, środa 24 kwietnia 2024
Złoża ropy i gazu ziemnego na Śląsku Cieszyńskim. Prace zostały rozpoczęte
Poszukiwanie, rozpoznanie oraz ewentualna eksploatacja złóż nie wiążą się jednak z pracami odkrywkowymi.  fot: ARC



Dodaj do Facebook

Złoża ropy i gazu ziemnego na Śląsku Cieszyńskim. Prace zostały rozpoczęte

Barbara Śliż
Początkiem marca informowaliśmy o poszukiwaniach gazu ziemnego i złóż ropy na terenie Bielska-Białej. Zakres prac znacznie się poszerzył i obejmować będzie Śląsk Cieszyński. O rozpoczętej inwestycji rozmawiamy z Pawłem Chałupką z firmy Energia Karpaty Zachodnie.

Czy firma wykonująca roboty otrzymała już stosowne dokumenty umożliwiające rozpoczęcie prac odkrywkowych?
Obecne prace, czyli badania sejsmiczne, prowadzi firma United Oilfield Services na zlecenie firmy Energia Karpaty Zachodnie działającej na podstawie stosownej koncesji. Dopiero po analizie wyników uzyskanych dzięki obecnie prowadzonym badaniom sejsmicznym będziemy mogli podjąć decyzję o dalszych działaniach. Poszukiwanie, rozpoznanie oraz ewentualna eksploatacja złóż nie wiążą się jednak z pracami odkrywkowymi.

Na czym będą polegać prace poszukiwawcze?
W chwili obecnej prowadzimy badania sejsmiczne 2D. Badania sejsmiczne są metodą poszukiwania złóż węglowodorów, czyli w naszym przypadku gazu ziemnego. Badania te pozwalają określić budowę i właściwości warstw skalnych oraz uzyskać przekroje geologiczne danego obszaru. Takie dane pomagają oszacować czy w głębi ziemi mogą znajdywać się złoża węglowodorów.

Z użyciem jakich materiałów będą przeprowadzane roboty?
Prace prowadzone są z użyciem pojazdów wibrujących oraz aparatury rejestrującej, tzw. geofonów. Na początku opracowuje się mapy obszaru, na którym mają zostać przeprowadzone badania. Przed rozpoczęciem prac i wjazdem wibratorów na dany teren podpisywane są stosowne porozumienia z właścicielami gruntów. Badania wykonywane są wzdłuż kilku lub kilkunastokilometrowych linii, na których wyznaczane są miejsca wzbudzania oraz odbioru. W czasie badań sejsmicznych pojazdy wibrujące generują krótkotrwałe drgania o określonej częstotliwości, które w postaci fali sejsmicznej odbijają się od podziemnych struktur geologicznych. Fala następnie wraca na powierzchnię, gdzie jest rejestrowana przez geofony. W efekcie badań sejsmicznych metodą 2D powstaje dwuwymiarowy obraz geologicznej struktury ziemi.

Ile odwiertów zaplanowano na odcinku, w który będą przeprowadzane badania (zwłaszcza w okolicach Śląska Cieszyńskiego)?
Na chwilę obecną nie są zaplanowane jeszcze żadne odwierty. Przeprowadzamy badania sejsmiczne, których opracowanie potrwa około kilkunastu miesięcy. Dopiero po analizie wyników badań sejsmicznych zostaną podjęte decyzje odnośnie dalszych działań. O planowanych pracach z wyprzedzeniem będziemy informować lokalną społeczność oraz media.

Na kiedy planowane jest zakończenie prac i jakich efektów spodziewa się po nich wykonawca prac?
Badania sejsmiczne potrwają do końca lipca. Opracowanie wyników badań sejsmicznych potrwa natomiast kilkanaście miesięcy. Inwestorem prac jest firma Energia Karpaty Zachodnie, a wykonawcą badań sejsmicznych jest firma United Olifield Services. Firma Aurelian Oil & Gas Poland jest udziałowcem w spółce Energia Karpaty Zachodnie posiadającej koncesje na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Jakie znaczenie dla regionu Śląska Cieszyńskiego będą miały te roboty?
Jeśli w gminie rozpocznie się wydobywanie gazu ziemnego to zgodnie z Ustawą Prawo Geologiczne i Górnicze część zysków będzie wpływała na konto gminy. Gminną kasę zasilą opłaty z tytułu podatku od nieruchomości oraz, w przypadku odkrycia złóż węglowodorów nadających się do eksploatacji, także opłaty eksploatacyjnej w wysokości 4,90 zł / 1000 nm3 dla gazu ziemnego. Gminie przysługuje 60% udziału we wpływach z opłaty eksploatacyjnej pobieranej na jej terenie. Dzięki temu, że gmina się wzbogaci poziom życia mieszkańców również wzrośnie. Inwestycja to także szansa na rozwój lokalnej gospodarki. Zatrudnieni przy inwestycji pracownicy będą korzystali z lokalnych usług, gastronomii, hoteli, co również będzie korzystne dla gmin.

Czy firma planuje jakieś inwestycje na naszym terenie?
Wszystkie nasze inwestycje prowadzimy w oparciu o zasadę zrównoważonego rozwoju. Energia Karpaty Zachodnie, będzie angażować się w życie lokalnej społeczności czy gminy, na terenie której prowadzi prace. Na tym etapie jednak za wcześnie jest mówić o szczegółach. Warto dodać, że gaz ziemny jest najczystszym paliwem kopalnym i zwiększenie jego wykorzystania kosztem węgla kamiennego może pozytywnie wpłynąć na środowisko.

W jakich miejscach będziecie prowadzić prace?
Badania są prowadzone na terenie powiatów cieszyńskiego, bielskiego, oświęcimskiego oraz wadowickiego. Prace obejmują wybrane miejsca w Bielsku-Białej oraz gminach Dębowiec, Goleszów, Skoczów, Brenna, Jasienice, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Kozy, Bestwina, Ustroń, Oświęcim, Polanka Wielka, Osiek, Przeciszów, Wieprz, Brzeszcze, oraz Zator.

Czy istnieje możliwość, że prace mogą przeszkadzać mieszkańcom zamieszkującym w pobliżu wykonywanych robót?
Zarówno firma Energia Karpaty Zachód jak i United Oilfield Services dokładają wszelkich starań, aby prowadzone prace były jak najmniej uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. Badania sejsmiczne są bezpieczne dla ludzi, zwierząt, środowiska naturalnego oraz budynków mieszkalnych. Fale generowane przez pojazdy wibrujące są niewielkie i niewyczuwalne z odległości większej niż 40 metrów. Poziom dźwięku i wibracji porównywalny jest do przyjeżdżającego tramwaju lub samochodu ciężarowego. Chcielibyśmy podziękować wszystkim mieszkańcom za cierpliwość i wyrozumiałość.

Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ciekawy artykuł szkoda tylko ze autor jakos tak zapomniał ze sa rejony które taka eksploatacja zniszczyła i co ciekawe i zatruciu srodowiska juz nikt ie mowi czyzby kasa przed oczami ja mówie stop wydobyciu gazu łupkowego

przecież gazu już płynie do Czech - Premier odkręcił kurek

Można chyba spróbować wyobrazić sobie kopalnię odkrywkową np. im. Bronisława Komorowskiego, w której górnicy wykopując skały zawierające gaz, rozłupują każdy kawałek urobku, aby uwolnić z niego gaz.

Prace obejmują wybrane miejsca w Bielsku-Białej oraz gminach Dębowiec, Goleszów, Skoczów, Brenna, Jasienice, Czechowice-Dziedzice, Wilamowice, Kozy, Bestwina, Ustroń, Oświęcim, Polanka Wielka, Osiek, Przeciszów, Wieprz, Brzeszcze, oraz Zator. - Exsimus - widzisz wśród tych gmin Cieszyn, bo ja nie!

Miejsca pracy w Dębowcu czy Goleszowie, czy na obrzeżach Cieszyna - żadna różnica w dojeździe.

Będą robić te wstrząsy sejsmiczne odkrywkowo ?, Koncepcja wydobywania gazu odkrywkowo, jak wiemy już była i został tylko śmiech.

A czy gdzieś na świecie prowadzone są badania złóż gazu lub wydobycie gazu metodą odkrywkową?

No niemożliwe. Może dzięki temu będzie jakaś robota w Cieszynie za uczciwe pieniądze, bo na razie z tym źle i trzeba daleko, daleko dojeżdżać do roboty....

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama