, sobota 13 sierpnia 2022
Välkky ma poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych
Rodzice i nauczyciele od wielu miesięcy apelowali o poprawienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w rejonie szkół.  fot: RoadService.plDodaj do Facebook

Välkky ma poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

JAKUB MARCJASZ
Välkky ma poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych

Dzięki migającym diodom kierowcy też częśćiej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. fot. RoadService.pl

Mieszkańcy Goleszowa i Bażanowic wreszcie dopięli swego. Przy przyjściach dla pieszych w pobliżu szkół zamontowany został fiński system, dzięki któremu przejście przez drogę ma być bezpieczniejsze.

Przebiegająca przez miejscowości droga łącząca Cieszyn z Ustroniem, należy do jednych z najczęściej uczęszczanych w regionie, dlatego rodzice i nauczyciele od wielu miesięcy apelowali o wprowadzenie rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych w rejonie szkół. - Niestety, wielu kierowców nie przestrzegało przepisów co stanowiło zagrożenie dla naszych uczniów. Montaż systemu na pewno poprawił bezpieczeństwo. Już teraz widzimy, że na widok migających świateł kierowcy zwalniają - cieszy się Barbara Romaniuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Goleszowie.

Fiński system Välkky polega na montażu na słupkach znaku D-6 - "przejście dla pieszych" nakładek posiadających własne zasilanie. Jak działa? Detektor ruchu wykrywa obecność osoby zamierzającej przekroczyć jezdnię i uruchamia skierowane w stronę ulicy diody led, które zaczynają migać niebieskim, intensywnym światłem. Sygnał może być widziany przez kierowców z odległości 200 m, a przy złej widoczności z 50 m. To daje im czas na odpowiednią reakcję. I jak pokazują badania system się sprawdza.

- Niezależna firma consultingowa Destia ustaliła poziom redukcji prędkości nadjeżdżających pojazdów o 4-5 proc., co w odniesieniu do wcześniej prowadzonych badan zapewnia redukcję wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych o 20 proc. i spadek liczby wypadków powodujących obrażenia pieszych o 10 proc. - mówi Paweł Fojcik, zastępca dyrektora firmy Road Service, która instaluje system Välkky. Dzięki migającym diodom kierowcy też częściej zatrzymują się przed przejściem dla pieszych. - Badania pokazały, że trwałym efektem działania Välkky jest również wzrost w ciągu miesiąca od instalacji o 10 proc. liczby kierowców ustępujących pierwszeństwa pieszym, a po roku od instalacji efekt ten się podwaja sięgając około 20 proc. kierujących - dodaje Fojcik.

O tym, że system zainstalowany zostanie właśnie w gminie Goleszów, Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych zdecydował wspólnie z Komendą Powiatową Policji w Cieszynie. Jeszcze w tym tygodniu z działaniem systemu zaznajomieni zostaną najmłodsi.

Niewykluczone, że w przyszłości podobny system zostanie zamontowany również w obrębie innych szkół na terenie powiatu cieszyńskiego, ale wszystko uzależnione jest od dostępnych środków finansowych.

- Uważamy, że bardzo ważne jest podejmowanie wszelkich możliwych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa pieszych, a szczególnie tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego - dzieci i młodzieży szkolnej, gdyż jest to grupa, która ze względu na ograniczone zdolności postrzegania i rozumienia zagrożeń ruchu drogowego oraz warunki fizyczne wymaga szczególnej troski - podkreśla Magdalena Suchanek-Kowalska, dyrektorka Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Cieszynie.

Koszt montażu urządzenia na jednym przejściu wnosi ok. 10 tys. zł.

Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

a co wam to przeszkadza?zainstalowali zle, nie bylo tez zle, typowo polskie narzekanie, podobnie bylo z rondem w gorkach wielkich, ile bylo narzekania ze to nie rondo , ze to kpina, ale nikt nie zauwazyl ze dzieki temu jeszcze nikt nie zginal, zdarzaja sie tylko lekkie stluczki szalejacych hanysow, a przed budowa ronda co roku ktos ginal!
podobnie jest z fotoradarami, najbardziej przeszkadzaja tym co nie stosuja sie do przepisow i ograniczen!!!

A to ze znowu zmarnowano publiczne pieniadze

za te pieniadze mozna poprawnie oswietlic i oznakowac te przejscia. migajace swiatelka to kompromitacja starostwa

najwieksze nieporozumienie i glupota jakie ostatnio widzialam

Marna argumentacja chyba bronisz wyrzucone w bloto pieniadze.
Niech zainstaluja rozowe zarowki to zdejme noge z pe... gazu.

System mryga niezależnie czy ktoś idzie po chodniku czy jedzie auto po ceście...bubel

Fajnie ze podejmuja dzialania, niefajnie ze niezgodnie z obowiazujacymi przepisami.
Skad kierowca ma wiedziec co oznaczaja migajace niebieskie swiatelka

A jakiż to przepis złamano??
No chyba właśnie o to chodzi, że kierowca zauważając niebieskie światełka i nie wiedząc co oznaczają zdejmuje automatycznie nogę z gazu, a to już połowa sukcesu, a następnie czujniej się rozgląda - dostrzegając oznakowanie przejścia dla pieszych.
Niestety "polski" kierowca notorycznie ignoruje ogólnie stosowane znaki i sygnały drogowe, w efekcie czego niestety wielu pieszych ginie na przejściach - wystarczy przejrzeć ogólnie dostępne statystyki policyjne.
Być może właśnie taki nietypowy system podniesie poziom bezpieczeństwa na przejściach, a sceptyków, którzy źle się czują jak czegoś nie skrytykują serdecznie pozdrawiam ;)

taka glupote trzeba nie tylko krytykowac ale i zwalczac

To chyba fiński kierowca jeździ równie źle albo jeszcze gorzej od "polskiego" skoro ten sprzęt to import z Finlandii. Jak kierowca będzie sie zbyt czujnie rozglądał po bokach to może tego pieszego na pasach nie zauważyć bo u nas przejścia dla pieszych są bardzo często nie oświetlone.
Nie lepiej to zainstalować zwykłe światła na żądanie na których nie trzeba czekać pół godziny? Importer tego ustrojstwa ma znajomości we władzach?;)

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama