, czwartek 29 luty 2024
Ustroń: czyste powietrze priorytetem
Ustroń objął ważny kierunek w stronę czystego powietrza - Gmina w tym kierunku chce iść, chce się rozwijać - podsumował Przemysław Korcz - Te działania będą jednak wymagały czasu środków finansowych i inwestycji.  fot: DRDodaj do Facebook

Ustroń: czyste powietrze priorytetem

DR
- Mam nadzieję, iż właśnie rozpoczynająca się kadencja, będzie dla Ustronia kadencją, podczas której zrobimy mocny krok do przodu, jeżeli chodzi o nowe rozwiązania technologiczne i proekologiczne – mówił burmistrz Ustronia Przemysław Korcz podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami. Walka ze smogiem ma być jednym z najważniejszych założeń, jakimi kierować się będzie nowy włodarz – Ustroń, jako wiodące uzdrowisko śląskie, jest bardzo mocno zainteresowany czystością powietrza – kontynuuje burmistrz.

- Jesteśmy uzdrowiskiem i mamy, czego nie ukrywamy, problemy z przekroczeniami jeśli chodzi o pył zawieszony. Nie zamiatamy tego pod dywan – przyznaje Przemysław Korcz. Dni z przekroczeniami norm w powietrzu było według pomiarów w tym roku było już 35. Czy to dużo? - My uważamy, że dla gminy uzdrowiskowej to dużo. Mogłoby w ogóle tych dni nie być. Co prawda, od lat miasto prowadzi programy ograniczające niską emisję ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, pieców jest już wymienionych kilkaset w skali całego miasta. To nie znaczy, że robimy tyle i na tym poprzestajemy. Chcemy iść dalej – dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że w marcu tego roku w Ustroniu odbyła się pierwsza ogólnopolska konferencja antysmogowa, zorganizowana przez American Heart of Poland. W auli Uzdrowiska Ustroń spotkali się eksperci z dziedziny ochrony zdrowia, prawa, kardiologii, pulmonologii, ekologii oraz polityki lokalnej i krajowej. Specjaliści wspólnie podjęli próbę opracowania nowych i efektywnych rozwiązań antysmogowych dedykowanych nie tylko największym ośrodkom miejskim, ale również gminom i powiatom. Kolejną poruszaną materią były rozwiązania dedykowane gminom, czyli jednostkom terytorialnym, na barki których najczęściej spada problem borykania się z ubóstwem energetycznym mieszkańców. W panelu dotyczącym samorządów wziął udział Przemysław Korcz, wówczas jeszcze w roli prezesa Stowarzyszenia “Projektu Ustroń”, który zaznaczał, że forsowane często uchwały dofinansowań na termoizolację budynków nie mogą być w pełni efektywne. Wykluczają bowiem tę część społeczności, która nie jest w stanie sprostać wkładowi własnemu nawet na poziomie 20 proc. - należałoby więc zmienić zasady kwalifikacji do udziału w programach.

Dzisiaj, Przemysław Korcz musi zmierzyć się z problemem smogu z punktu widzenia włodarza miasta. Jakie zatem działania zmierza podjąć dla gminy, która jest uzdrowiskiem? Jedną z dróg jaka ma poprowadzić gminę do osiągnięcia jak najczystszego powietrza jest poruszanie tematu możliwości ponownego rozpatrzenia dopłat rządu do gazu dla gmin uzdrowiskowych. To temat, który ma pojawić się na forum Związku Gmin Uzdrowiskowych.

Kolejne działania opierają się na współpracy z Polskim Alertem Smogowym. - Jest kilka wspólnych działań – przyznaje Przemysław Korcz. A na efekty tych działań wskazuje przeszkolenie straży miejskiej w zakresie kontroli palenisk, a także współpracę ze związkiem kominiarzy. Możliwe, że kominiarze w Polsce zyskają większe uprawnienia, dzięki którym będą mogli przeprowadzać odpowiednie kontrole. Taką propozycję rozpatruje Ministerstwo Ochrony Środowiska. Monitorowanie stanu technicznego palenisk przez kominiarzy to temat, który dopiero w Polsce zaczyna się pojawiać. Przykładowo w krajach skandynawskich, kominiarze mają już uprawnienia policyjne w tym zakresie.

- Są to tematy, które są nowe i chcielibyśmy jako gmina uzdrowiskowa, co prawda niezbyt duża w skali gmin śląskich, ale być liderem działalności proekologicznej – podkreśla burmistrz. Jednym z takich kroków jest podpisanie w ubiegłym tygodniu listu intencyjnego z konsorcjum firm, które mają zamiar wdrażać na Śląsku autonomiczną, elektryczną komunikację autobusową. W Ustroniu ma się ona pojawić testowo. Konsorcjum wystąpi o dofinansowanie działań ze środków zewnętrznych. - Być może w perspektywie dwóch lat taki autobus zacznie po Ustroniu kursować, tym bardziej że jest to zbieżne z koncepcją zrównoważonego ekologicznego rozwoju naszego miasta we współpracy z gminami ościennymi – mówił Przemysław Korcz.

Burmistrz mówi również o działaniach wspierających najuboższych mieszkańców gminy. - Nawiązaliśmy także lokalne współprace z różnymi organizacjami pozarządowymi, które na przykład stworzyły w tym roku bank drewna. Jest to lokalna mikro-inicjatywa. Ma ona polegać na pozyskiwaniu drewna z terenu gminy, głównie z wiatrołomów przez Fundację św. Antoniego. Jest ono przekazywane najuboższym rodzinom zdiagnozowanym we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dostrzegamy problem ubóstwa społecznego. Na terenie gminy Ustroń określamy liczbę tych rodzin na około 100. To są rodziny, które nie tylko nie stać na udział w programie wymiany kotłów, ale nie stać ich nawet na zakup ekologicznego opału. Dlatego do tych rodzin jest ten program skierowany. To drewno oczywiście jest odpowiednio sezonowane i odpowiedniej wilgotności – tłumaczy.

Nie powinno również brakować w zakresie czystego powietrza współpracy z sąsiadami Ustronia. - Mamy świadomość, że powietrze nie zna granic. Nie tylko my jako gmina Ustroń musimy w tym kierunku działać, ale zachęcać także do współpracy gminy ościenne. Mówię tutaj o gminie Goleszów głównie, ponieważ ze względu na róże wiatru, która w naszym terenie występuje. Z tego terenu najczęściej dochodzi do nas powietrze – przyznaje burmistrz.

Ustroń objął ważny kierunek w stronę czystego powietrza - Gmina w tym kierunku chce iść, chce się rozwijać - podsumował Przemysław Korcz - Te działania będą jednak wymagały czasu środków finansowych i inwestycji.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama