, poniedziałek 15 lipca 2024
Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez Hranic
Uroczyste ogłoszenie wyników festiwalu miało miejsce 10 października w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy. fot: Małgorzata Koniorczyk/www.bordefestival.euDodaj do Facebook

Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez Hranic

REDAKCJA/MAT. PRAS.
Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic/Bez Hranic

Decyzją uczestników festiwalu „Złamany szlaban” otrzymał Cirk La Putyka z Pragi za przedstawienie „Runners". fot Małgorzata Koniorczyk

Zakończył się 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Bez Granic, zorganizowany w Cieszynie i Czeskim Cieszynie przez stowarzyszenia: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Oddział Regionalny w Cieszynie i Člověk na hranici z Czeskiego Cieszyna. Decyzją uczestników festiwalu „Złamany szlaban” otrzymał Cirk La Putyka z Pragi za przedstawienie „Runners".

Od 30 września do 10 października nie tylko na scenach teatralnych obydwu miast nad Olzą, ale także w Domu Narodowym Cieszynie oraz w Czytelni-Kawiarni Avion i ośrodku kultury KaSS Střelnice w Czeskim Cieszynie i w sali biblioteki w Trzyńcu zaprezentowano 16 przedstawień z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Tradycyjną nagrodę tego festiwalu – "Złamany Szlaban" – w drodze elektronicznego głosowania widzowie przyznali przedstawieniu „Runners” praskiego teatru Cirk LaPutyka (średnia ocen: 4,81), które o włos wyprzedziło również praskie kameralne przedstawienie lalkowe „Příběhy malé Lupitiny González” (Opowieści małej Lupitiny Gonzalez) teatru Loutky bez hranic z Pragi (średnia ocen: 4,79). Trzecie miejsce zdobyło przedstawienie Teatru Śląskiego „Pokora” według Szczepana Twardocha (ocena: 4,64), wyprzedzając o dwie setne znakomity spektakl „Yvonne” (czyli „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Gombrowicza) wystawiony przez teatr Maladype Színház z Budapesztu. W 85. rocznicę urodzin Václava Havla warszawskie Teatr Dramatyczny prezentował „Protest”; Scena Polska z Czeskiego Cieszyna uczciła jubileusz swego siedemdziesięciolecia premierą „Balladyny” zaprezentowaną w przedostatni dzień festiwalu.

Oprócz przedstawień obywały się w ramach festiwalu koncerty – wystąpił Mariusz Szczygieł z zespołem Res Factum oraz Wojciech Myrczek z Bogusławem Kaczmarem – oraz pospektaklowe dyskusje z widzami, lekcje teatralne i warsztaty. Festiwalowi towarzyszyło sześć wystaw: plastycznych, fotograficznych i plakatu; m.in. edukacyjna ekspozycja przybliżająca 100 lat teatru słowackiego. Dwie z nich prezentowane były w przestrzeni publicznej.

We wszystkich wydarzeniach po obydwu stronach Olzy wzięło udział około 10 tysięcy osób, z czego w samych wydarzeniach teatralnych uczestniczyło około 4 tysięcy widzów. Jeden spektakl – „Gadžové jdou do nebe” (Gadziowie idą do nieba) słynnego teatru Husa na provazku z Brna – nie mógł się odbyć z powodu choroby w zespole. Organizatorzy zapraszają więc na nieplanowany „after” 16 grudnia do Czeskiego Cieszyna, kiedy będzie można zobaczyć ten interesujący czesko-romski spektakl.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama