, wtorek 23 lipca 2024
Wójtowie Chybia i Zebrzydowic protestują przeciw cięciom w Kolejach Śląskich
Przypomnijmy, że kolejowa spółka województwa śląskiego, która boryka się ze sporymi problemami finansowymi, od początku czerwca rozpoczęła wdrożenie planu naprawczego. fot: D T G/Wikimedia CommonsDodaj do Facebook

Wójtowie Chybia i Zebrzydowic protestują przeciw cięciom w Kolejach Śląskich

JM
Wprowadzone od początku czerwca zmiany w rozkładzie Kolei Śląskich nie ominęły pociągów kursujących w powiecie cieszyńskim. Przeciwko cięciom wspólnie protestują władze Chybia i Zebrzydowic.

Przypomnijmy, że kolejowa spółka województwa śląskiego, która boryka się ze sporymi problemami finansowymi, od początku czerwca rozpoczęła wdrożenie planu naprawczego. W efekcie w całym województwie zlikwidowanych zostało 39 proc. połączeń. Zmiany nie ominęły również pociągów kursujących w naszym regionie. Z Wisły do Katowic, w ciągu tygodnia zamiast dotychczasowych sześciu par pociągów kursują od dziś cztery pary pociągów. Na trasie Cieszyn - Czechowice-Dziedzice zamiast dotychczasowych siedmiu pociągów kursują cztery.

Przeciwko zmianom w rozkładzie Kolei Śląskich wspólnie zaprotestowali Elżbieta Dubiańska-Przemyk, wójt gminy Chybie, oraz Andrzej Kondziołka, wójt gminy Zebrzydowice. - Znacząca redukcja ilości kursów Kolei Śląskich na linii S58 Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice - Cieszyn przyczyni się do tego, że możliwości dojazdu pomiędzy gminami Zebrzydowice, Strumień, Chybiem Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, jak również w kierunku Cieszyna, zostaną ograniczone w sposób wręcz drastyczny - piszą włodarze w liście do Mirosława Sekuły, marszałka województwa śląskiego.

Zauważają, że negatywnym skutkiem podjętych decyzji będzie postępująca degradacja linii kolejowej, zwłaszcza na odcinku Zebrzydowice - Cieszyn, i zmniejszenie frekwencji w pociągach osobowych, przy coraz mniejszej częstotliwości ich kursowania. A to oznacza spore problemy dla dużej grupy mieszkańców gmin Chybie, Zebrzydowice, Strumień, dojeżdżających do szkół ponadgimnazjalnych i wyższych oraz do pracy do Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej i Cieszyna. Jednocześnie podkreślają, że dla linii Czechowice-Dziedzice - Zebrzydowice nie ma obecnie jakiejkolwiek alternatywnej formy transportu publicznego. Dodatkowo zwracają uwagę, że zmniejszenie liczby połączeń na linii S6 Katowice - Wisła pogorszy komunikację powiatu cieszyńskiego ze stolicą województwa śląskiego.

- Prosimy raz jeszcze o przedstawienie docelowej koncepcji funkcjonowania pasażerskiego transportu kolejowego w południowej części województwa śląskiego, zwłaszcza na obszarze powiatu cieszyńskiego i jego pogranicza z powiatem bielskim - apelują w piśmie zaadresowanym do marszałka województwa śląskiego.

Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a burmistrz Mieczysław jak zwykle, nie widzi problemu! Może nich się przyłaczy do protestu?

dokładnie

Tradycyjnie Cieszyn o nic nie interweniuje. Po za tym to już jest koniec transportu publicznego w naszym regionie. Ten problem naświetlaliśmy w CSMK com.pl a każdy się z nas śmiał, teraz przekonali się sami tylko jest już za późno. Moim zdaniem jest tylko jeszcze jeden ostateczny sposób na ten problem. Pozew zbiorowy przeciwko kolei i Marszałkowi za to że robią nas gorszych i dyskryminują lokalne społeczeństwo zostawiając nas zdanych tylko samochody. Ja rozumiem pseudo oszczędności, ale cięcia kursów powinny być uzgadniane z mieszkańcami a nie od górnie, bo tak im pasowało według obiegów pociągów. Np. z Cieszyna wyrzucić pociąg po 8smej czy 11stej ale po 19stej musi być- przecież zbliżają się wakacje, wyjazdy, powroty itd, itp.
MARSZAŁEK NIE JEST WŁAŚCICIELEM ŚLĄSKA TYLKO NASZYM PRACOWNIKIEM BO UTRZYMUJEMY GO Z NASZYCH PODATKÓW !!!!!.
JAK WSZYSCY TO WSZYSCY I WŁADZA TEŻ NIECH MA TAKIE SAME PROBLEMY SKORO NAM TAKIE ZAFUNDOWAŁA.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama