenie, że "syty głodnego nie zrozumie", tak jak nie rozumie pozbawionego pracy nauczyciela emerytowany pracujący nadal nauczyciel pełniący funkcję w związkach nauczycielskich i radzie miasta!
Wstyd, że nauczyciele jako grupa zawodowa są tak niesolidarni!

Widzę, że rzuciła się cala rzesza leczących swoje kompleksy napadaniem na "przywileje nauczycieli".
1. Krótkie pytanie: skoro to takie intratne zajęcie, to dlaczego Wy nie zostaliście nauczycielami? Dlaczego nie chcecie by wasze dzieci - córki i synowie - nimi zostali? Bo się trzeba użerać z dziećmi (nie)wychowanymi przez takich, jak Wy? Jakieś braki?
2. Narzekający na nauczycieli rodzice,mówiący, że ci nauczyciele nic nie robią, ale jednocześnie przerasta ich wychowanie własnej dwójki, o okazjonalnym zaopiekowaniu się cudzym dzieckiem nie wspomnę. Faktycznie, kompetentna opinia.
2. Pensum 18 godzin... Taaa... Zwłaszcza każdego nauczyciela, który przygotowuje się do zajęć: poprawy sprawdzianów, przygotowanie do zajęć. Jeśli nauczyciel wyrabia się w 18 godzin, to powinien zmienić pracę, bo tę, która wykonuje, wykonuje źle...
3. Wolne wakacje? No tak, wyjazdy w pełni sezonu, kiedy jest najdrożej i najwięcej wszędzie łazi turystycznej "stonki".

I żeby nie było:
Jestem za zniesieniem "Karty Nauczyciela". Jak ktoś jest dobry w swoim zawodzie, nie ma się czego bać, będzie zatrudniony. Jeśli nie? To niech zmienia pracę. Zmieńmy pensum nauczycieli, wprowadźmy różnice pomiędzy zatrudnieniem wf-istów i polonistów, matematyków, itp. Zmniejszmy wymiar urlopu, OK. Ale tez skończmy z gadaniem o zarobkach i zacznijmy uczciwie płacić za 40 godzin pracy. Adekwatnie do wysiłku i wykształcenia. Nie widzę problemu.

A wszystkim sfrustrowanym życzę rodzinnie spokojnych Wesołych Świąt Bożego Narodzenia!

dlacxzego państwo nie zlikwiduje przywilejow nauczycieli (2 lata urlopu zdrowotnego ,3 miesiące urlopu-ijeszcze pretensje )dlaczego trzyma sie na etatach emerytow,dlaczego trzyma sie przez znajomosc nauczycieli ktorzy nic nie robia(znam przyklad wf ktory polega na rzuceniu pilki i jeszcz nauczyciel ma pretensje ze za glosno bo boli glowa,ale to przeciez kolezanka dyrektorki i jest nie ruszana i nie ma rzadnej reakcji na opinie rodzicow

Za co nie nawidzisz tak nauczycieli? Za to że nie nauczyli cię bezbłędnie pisać?

Najpierw był rządowy plan pogorszenia sytuacji nauczycieli, dołożenia im pracy i odebrania resztek prestiżu społecznego. Mają być po prostu zwykłymi wynajętymi pracownikami, pracującymi na akord. Później nagonka w mediach. Oczywiście, oficjalnie nazywa się to "odbieraniem przywilejów". A na koniec do pracy ruszyły samorządy do odchudzania zagrożonych budżetów gminy. W końcu z czegoś trzeba finansować gigantyczny deficyt, Euro 12 i setki tysięcy zatrudnionych przez ekipę Tuska urzędników, którzy poszerzają sieć zależności od władzy i przynoszą w ten sposób głosy. Ta metodą rządzenia to napuszczanie jednych grup społecznych na drugie i cwaniackie wyzyskiwanie konfliktów. Oglądamy właśnie klasyczny taki obrazek.

Nie, to nie przywileje...
Te dwa pełnopłatne urlopy roczne, wcześniejsze emerytury, wakacje, 18 godzin pracy tygodniowo - to standard.
Według nauczycieli oczywiście.
A niz demograficznyi puste klasy to oczywiście propaganda/wina PO i Tuska.
...
A kij wam w bary, wszechmocni i wszystkowiedzący władcy szkolnych korytarzy.
Tak jak zdeprawowanym kolejorzom, zdemoralizowanej słuzbie zdrowia i rozwydrzonym urzędnikom państwowym i samorządowym - serdecznie wam już dziękujemy.

Chyba Ty dziękujesz, bo w powiecie zawsze wybieramy nauczycieli i urzędników :)

  • Każdy zbędny nauczyciel, każdy jego postpeerelowski przywilej - to pieniądze wyciągnięte z kieszeni nas, podatników i zmarnowane de facto
  • ale Najjaśniejsze Grono Pedagogiczne w całej swej Jaśnie Oświeconej Elokwentnej Yntelygencji do końca nie potrafi przyznać, że te ich bizantyjskie przywileje - 18godz pensum, trzymiesięczne wakacje, dwa roczne pełnopłatne urlopy, pensje wyraźnie powyżej średniej - są nie do utrzymania w dzisiejszych czasach...
  • że Szanowne Grono dostało je od władzy komunistycznej jako zapłatę za wierną służbę ustrojowi socjalistycznemu na niwie indoktrynacji ideologicznej młodych pokoleń...
  • że należałoby z nich zrezygnować, by zyskać środki na obronę zagrożonych etatów...
  • że wystarczyłoby katechetki i księży odesłać ze szkół tam, skąd przyszli, by w każdej gminie pojawiły się znaczące oszczędności...
  • i tak grono pogrąża się coraz bardziej w beznadziejnej obronie nienależnych przywilejów osiąganych kosztem innych - tak własnym przykładem uczy młodzież własnej definicji pojęcia "solidaryzm społeczny".

42 godziny pracy tygodniowo
26 dni urlopu rocznie
likwidacja dwóch rocznych pełnopłatnych urlopów
....
i możemy zacząć gadać o oświacie

Zapomniałaś napisać,że przy tym układzie tylko 26 dni wakacji dla uczniów.

refleksja zaiste godna nauczycielskiego infantylektu...

Ty byłaś za głupiutka na zawód nauczyciela,dlatego im zazdrościsz !

A gdzie są te sławne nauczycielskie związki zawodowe, które podobno bronią interesów nauczycieli?
Śmiechu warte związki, co organizują imprezy, wycieczki itp, ale tylko dla swoich członków. I jak przychodzi co do czego, to tylko swoich bronią w pierwszej kolejności! Nauczyciele niezrzeszeni ich nie interesują.
Słowo "solidarność" wśród braci nauczycielskiej, nie istnieje!
Obecny system doprowadził do stanu, że "każdy sobie rzepkę skrobie" i nie ma się co łudzić, że zwolnionymi nauczycielami ktoś się będzie przejmował. Ważne, że gmina zaoszczędzi!

A jest taki polityk z Dębowca, emeryt, co to dorabia sobie jako nauczyciel. Podobno tego nikt nie ruszy.

bo to jest pewno BETON nie do ruszenia!
Albo wysokiej klasy pedagog co to się marnuje na emeryturze;)
czy myślimy o tym samym pedagogu z Dębowca?

Zwolnic nauczycieli a tym co zostana dodac godzin, i tak pracuja tylko po pare godzin dziennie !!!

Nie rozumiesz tłumoku,że to taki specyficzny zawód i część pracy wykonuje się w domu ?

Dobrze chociaż, że szkół nie zamykają, bo kto myśli perspektywicznie (a nie tylko do magicznego 2014 roku!) to wie, że te szkoły będą potrzebne. Oby tylko wtedy pamiętali o nauczycielach, których teraz zwolnią, a nie zatrudniali całkiem nowych, albo co gorsza - nie dodawali nadgodzin tym, którzy będą mają teraz to szczęście i nie będą zwolnieni.
A tak na marginesie, to jakie będzie kryterium doboru nauczycieli do zwolnienia? Bo chyba nie znajomości...

Rząd jak mu się uda to poda pomocną dłoń obciążonym ponad miarę samorządom. Mówi się o zmianach w Kodeksie Pracy, które mogą spowodować powrót pracujących sobót oraz narzucanie pracownikom pracy do 12 godzin dziennie. Gdyby te propozycje stały się prawem to bezrobotnych nauczycieli i nie tylko nauczycieli przybędzie w Dębowcu i innych miejscowościach naszego kraju. Projekt zgłosili w Sejmie politycy, następnie dzień później propozycję przedstawił minister pracy.

Bardzo dobra decyzja ze zwolnieniem nauczycieli. W zakładach pracy jeżeli jest nadwyżka ludzi to zwalniają bez pytania, a samorządach sztucznie utrzymują etaty nauczycieli którzy płaceni sa z naszych podatków. BRAWO!!!

ile klas skończyłeś?

Chcesz uratować swoje podatki, to się wyprowadź do Belgii;)

To raczej klasyczne schadenfreude, czyli radość z czyjejś straty. Po zwolnieniu tych nauczycieli podatków pewnie Tobie nie ubędzie.

To raczej klasyczna głupota, typowa dla pracowników budżetówki.
I magiczne myślenie, że podatnik - Kowalski jest jak cudowna cytryna - wiecznie do wyciśnięcia.

O danych statystycznych było wiadomo od lat. Okazuje się że samorządy się do nich nie przygotowały. Teraz wszędzie robi się oświatową hucpę. Zwalnianie nauczycieli to wątpliwy efekt jakościowy gminnej samorządności. Wypada mieć nadzieję że ostaną się najlepsi nauczyciele i nepotyzmu nie będzie. Ciekawe czy będą nadgodziny? Co będzie za lat parę jak dziecek przybędzie?

Co będzie? Nadgodziny dla tych, którzy zostaną, bo to dla samorządu bardziej ekonomiczne. A ci zwalniani teraz zasilą na pół roku szeregi bezrobotnych, bo nigdzie w okolicznych szkołach pracy dla nich nie ma. I raczej nie ma co liczyć, że ich z powrotem zatrudnią w przyszłości na częściach etatów, bo to też nieekonomiczne dla samorządu. Oświata nie jest dla gmin ekonomiczna, traktuje się ją od pewnego czasu jak przedsiębiorstwo przynoszące straty. Żałosne i smutne

Praca dla nauczycieli jest. Świadczy o tym choćby poziom bezrobocia w grupie wiekowej po studiach i szkolnictwie średnim. Problem w tym że niewielu z zarządzających oświatą nie ma siły aby wprowadzić do oświaty zupełnie nowych ludzi. Ludzi którzy będą nauczycielami nie tylko z dyplomu ale z celów jakie młodość musi osiągać. Nauczyciel nie może się bać komputera, języków, nowatorstwa, świata itd. itp.. Jak to wygląda w praktyce widać w PUP

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama