, niedziela 14 sierpnia 2022
W rejonie Bielska-Białej będą szukać ropy naftowej i gazu ziemnego
Prace poszukiwawcze rozpoczną się po wydaniu odpowiedniego rozszerzenia otrzymanej wcześniej koncesji, a ich wykonawcą będzie firma Energia Karpaty Zachodnie. fot: Gaj777/wikimediacommons.org.plDodaj do Facebook

W rejonie Bielska-Białej będą szukać ropy naftowej i gazu ziemnego

BARBARA ŚLIŻ
W Bielsku-Białej ma dojść do zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Prace polegać będą głównie na wykonaniu szeregu badań i analiz geologicznych terenu.

Zgodnie z decyzją ministra środowiska, Marcina Korolca, w Bielsku-Białej będą prowadzone poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Prace rozpoczną się po wydaniu odpowiedniego rozszerzenia otrzymanej wcześniej koncesji, a ich wykonawcą będzie firma Energia Karpaty Zachodnie.

Badania przeprowadzone zostaną na obszarze wielu gmin i miast: m.in. Czechowic-Dziedzic, Szczyrku, Żywca. - Po ich przeprowadzeniu, w jednej z wybranych gmin przewiduje się wykonanie jednego otworu wiertniczego i opcjonalnie drugiego otworu, do głębokości do 4500 m. Czas, w jakim prace mają być prowadzone, określany jest w koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie kopalin, wydawanej przez ministra środowiska - informuje Małgorzata Zielonka, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. - W chwili obecnej czekamy na analizę i opinię dokumentacji dotyczącej koncesji, która jest wymagana ze względu na fakt, że obszar planowanej inwestycji znajduje się także częściowo na terenie województwa małopolskiego - dodaje rzeczniczka.

Udzielnie koncesji na poszukiwanie i rozpoznawanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego zależne jest od ministra środowiska, ale wymaga także uzyskania opinii właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

Prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult, pozytywnie zaopiniował wniosek o przeprowadzenie badań poszukiwawczych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. - Uznaliśmy za zasadne przeprowadzenie badań geologicznych niezbędnych do poszukiwań, pod warunkiem nie wykonywania geologicznych otworów wiertniczych na terenie miasta Bielska-Białej - komentuje Tadeusz Januchta z Wydziału Ochrony Środowiska w Bielsku-Białej.

Informacje, dotyczące szczegółowej lokalizacji badań i wierceń zamieszcza się w projekcie robót geologicznych. Mapa koncesji i wniosków na poszukiwanie gazu ziemnego dostępna jest na stronie internetowej www.mos.gov.pl.

Komentarze: (1)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

przydałoby się nam jakieś naftowo-gazowe Eldorado...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama