, poniedziałek 15 lipca 2024
Wisła: Burmistrz zdeterminowany w walce o basen
Trudno oprzeć się wrażeniu, że PZSN "Start” gra na zwłokę i termin podjęcia ostatecznej decyzji przekłada z miesiąca na miesiąc. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Wisła: Burmistrz zdeterminowany w walce o basen

MAŁGORZATA BRYL
Najdalej 30 czerwca br. miała wyjaśnić się sprawa przyszłości terenów miejskiego kąpieliska w Wiśle, które znajdują się w wieczystym użytkowaniu PZSN „Start”. Mimo że jest już połowa sierpnia, ta sprawa nadal tkwi w zawieszeniu.

Strategicznie położonemu kąpielisku w urokliwej części Wisły jest potrzebny gruntowny remont, by mogło wznowić swoją działalność. Podczas sesji Rady Miejskiej w marcu br. prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start”, Łukasz Szeliga zapewnił wiślańskich samorządowców, że jeśli do końca czerwca nie uda się znaleźć inwestora zainteresowanego przeprowadzeniem remontu, teren, który jest obecnie w wieczystym użytkowaniu PZSN "Start”, powróci do miasta.

3 lipca Jan Poloczek spotkał się z prezesem PZSN "Start” w sprawie przyszłości wiślańskich basenów. Jednak decyzja nie zapadła, burmistrz został zapewniony, że sprawa wyjaśni się jeszcze w lipcu podczas zebrania PZSN "Start”. Niemniej i także w lipcu nie została podpisana umowa z inwestorem, a PZSN „Start” nadal nie podjął decyzji o przekazaniu terenu.

Tymczasem mamy połowę sierpnia, a podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Wiśle radni z niecierpliwością dopytywali, co dalej z basenami. - W poniedziałek, 11 sierpnia rozmawiałem z Tomaszem Szeligą, bo w sobotę odbył dwa spotkania biznesowe z inwestorami, którzy są zainteresowani wyremontowaniem kąpieliska - mówił burmistrz Wisły, Jan Poloczek. - Są dwie firmy, które chciałyby wejść z remontem na ten teren. Kolejne spotkanie w tej sprawie ma odbyć się na początku września - dodał.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że PZSN „Start” gra na zwłokę i termin podjęcia ostatecznej decyzji przekłada z miesiąca na miesiąc. - Jeśli to będzie dalej taki słomiany zapał, czyli jest obietnica, a nic się nie dzieje, to trzeba będzie poczynić bardziej zdecydowane kroki, by miasto stało się z powrotem właścicielem basenów. Pan Szeliga powiedział, że są teraz w stanie uruchomić te baseny. Ofertę jednej z firm otrzymałem na swoje biurko, jest to firma budowlana z Rybnika, która gwarantuje uruchomienie basenów na przyszły sezon - powiedział Poloczek. - Jednak nie traktowałbym tego jeszcze jako pewnik, bo często już były zapewnienia, z których nic nie wynikało. Na początek września zażyczyłem sobie spotkanie z przedstawicielami tych dwóch firm, żeby usłyszeć to na własne uszy. Jeżeli byłoby to prawdą, to chciałbym żeby to porozumienie między prezesem „Startu” a inwestorem zostało podpisane w mojej obecności - dodał.

A co jeśli po raz kolejny we wrześniu sprawa zostanie oddalona? - Powiem szczerze, że chciałbym wierzyć, że to zmierza w kierunku remontu. Jednak jeśli nie, to trzeba będzie działać w kierunku, żeby dobrowolnie oddali te tereny miastu, a jak nie, to wystąpimy na drogę sądowniczą, by je wyegzekwować - zapowiedział burmistrz. - Najpierw jednak zaproponuję prezesowi, żeby przedstawiciele miasta Wisła zostali zaproszeni na zebranie zarządu do Warszawy i żebyśmy wreszcie po męsku porozmawiali. Jeśli nie dają sobie z tym rady, to niech dobrowolnie oddadzą nam te tereny - dodał.

Jednak zarówno dobrowolne zrzeczenie, jak i droga sądownicza są bardzo czasochłonne. Stąd dla szybkości podjęcia inwestycji najlepsze będzie takie rozwiązanie, że teren kąpieliska zostaje po stronie PZSN "Start”.

- Pan Szeliga zapewnił mnie wczoraj, że jest to grupa bardzo konkretnych inwestorów - stwierdził przewodniczący Rady Miejskiej, Janusz Podżorski. - Już we wrześniu poprosi o spotkanie i przedstawi informacje, co udało się tam wynegocjować. Ta grupa oprócz basenów chciałaby zaoferować szerszą współpracę Stowarzyszeniu "Start” - dodał. - Ja już jestem bardzo ostrożny w tych słowach mówionych, ale zobaczymy, co będzie teraz - stwierdził burmistrz. - Jeśli pan prezes Szeliga mówi panu przewodniczącemu to samo, co mi, to mam podstawy wierzyć, że tym razem jest wiarygodny.

Pozostaje więc czekać dalej na decyzję zarządu „Start” i wynik rozmów z rzeczonymi inwestorami we wrześniu. - Najgorsze jest to, że wszyscy myślą, że te baseny są miejskie i to moja nieudolność, że kąpielisko jest nieczynne. Państwo to czujecie i ludzie o tym mówią, że to jest teraz w Wiśle ten temat, któremu trzeba poświęcić największą uwagę - powiedział burmistrz. - Przegłosowaliśmy sprawę obligacji i ja bym nie żałował pieniędzy, żeby uruchomić te baseny, bo dla rozwoju miasta turystycznego jest to kluczowe - dodał.

Przypomnijmy, że remont kąpieliska ma dwie perspektywy. Jedna jest związana z kompleksowym remontem nie tylko basenów, ale i obejścia oraz całej przyległej infrastruktury. Druga, skromniejsza, wiąże się tylko z odnowieniem basenów. W ramy podstawowego remontu na pewno wejdzie wymiana niecek basenowych oraz zapewnienie podgrzewania wody, aby od kwietnia do września miała temperaturę na poziomie ponad 20 stopni. Z kolei większa inwestycja zakładałaby zmianę standardu przyległych obiektów hotelowo-sportowych, dobudowanie dodatkowej sali, zadbanie o atrakcje dla dzieci na kąpielisku, np. brodziki czy zjeżdżalnie.

Inwestycja ma ruszyć jak najszybciej. Jeśli "Start” odda teren Wiśle, miasto ma ambitny plan oddania wyremontowanych basenów z podgrzewaną wodą w sezonie letnim 2015 roku.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

I to jest wymowny przykład, co robi z politykami demokracja zwłaszcza przed wyborami. Ten wygra, kto więcej populistycznych bzdur naobiecuje, bo większość jest głupia. Dlatego oni na wyścigi bredzą o remoncie basenu, który będzie deficytowy i który jeszcze bardziej zrujnuje budżet miasta.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama