, poniedziałek 2 października 2023
Zatrzymają budowę spalarni?
Przeciwko budowie spalarni odpadów w Karwinie występuje organizacja ekologiczna oraz włodarze sąsiednich miejscowości. fot. www.sxc.hu fot: ARCDodaj do Facebook

Zatrzymają budowę spalarni?

KATARZYNA KOCZWARA, SM
Przeciwnicy budowy spalarni w Karwinie walczą urzędnikami. Będą domagać się, by ostateczne decyzje podejmowały instytucje nie związane z Karwiną i województwem morawsko-śląskim.

Pozew obywatelsko-ekologicznej organizacji Duha (Tęcza) w sprawie budowy spalarni śmieci w regionie morawsko-śląskim został odrzucony przez Nadzór Budowlany z Karwiny oraz Morawsko-Śląski Urząd Wojewódzki. Sytuacją zaniepokojone są władze Czeskiego Cieszyna. - Z zaciekawieniem i niepokojem śledzimy działania wokół spalarni odpadów, podobnie jak w przypadku każdego innego potencjalnego źródła zanieczyszczeń w naszym sąsiedztwie, mogącego pogorszyć i tak niekorzystną sytuację - mówi Dorota Havlíková, rzecznika Urzędu Miejskiego w Czeskim Cieszynie.

Przeciwnicy budowy spalarni śmieci w Karwinie zauważyli, że w dokumentacji dla Ministerstwa Środowiska w ramach procesu EIA (Environmental Impact Assessment - Ocena Oddziaływania na Środowisko - przyp. red.) w sprawie spalarni nie znalazł się warunek ograniczenia produkcji ciepła przez elektrociepłownię Dalkię. Uwagę na to jeszcze przed rozpoczęciem postępowania o zmianie zagospodarowania przestrzennego terenu, zwracał Andrzej Feber, burmistrz Stonawy. - Nadzór budowlany w Karwinie oraz organ odwoławczy - Urząd Wojewódzki, wszystkie sprzeciwy dosłownie zmiótł ze stołu, przy czym jego uzasadnienie było pełne sprzeczności - mówi burmistrz.

Przeciwnicy spalarni są zdania, że o decyzję o realizacji tej inwestycji powinny podejmować organy nie związane bezpośrednio z Karwiną. - W kolejnych postępowaniach konieczne jest wypracowanie takiego stanu rzeczy, by o istnieniu nowego źródła zanieczyszczenia w regionie karwińskim nie decydowali urzędnicy z Karwiny i województwa morawsko-śląskiego. Osoby sprawujące najwyższe stanowiska w tych instytucjach mogą być stronnicze ze względu na członkostwo w organach spółki spalarni - uważa Feber.

Burmistrz Stonawy wraz z wójtem Zebrzydowic, Andrzejem Kondziołką, m.in. za działania proekologiczne, w niedzielę (20 listopada) otrzymają nagrodę Ondraszka. Jest to regionalne wyróżnienie przyznawane osobistościom, które przyczyniły się do rozwoju "małego kraju" - Śląska Cieszyńskiego. Obaj panowie próbują udaremnić budowę spalarni w Karwinie.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Jeżeli spalać śmieci, to tylko we własnych domowych piecach, a nie w jakichś tam nowoczesnych spalarniach z filtrami.Dzięki temu, dym z moich śmieci wdycha sąsiad, jego dym inny sąsiąd itd.A to, że nowoczesna spalarnia funkcjonuje w centrum Wiednia nie może być dla nikogo żadnym argumentem.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama