, czwartek 6 października 2022
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie otwarto Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego
W sobotę dokonano otwarcia Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy. fot: www.cloveknahranici.czDodaj do Facebook

W Cieszynie i Czeskim Cieszynie otwarto Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego

UM
W Cieszynie i Czeskim Cieszynie otwarto Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego

Uroczystemu otwarciu "Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego" w Ośrodku Czasu Wolnego Amos w Czeskim Cieszynie towarzyszył między innymi wernisaż prac Agnieszki Pawlitko. fot. cloveknahranici.eu

W symboliczny sposób Cieszyński Ośrodek Kultury COK Dom Narodowy oraz Ośrodek Czasu Wolnego AMOS z Czeskiego Cieszyna otworzyły wspólne Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego. Siedziba główna "centrum" zlokalizowana została w Domu Narodowym, a jego oddział w AMOSie i jest efektem transgranicznego projektu, z którym mieszkańcy obu miast spotykali się przez ostatnie 3 lata.

Wspólne Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego powstało w ramach realizacji transgranicznego, czesko-polskiego projektu "Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego", którego celem było podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu w oparciu o wspólną ofertę turystyczną budowana wokół fenomenu i dziedzictwa cieszyńskiej kultury ludowej. Symboliczne otwarcie Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego odbyło się w piątek w Ośrodku Czasu Wolnego AMOS w Czeskim Cieszynie, a dzień później w Cieszyńskim Ośrodku Kultury COK Dom Narodowy.

- Świętujemy otwarcie Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego, które jest zwieńczeniem wielu działań realizowanych przez Cieszyński Ośrodek Kultury COK Dom Narodowy oraz Ośrodek Czasu Wolnego AMOS z Czeskiego Cieszyna. Cieszę się ogromnie, iż dzięki realizacji projektu udało się połączyć dwa ośrodki, które w równym stopniu zajmują się pielęgnacją i krzewieniem kultury ludowej Śląska Cieszyńskiego. Projekt się powoli kończy, ale z pewnością współpraca trwać będzie dalej, a Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego będzie miejscem, w którym twórcy ludowi będą czuć się jak u siebie w domu - mówi Petra Slováček Rypienová, koordynator czesko-polskiego, unijnego projektu "Kaj indzi inakszy - u nas po naszymu. Kultura ludowa Śląska Cieszyńskiego", w ramach którego powstało "centrum". - W projekcie, który umożliwił m.in. organizację wielu tradycyjnych imprez kulturalnych, a także gruntowny remont Cieszyńskiego Ośrodka Kultury najważniejsze było i jest to, że jest to projekt "u nas", gdzie żyje się dobrze, a także "Śląsk Cieszyński", który jest nośnikiem wielu wartości i sam w sobie stanowi dziedzictwo kulturowe - dodaje Petra Slováček Rypienová.

Dwudniowe otwarcie Centrum folkloru Śląska Cieszyńskiego było niewątpliwie świętem kultury ludowej i gwary cieszyńskiej, podczas którego zorganizowanych zostało wiele wystaw, wystąpień i koncertów, w tym jubileuszowy koncert folklorystycznego zespołu dziecięcego Slezanek, który w tym roku świętuje 40 lat swojej działalności.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama