, środa 18 maja 2022
Wisła: Powalone drzewa tuż nad jezdnią
Na zły stan pobocza wskazują mieszkańcy Wisły i inni użytkownicy drogi. fot: fot. nadesłana przez CzytelnikaDodaj do Facebook

Wisła: Powalone drzewa tuż nad jezdnią

MB
Wisła: Powalone drzewa tuż nad jezdnią

Niebezpieczne są nie tylko strome odcinki zbocza zupełnie pozbawione muru, ale także powalone pnie drzew, które obecnie leżą na stromym zboczu tuż nad jezdnią, fot. nadesłana przez Czytelnika


Wisła: Powalone drzewa tuż nad jezdnią

Na zły stan pobocza wskazują mieszkańcy Wisły i inni użytkownicy drogi, fot. nadesłana przez Czytelnika.

Na rozpoczęcie generalnego remontu drogi wojewódzkiej 941 na terenie Wisły mieszkańcy będą musieli jeszcze sporo poczekać. Wciąż trwają bowiem prace projektowe inwestycji. Tymczasem użytkowanie tej drogi staje się coraz bardziej uciążliwe i niebezpieczne.

Pomiędzy rondem Oazy w Wiśle a centrum miasta wzdłuż drogi wojewódzkiej 941 ciągnie się mur oporowy zabezpieczający drogę. Według mieszkańców problem polega na tym, że jest to zabezpieczenie wątpliwe ze względu na zniszczenia muru i zaniedbanie stromego zbocza. Na zły stan pobocza wskazują mieszkańcy Wisły i inni użytkownicy drogi. Od jednego z nich otrzymaliśmy list w tej sprawie.

- Trakt pieszy i ciąg komunikacyjny przy ul. 1 Maja o wyjątkowo dużym natężeniu ruchu, pomiędzy rondem Oazy a centrum Wisły są zagrożone z wielu powodów. Wzniesiony w latach trzydziestych wysoki mur oporowy jest niekompletny i składa się z kilku części - wskazuje nasz Czytelnik. Dalej podkreśla, że niebezpieczne są nie tylko strome odcinki zbocza zupełnie pozbawione muru, ale także powalone pnie drzew, które obecnie leżą na stromym zboczu tuż nad jezdnią. Do materiału dołączamy fotografie obrazujące aktualną sytuację.

- Wielka szkoda, że właściciel lasu nie ma pomysłu, jak temu zaradzić, aby suche i powalone drzewa nie były zagrożeniem. Jeden z powalonych konarów praktycznie sięga już koryta wojewódzkiej drogi i wystaje nad jej poboczem - komentuje sprawę mieszkaniec Wisły. - Szkoda również, że nikt z Dyrekcji Zarządu Dróg Wojewódzkich [zarządca tej drogi - przyp. red.] nie monitoruje takich zagrożeń, niedociągnięć i nie interweniuje, by chronić życie tysięcy kierowców przed ewentualnym wypadkiem czy innym nieszczęściem - dodaje.

Poproszony o komentarz w tej sprawie rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, Ryszard Pacer odpowiada, że musi skonsultować ten problem z odpowiednim wydziałem ZDW. Podkreśla jednak, że jeśli martwe konary zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego, powinny być usunięte. Do najważniejszych zadań ZDW należy "utrzymanie nawierzchni drogi, chodników, drogowych obiektów inżynierskich, urządzeń zabezpieczających ruch i innych urządzeń związanych z drogą”.

Mieszkańcy apelują także do władz samorządowych, by zajęły się problemem. - Ten obszar leśny położony w centrum miasta jest dość opuszczony i zaniedbany, co nie znaczy, że tak ma pozostać. Apelujemy o działania, aby zostały podjęte stosowne kroki, by w przyszłości nie doszło do jakiegoś wypadku czy innej tragedii spowodowanej czyimś zaniedbaniem - proszą mieszkańcy.

[Aktualizacja z dn. 19.02.2015 r.]

Przypomnijmy, że za inwestycję odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jednak kiedy w istocie rozpocznie się remont, nie zależy od ZDW w Katowicach. Plany dla i budżet urzędu przygotowuje i zatwierdza zarząd województwa śląskiego i Sejmik Samorządowy. Przebudową zostanie objęta droga na odcinku ok. 5 km. od końca obwodnicy miejscowości Ustroń do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 942 (rondo na Oazie). W listopadzie ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej tej inwestycji. Wybrano ofertę firmy Projekty i Nadzory Drogowe Europrojekt Andrzej Kula, a wartość usługi to ok. 771 tys. zł brutto. Według wstępnych szacunków remont tego odcinka drogi będzie kosztować od 20 do 25 mln zł.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama