, czwartek 6 października 2022
Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości
X sesja zwyczajna VIII kadencji Rady Miejskiej Cieszyna rozpoczęła się od wystąpień zaproszonych gości. fot: FJDDodaj do Facebook

Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości

UM
Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości

O trudnych początkach festiwalu, jego historii oraz o nadchodzącej 30 już edycji opowiedział Janusz Legoń dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic". fot. FJD


Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości

Kolejnym i ważnym punktem sesji było wystąpienie dyr. Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesława Płygawko. fot. FJd


Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości

Edwin Bendyk zwrócił uwagę na reformy samorządowe, źródła kryzysu lokalnych społeczności, niż demograficzny, politykę senioralną, globalne ocieplanie, niską emisję ale również na zmiany technologiczne i politykę informacyjną. fot. FJD


Z obrad Rady Miejskiej Cieszyna: Wystąpienia zaproszonych gości

Burmistrz Gabriela Staszkiewicz podkreśliła, iż według jej zebranych informacji w Polsce nie ma podobnej sytuacji zwalniania szpitali z obowiązku płacenia podatku. fot. FJD

W czwartek, 29 sierpnia odbyła się X sesja zwyczajna VIII kadencji Rady Miejskiej Cieszyna. Sesja rozpoczęła się od wystąpień zaproszonych gości. Tematami ich wystąpień była polityka samorządowa, działaniami oraz problemami z jakimi boryka się Szpital Śląski w Cieszynie oraz przygotowania do 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Bez Granic".

Polityka samorządowa

Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta, szef działu naukowego tygodnika "Polityka" swoje wystąpienie poświęcił tematowi „Polska mniejszych i średnich miast: bariery rozwoju, wyzwania, progresywne recepty". Temat w przedwyborczym czasie ważny szczególnie dla samorządów mniejszych miast. Dziennikarz zwrócił uwagę na reformy samorządowe, źródła kryzysu lokalnych społeczności, niż demograficzny, politykę senioralną, globalne ocieplanie, niską emisję ale również na zmiany technologiczne i politykę informacyjną. Swoim wystąpieniem zaprosił radnych i zebranych gości do udziału w panelu dyskusyjnym, który odbędzie się w dniu dzisiejszym tj. 30 sierpnia o godz.18:00 w Świetlicy KP” Na Granicy” ul. Przykopa 20 Cieszyn. Udział w spotkaniu potwierdzili Gabriela Staszkiewicz - Burmistrz Miasta Cieszyna, Marcin Bazylak - Prezydent Dąbrowy Górniczej oraz dr hab. Joanna Wowrzeczka - radna Rady Miejskiej Cieszyna.

Szpital - ważnym miejscem na mapie naszego miasta

Kolejnym i ważnym punktem sesji było wystąpienie dyrektora Szpitala Śląskiego w Cieszynie Czesława Płygawko. Radni mogli zapoznać się z pracą szpitala, działaniami na rzecz pacjentów, nowymi inwestycjami, ale również problemami z jakimi szpital boryka się od dawna. Poruszono ważną kwestię umorzenia podatku od nieruchomości, co z pewnością wpłynęłoby pozytywnie na poprawę kondycji finansowej szpitala. Burmistrz Gabriela Staszkiewicz podkreśliła, iż według jej zebranych informacji w Polsce nie ma podobnej sytuacji zwalniania szpitali z obowiązku płacenia podatku. W odpowiedzi Joanna Pawełek zastępca dyrektora ds. Finansowych Szpitala przedstawiła 17 przykładów miast które umorzyły podatek szpitalom. Jednocześnie zaznaczyła, że są miasta które nie umarzają podatku, ale w zamian wspierają szpitale w innej formie dofinansowania.

Nie zabrakło również pytań ze strony radnych o zamknięty właśnie Oddział Chirurgii Dziecięcej oraz o problemy kadrowe. Z dyskusji wynikło jednak, że przedstawiciele miasta nie odpowiadali na kierowaną do nich propozycję spotkania jak również radni nie skorzystali z zaproszenia odwiedzin szpitala. Do tej pory Urząd Miasta nie był zainteresowany żadną formą współpracy ze szpitalem. W czasach gdy otwarcie mówi się już o rządowych planach likwidacji szpitali powiatowych naszym wspólnym zadaniem jest utrzymanie funkcjonowania cieszyńskiego szpitala. W działania na rzecz szpitala powinny włączyć się więc wszystkie gminy i miasta naszego powiatu. Niewątpliwie wizyta przedstawicieli Szpitala Śląskiego jest początkiem dyskusji i miejmy nadzieję owocnej współpracy.

Kultura w Cieszynie czyli 30. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”.

O trudnych początkach festiwalu, jego historii oraz o nadchodzącej 30. edycji opowiedział Janusz Legoń dyrektor artystyczny festiwalu.
Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" (do 2004 pod nazwą Na Granicy) powstał z potrzeby budowania mostów porozumienia w regionie, w którym jest to szczególnie potrzebne ze względu na skomplikowaną przeszłość i niekiedy żywe do dzisiaj stereotypy na temat sąsiadów.

Inicjatywa zrodziła się u progu wolności, kiedy Polska i ówczesna Czechosłowacja wracały do rodziny państw demokratycznych. Kiedy cieszyńscy aktywiści Solidarności Polsko-Czechosłowackiej i członkowie Forum Obywatelskiego w Czeskim Cieszynie postanowili podjąć wspólne działania kulturalne, Jakub Mátl (czeski filozof, uczeń Jana Patočki) i Jerzy Kronhold (poeta Nowej Fali i dramatopisarz) zaproponowali zorganizowanie wspólnego festiwalu teatralnego.

Pierwszy (w 1990 roku) był poświęcony prezentacji polskich i czechosłowackich wystawień sztuk Václava Havla. Kolejne rozwinęły się w międzynarodowy festiwal, który nie tylko prezentuje najciekawsze przedstawienia teatralne, przekraczając granice estetyk, konwencji i gatunków, ale także wiele dodatkowych działań, takich jak konferencje, wystawy, dyskusje, warsztaty, koncerty, przeglądy teatrów dziecięcych i młodzieżowych, czytania sztuk, „pociąg teatralny” we współpracy z festiwalem Dream Factory w Ostrawie itp.

Sukces pierwszych festiwali dał początek innym polsko-czeskim działaniom kulturalnym, takim jak Festiwal SPCz, przegląd filmowy Kino na Granicy, prestiżowe wystawy, cykl konferencji Dialogi Havlowskie czy ostatnio interdyscyplinarny projekt Dux Poloniae Baptizatur. Stał się też inspiracją dla międzynarodowych działań, takich jak Święto Trzech Braci, Dekada Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej czy Strašidla na Zámku, bez których trudno dzisiaj wyobrazić sobie kalendarz kulturalny Cieszyna i Czeskiego Cieszyna.

Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nasi radni powinni walczyć o szpital. Dlaczego tego nie robią? Szpital rozwija się i stara dla swoich pacjentów, dlaczego burmistrz tego nie zauważa?

Ciekawe czy PANI BURMISTRZ gdyby sama byla chora, a brakłoby na leki i wynagrodzenia dla lekarzy - zdecydowalaby o zwolnieniu szpitala???

Ciekawe czy PANI BURMISTRZ gdyby sama byla chora, a brakłoby na leki i wynagrodzenia dla lekarzy - zdecydowalaby o zwolnieniu szpitala???

Pani Burmistrz mija się z prawda, bo wiele szpitali ma umorzone długi lub jest zwolniona z nich.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama